DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Zwycięstwo światła nad mrokiem

Zwycięstwo światła nad mrokiem
fot. dimitri_c / freeimages.com

Chrystus odpowiada na podstawową potrzebę człowieka, jaką jest właśnie potrzeba światła – mówi dla portalu PCh24.pl ks. dr hab. Janusz Królikowski, profesor UPJPII, wykładowca teologii dogmatycznej.

 

Dziś podczas Wigilii Paschalnej wierni w całym Kościele uczestniczą w obrzędach poświęcenia ognia i następującej później liturgii światła. Poza tym dniem ów typ liturgii jest niespotykany. Jaka jest symbolika świecy paschalnej?

 

Świeca paschalna przede wszystkim jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego – tego, który pokonał ciemności grzechu i śmierci, wprowadzając człowieka do światła dobra i życia. Te motywy zostają podkreślone w modlitwach przy obrzędzie poświęcenia i zapalenia paschału. Wnosząc paschał do świątyni śpiewamy: „Światło Chrystusa”. Symbolizm świecy zostaje wzmocniony przez to, że odsyła ona do światła jako pierwszej i stałej potrzeby człowieka. Człowiek najlepiej czuje się w dzień, gdy towarzyszy mu światło. Symbolizm ten podkreśla, że Chrystus odpowiada na podstawową potrzebę człowieka, jaką jest właśnie potrzeba światła.

 

Tej nocy w kościołach będziemy słyszeć uroczyste „Orędzie wielkanocne”, śpiewane przez diakonów bądź kapłanów przy zapalonym Paschale. Jaka jest wymowa teologiczna tego tekstu?

 

Tekst orędzia paschalnego ukazuje przede wszystkim tajemnicę zbawienia, a więc opiewa zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Grzech, który zburzył ludzkie życie i ludzkie relacje, zostaje pokonany, aby człowiek z Chrystusem i z Jego mocą mógł podjąć nowe życie. Wobec wielkości dzieła Jezusa Chrystusa w orędziu zostaje podkreślone, że grzech ostatecznie jest „szczęśliwą winą”. Orędzie paschalne jest więc orędziem zwycięstwa i radości, które nie przeminą, ponieważ mają boską gwarancję, potwierdzoną zmartwychwstaniem.

 

Czy słusznie można stwierdzić, że szczególny nacisk na porównanie Chrystusa do światła odnajdujemy w pismach św. Jana Apostoła?

 

Niewątpliwie Ewangelia św. Jana kładzie szczególny nacisk na motyw światła. Zbudowana jest ona na schemacie zmagania się światła, czyli Chrystusa, z ciemnością, czyli szatanem – sprawcą grzechu. Z tego powodu osobiście bardzo lubię czytać Ewangelię św. Jana w nocy przy zapalonej świecy, gdyż wówczas ta Ewangelia odsłania bardzo wiele treści, które normalnie nie są zauważane. Trzeba jednak pamiętać, że motyw światła jest motywem obecnym w całej Biblii. Bóg jest Stwórcą światła na początku; światło jest synonimem zbawienia, a w końcu wszystko zmierza do Boga-Światłości, który zamieszkuje światłość niedostępną. Światłem jest Boże słowo, które wierzący potwierdza dobrymi uczynkami, które są czynami światłości. Ostatecznie chodzi o to, by w wieczności spotkało się światło Boga i światło człowieka, wydobyte na gruncie wiary zmagającej się z grzesznością.

 

Jednak nawet człowiek ochrzczony ponosi skutki grzechu pierworodnego – mamy w sobie skłonność do grzechu. Czy sama już skłonność jest w nas ciemnością, czy dopiero sam grzech?

Niewątpliwie, już sama skłonność do grzechu stanowi ciemną i tajemniczą stronę ludzkiej rzeczywistości. W sensie jednak ścisłym to sam grzech jest ciemnością. Kto grzeszy, chodzi w ciemności – podkreśla św. Jan Ewangelista i św. Paweł.

 

Podczas procesji z Paschałem wszystkie światła w kościele są wyłączone, a wnętrze świątyni – przynajmniej tak powinno być – wypełnia mrok i ciemność. Światło bijące od Paschału jest niewielkie, ale wytrwałe. Czy jest to dla nas powód do nadziei, że nawet w najbardziej trudnej sytuacji, wypełnionego grzechem wnętrza, Chrystus Zmartwychwstały przychodzi i rozbija tę ciemność?

 

Św. Paweł mocno podkreśla w swoich pismach, że Chrystus zmartwychwstały jest naszą nadzieją. W Nim widzimy że to, co Bóg zapowiada w odniesieniu do człowieka, rzeczywiście się spełnia. Dlatego liturgia Wielkanocy i okresu wielkanocnego podkreśla, że Zmartwychwstały otworzył nam bramy nieba. Otwarł przyszłość absolutną, dlatego wierzący czuje się pewnie w tym niepewnym świecie; wie, że nie grzech i nie śmierć są ostatnim słowem wypowiadanym nad ludzkim losem, ale ostatnie słowo należy do Chrystusa, a to słowo mówi, że dobro jest silniejsze od grzechu, a życie jest silniejsze od śmierci. Człowiek w swoim duchu dzięki łasce tego wszystkiego już doświadcza.

 

To odniesienie do naszego wnętrza, naszej duszy. Ale podobnie chyba może być też z rzeczywistością wokół nas, coraz trudniejszą, przepełnioną złem i niesprawiedliwością.

 

Zmartwychwstanie Chrystusa ma odniesienie uniwersalne. To tajemnicze i cudowne wydarzenie nie tylko dotyczy ludzkiego ducha, ale dotyczy całego życia świata, jego wymiaru społecznego i kulturowego, a nawet kosmicznego. Przez Zmartwychwstanie Chrystus objawił swoje uniwersalne królowanie. Naszym chrześcijańskim zadaniem jest to ukazywać i potwierdzać naszym życiem.

 

Bóg zapłać za rozmowę!

 

Rozmawiał Kajetan Rajski
DATA: 2015-04-04 14:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.