DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   TEMAT NUMERU: WĘGRY - DECYDUJĄCE STARCIE

Jarosław Szarek

Żyć w niewoli czy swobodzie?


W czasach komunistycznego zniewolenia węgierski poeta, uczony, emigrant, Áron Kibédi Varga – jeden ze swych wierszy, zatytułowany Wy i my, dedykował Polsce: My, co cicho siedzimy, co spokojnie chodzimy, co senni wstajemy, czasem dal chciwym wzrokiem pożeramy – my nieszczęśliwi. Wy, co wciąż walczycie, czarny pot lejecie, grzbiet umęczony prostując cierpicie – wy szczęśliwi… Tak było przez dziesięciolecia. Polskie dążenia do swobody dawały natchnienie garstce Węgrów, którzy nie wymienili swej wolności na garnek gulaszu. Dzisiaj to Polacy marzący o dumnym i silnym państwie zbudowanym na fundamencie wartości z nadzieją patrzą na Węgry rządzone przez Victora Orbána. Być może doczekamy chwili, gdy podążymy tą drogą razem.
 

Przecież tak już bywało, tyle razy w historii… Węgierskie powstanie roku 1956 rozpoczęło się pod pomnikiem generała Józefa Bema. To wtedy ulice Budapesztu rozbrzmiewały słowami poety Győrgy Gőmőriego: Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami! Niesiono biało-czerwone flagi i hasła o przyjaźni polsko-węgierskiej; krzyczano: Przyjaźń z Polską! i Niech żyje młodzież Warszawy!

Kilkanaście dni później Węgrzy – opuszczeni przez wolny świat – stanęli do nierównej walki w obronie swej niepodległości rozjeżdżanej przez sowieckie czołgi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.