DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Życie bez Eucharystii jest puste

Życie bez Eucharystii jest puste
fot.Politykstargard/wikimedia.commons/GNUlicence

W Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa biskupi w całym kraju przewodniczyli procesjom. Idąc po ulicach polskich miast z Panem Jezusem utajonym w Hostii, hierarchowie wyjaśniali istotę dzisiejszego święta, a także mówili o problemach przed jakimi obecnie stoi Kościół. Skrytykowana została też dyskryminacja TV Trwam.


-Święto Bożego Ciała ma pomóc nam usłyszeć kołatanie Pana Jezusa do drzwi naszych serc – mówił podczas czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył procesji, która przeszła 7 czerwca ulicami stolicy Podbeskidzia. Uczestniczyły w niej rzesze bielszczan.

 

- Święto Bożego Ciała ma nam pomóc w tym, abyśmy usłyszeli, mimo przytępienia naszego wewnętrznego słuchu, kołatanie, pukanie Pana do drzwi naszych serc. Jezus stoi u drzwi i prosi abyśmy mu pozwoli wejść nie tylko na jeden dzień, ale na zawsze. Chce zostać Panem naszego życia i Odkupicielem, chce pomóc nam w codziennym trudzie i ukoić serca – mówił hierarcha i przypomniał, że w Najświętsza Eucharystia zawiera się całe dobro duchowe Kościoła.

 

- Z żalem trzeba stwierdzić, że dla wielu chrześcijan, tak jak dla starożytnych pogan, niedziela jest tylko dniem słońca, dniem wolnym spędzanym na zadowoleniu i rozrywce – dodawał i apelował o niepozbawianie samych siebie daru łaski, jakim jest Eucharystia.

 

- W Eucharystii chrześcijanie pokazują światu miłość ofiarną – przypomniał z kolei abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała w Lublinie. Centralna procesja przeszła od archikatedry lubelskiej na Plac Litewski, gdzie sprawowana była Eucharystia.

 

- Wyszliśmy tak licznie na ulice Lublina, wychodzimy na drogi naszych miast i wsi, by wdzięczność za dar Eucharystii zamanifestować publicznie. By pokazać temu światu największy skarb Kościoła, Tego, który powiedział o sobie: ja jestem chlebem życia. Wyszliśmy, by pokazać światu ofiarną miłość, światu, który czasem kieruje pod naszym adresem słowa niechęci czy nienawiści. My ukazujemy mu miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie, uczynił krzyż znakiem miłości ofiarnej, znakiem ofiary, bez której nie ma prawdziwej miłości – mówił do wiernych abp Budzik.

 

Tymczasem w Krakowie kilka tysięcy mieszkańców miasta uczestniczyło w procesji, która przeszła z Wawelu, drogą królewską do Rynku Głównego. Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz wygłosił homilię przy czwartym ołtarzu, wzniesionym przy bazylice Mariackiej.

 

- Kościół jest dobrem wspólnym nas wszystkich, nikomu nie zagraża, nikomu nie odbiera wolności. Pragnie służyć wielkiej sprawie człowieka, jego godności. Dlatego trudno nam zrozumieć ludzi i ugrupowania, które na nieodpowiedzialnej krytyce i dyskryminacji Kościoła pragną zbić swój interes polityczny i zająć miejsce na scenie życia publicznego, nie mając nic innego i rozsądnego do ofiarowania – mówił kard. Stanisław Dziwisz w uroczystość Bożego Ciała w Krakowie.

 

 

Hierarcha skrytykował "dyskryminację katechezy w szkole, obniżenie jej rangi pośród innych przedmiotów" wskazując, iż "szkoła nie przekazuje tylko wiedzy, ale także system wartości". Wyraził także zaniepokojenie z powodu dyskryminacji TV Trwam. - Niepokoi nas swoista dyskryminacja katolickich środków przekazu, w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalnoprawnych – powiedział kardynał.


 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele.

 

 

ged/KAI


DATA: 2012-06-08 10:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.