DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Zwolnienie lesbijki żyjącej w grzechu zgodne z prawem. Sąd w Missouri przyznał rację katolickiej diecezji

Zwolnienie lesbijki żyjącej w grzechu zgodne z prawem. Sąd w Missouri przyznał rację katolickiej diecezji

Sąd w Missouri, rozpatrując skargę lesbijki zwolnionej z pracy przez instytucję kościelną - z powodu zawarcia homoseksualnego związku - orzekł na rzecz katolickiej diecezji. Stwierdził, że świeccy pracownicy instytucji kościelnych mogą być zwolnieni z pracy, jeśli nie żyją w zgodzie z przekonaniami religijnymi.


- Ten wyrok słusznie zachowuje integralność kościołów i instytucji religijnych – komentował sprawę Jeremiah Galus, radca prawny z Alliance Defending Freedom. - Jeżeli kościoły byłyby zmuszane do zatrudniania ludzi, którzy nie żyją zgodnie z nauką religijną, wówczas przestałyby one służyć wiernym, zgodnie ze swoim przeznaczeniem – tłumaczył.

 

Sąd okręgowy uznał, że diecezja Kansas City-St. Joseph w stanie Missouri, miała prawo zwolnić kobietę pozostającą w homo-związku i nie naruszyła tym samym żadnych przepisów. - Kościoły powinny mieć prawo do zatrudniania i zwalniania osób w oparciu o to, czy żyją one zgodnie z przekonaniami religijnymi. Jeżeli pracownik, zatrudniony przez instytucję religijną publicznie podważa i przeciwstawia się nauczaniu Kościoła, Kościół w ramach swoich konstytucyjnych praw może wypowiedzieć mu umowę o pracę – podkreślił Galus.

 

W maju 2014 roku diecezja Kansas City-St. Joseph rozwiązała stosunek pracy z  Colleen Simon, szefową dzieła charytatywnego św. Franciszka Ksawerego po tym, jak ukazał się w lokalnej gazecie artykuł o niej i jej partnerce, z którą pozostawała w jednopłciowym „związku małżeńskim".


Przedstawiciel diecezji przypomniał Simon, że homoseksualne "małżeństwa" są  sprzeczne z katolickim nauczaniem i dlatego nie może ona dłużej być szefową kościelnej organizacji charytatywnej.

 

Dwa miesiące później Simon złożyła pozew przeciwko diecezji, przekonując, iż duchowni wiedzieli przed jej zatrudnieniem w 2013 roku, iż jest lesbijką, a nowy proboszcz kościoła, przy którym funkcjonowała organizacja charytatywna, również był tego świadomy. Kobieta mówiła w sądzie, że diecezja ją "oszukała" i „wprowadziła w błąd,” insynuując, że jej seksualność nie wpłynie negatywnie na pracę.

 

Simon jednak – jak argumentowali obrońcy z Alliance Defending Freedom, była "w pełni świadoma, iż homoseksualizm może być problemem".

 

W zeszłym miesiącu sąd okręgowy Jackson County oddalił powództwo lesbijki i orzekł, że sądy muszą przestrzegać Pierwszej Poprawki do Konstytucji i nie mogą wydawać orzeczeń, które godziłyby w doktrynę oraz praktyki Kościoła.


- Pierwsza Poprawka nie wyklucza zaangażowania sądu w spory kościelne, gdy zajmują się one wyłącznie religijnie neutralnym prawem cywilnym. Sądy mogą sprawować jurysdykcję w sporach dotyczących problemów związanych z doktryną religijną, polityką i praktyką tylko wtedy, gdy postępują zgodnie z neutralną zasadą państwa prawnego i sędziowie nie wgłębiają się w kwestie, które są zasadniczo religijne – orzekł sąd, który tym samym odwołał się do precedensu Sądu Najwyższego w tej sprawie.

 

SN w postępowaniu Hosanna-Tabor postanowił jednogłośnie, że federalne prawo antydyskryminacyjne nie ma zastosowania do organizacji religijnych, zwłaszcza w kwestii zatrudniania pracowników religijnych.

 

Ostatnie orzeczenie – wg Travisa Webera, dyrektora Centrum Wolności Religijnej przy Family Research Council - ma daleko idące konsekwencje nie tylko dla kościołów, ale także dla wszystkich Amerykanów.

 

- Niedopuszczalne jest, by rząd ingerował w sprawy religijne. Gdyby tak było, mielibyśmy państwo autorytarne, które zniosłoby wolność religijną – komentował Weber dla katolickiego portalu CNA.

 

 

 

 

Źródło: ncregister.com., AS
.


DATA: 2016-03-10 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta batalia jeszcze nie wygrana. Jeszcze duzo instancji, a na samym szczycie sam supreme court (sad najwyrzszy) w ktorym Barack Hussein obstawi wolny stolek "swoim" kandydatem i tym uzyska wiekszosc w nim. Bedzie walka z TK jak w Polsce!
ponad 4 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Tak trudno zrozumieć lewactwu że nie skłonności są grzechem ale ich wprowadzenie w czyn. Są miliony ludzi codziennie walczących, zmagających się ze swoimi złymi skłonnościami - i wygrywających, wtedy jest OK. Grzech pojawia się gdy tę walkę przegrywamy. Ważne jest aby po upadku znowu powstać i dalej walczyć. I tak do śmierci - to sioę nazywa ŻYCIE.
ponad 4 lata temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.