W czasach komunistycznego zniewolenia węgierski poeta, uczony, emigrant, Áron Kibédi Varga – jeden ze swych wierszy, zatytułowany Wy i my, dedykował Polsce: My, co cicho siedzimy, co spokojnie chodzimy, co senni wstajemy, czasem dal chciwym wzrokiem pożeramy – my nieszczęśliwi. Wy, co wciąż walczycie, czarny pot lejecie, grzbiet umęczony prostując cierpicie – wy szczęśliwi… Tak było przez dziesięciolecia. Polskie dążenia do swobody dawały natchnienie garstce Węgrów, którzy nie wymienili swej wolności na garnek gulaszu. Dzisiaj to Polacy marzący o dumnym i silnym państwie zbudowanym na fundamencie wartości z nadzieją patrzą na Węgry rządzone przez Victora Orbána. Być może doczekamy chwili, gdy podążymy tą drogą razem.
Kilkanaście dni później Węgrzy – opuszczeni przez wolny świat – stanęli do nierównej walki w obronie swej niepodległości rozjeżdżanej przez sowieckie czołgi.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.
Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.
Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.
Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.
Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI