DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Zwycięstwo przedsiębiorców!

Zwycięstwo przedsiębiorców!
fot. Joanna Karnat / commons.wikimedia.org, licencja cc

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, iż fiskus nie będzie mógł „po cichu” wszczynać przeciwko podatnikowi postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe tylko po to, by odsunąć w czasie termin przedawnienia jego zobowiązania podatkowego. Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że jest to niezgodne z konstytucją.

 

Zobowiązania podatkowe przedawniają się po pięciu latach. Od tej zasady jest jednak wyjątek, którym jest  właśnie wszczęcie przeciwko podatnikowi postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Zawiesza ono bieg terminu przedawnienia zobowiązania. Problem w tym, że podatnik często nawet nie wie, że takie postępowanie zostało wszczęte. Liczy na to, że jego zobowiązanie już się przedawniło, tymczasem okazuje się, że nie, bo postępowanie zawiesiło bieg terminu przedawnienia.

 

Tak było w przypadku przedsiębiorcy Krzysztofa L. Fiskus zarzucił mu, że nie zapłacił części należnego VAT-u za 2003 r. Krzysztof L. był przekonany, że jego zobowiązanie podatkowe już się przedawniło. Odwołał się, ale nic to nie dało. Fiskus wyjaśnił, że kilka dni przed końcem pięcioletniego okresu przedawnienia wszczęto w jego sprawie postępowanie przygotowawcze w sprawie o niezapłacony VAT. Podatnik nawet o tym nie wiedział. Tymczasem wszczęcie postępowania wstrzymało bieg terminu przedawnienia podatku. Krzysztof L. nie odpuścił. Poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten przyznał jednak rację fiskusowi. L. Złożył skargę kasacyjną. NSA postanowił skierować w tej sprawie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Ten ostatni rzekł, że „niepoinformowanie podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w sytuacji gdy podatnik nie wiedział o wszczęciu takiego postępowania i mógł przyjąć, że zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, jest naruszeniem zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa”. Z wyroku, który jest ostateczny, cieszą się przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, iż wszechmoc urzędów skarbowych w konfrontacji z obywatelem nie jest bezdyskusyjna. Zresztą sprawa była tak oczywista, że ciężko byłoby się spodziewać innego rozstrzygnięcia.

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-07-20 11:38
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To ci dopiero "...sprawa była tak oczywista, że ciężko byłoby się spodziewać innego rozstrzygnięcia". Po co nam ta konstytucja, skoro i tak nikt nie przestrzega konstytucji. W przypadku zapinania pasów TK stwierdził, że obowiązkowe zapinanie pasów jest niekonstytucyjne, ale ponieważ w innych krajach jest obowiązek zapinania pasów to i u nas wtedy jest zgodne z konstytucją. Ot i to cała nasza konstytucja.
ponad 7 lat temu / kiki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.