DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Zwolennik „kompromisu aborcyjnego” zasiądzie w Papieskiej Akademii Życia. Jak do tego doszło?

Zwolennik „kompromisu aborcyjnego” zasiądzie w Papieskiej Akademii Życia. Jak do tego doszło?
fot. unsplash.com

Nigel Biggar, wykładowca etyki i anglikański duchowny, został mianowany członkiem Papieskiej Akademii Życia. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w 2011 roku przyparty do muru w trakcie dyskusji akademickiej przyznał, że dopuściłby aborcję do 18. tygodnia ciąży, zasadne wydaje się pytanie czy będzie odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu.


Według oświadczenia znajdującego się na stronie Papieskiej Akademii Życia, papież Franciszek powołał 45 nowych członków zwyczajnych do watykańskiego ciała doradczego w temacie ochrony życia i bioetyki. Wśród nich znajduje się Nigel Biggar, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Oxfordzkim.


W 2011 roku, w trakcie debaty ze swoim przyjacielem, filozofem Peterem Singerem przekonywał, że jakiekolwiek dyskusje na temat aborcji powinny zawsze oscylować wokół “stan płodu jako w istocie kluczowym zagadnieniu”. – W przeciwieństwie do niektórych feministek, które twierdzą, że kwestia dotyczy po prostu wyboru matki – dodał po chwili Biggar. Przyznał, że nie można w sposób pewny stwierdzić, że dziecko w łonie matki jest tym samym, co dorosły człowiek, a co za tym idzie odpowiedzieć na pytanie czy zasługuje na takie samo traktowanie.


I choć w trakcie całej debaty profesor Biggar starał się podkreślać wartość życia m.in. przypominając, że tę refleksję zawdzięczamy chrześcijaństwu oraz przekonując, że nie ma żadnego powodu, aby ustalać granicę, po której aborcja nie mogłaby być dokonywana, stwierdził: – Byłbym skłonny wyznaczyć granicę aborcji na 18 tydzień po poczęciu, gdyż wtedy istnieją pewne dowody aktywności mózgu, a zatem świadomości.

 

W listopadzie 2016 ze stanowisk w Papieskiej Akademii Życia usunięto 172 członków. Zmieniono również jej statuty. Nowe – jak tłumaczy abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Akademii – “wymagają od członków promowania i obrony wartości życia oraz godności osoby, interpretowanych zgodnie z Magisterium Kościoła”. Czy zatem Nigel Biggar jest odpowiednim człowiekiem do tego, aby doradzać Ojcu Świętemu w sprawach ochrony życia oraz bioetyki?

 

Do Papieskiej Akademii Życia Ojciec Święty powołał również m.in. prof. Alicję Grześkowiak, kardynała Willema Eijka, arcybiskup Anthony’ego Fishera oraz Carla Andersona, Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba.

 Źródło: Catholic Herald, standpointmag.co.ukDATA: 2017-06-14 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Stormer: was - zwolenników prawa do mordowania nienarodzonych dzieci dopóki im się funkcja świadomości nie wykształciła. Przykłady: Ty, Kasia, Biggar. Nas - katolików, przeciwników mordowania dzieci niezależnie od etapu ich życia. Katolicyzm jest zdrowy i logiczny, a urojeniem jest uważanie się za katolika gdy jednocześnie wyznaje się poglądy sprzeczne z doktryną katolicką :)
ponad 1 rok temu / r
 
@r: kto to są was i nas? Chyba coś sobie uroiłeś bo jestem Katolikiem. No chyba, że wprowadzasz chore pojęcie logiki katolickiej nie mającej nic wspólnego z logiką formalną :-D
ponad 1 rok temu / Stormer
 
@koczis: zauważ łaskawie, że nie piszę o moich poglądach tyko Biggar'a i zacytowanej jego wypowiedzi. Co do logiki, jest nieubłagana :-D
ponad 1 rok temu / Stormer
 
@Stormer: sam się naucz czytać ze zrozumieniem, bo nigdzie nie twierdzę że można mówić o świadomości gdy dziecko jeszcze nie ma mózgu. Dziecko jest dokładnie tak samo nieświadome zagrożenia zbliżającą się śmiercią jak w przypadku osoby z funkcjonującym mózgiem w którym funkcja świadomości została wyłączona, czy to naturalnie (głęboki sen), czy to sztucznie (narkoza). Nie zmienia to faktu że w obu tych przypadkach (brak mózgu, mózg z wyłączoną funkcją świadomości) człowiek nie jest świadomy zagrożenia, a więc zabicie takiego człowieka, z punktu widzenia kryterium świadomości/nieświadomości, jest na tym samym poziomie etycznym. Dla nas, katolików, ten poziom etyczny w obu przypadkach określa słowo: zło. Dla was, gdybyście potrafili być logiczni, też byłyby to przypadki równoważne (albo oba dobre, albo oba złe). A że wskutek braku logiki miotacie się nazywając jeden z nich dobrym, a drugi złym, to już wyłącznie wasz problem :)
ponad 1 rok temu / r
 
To wszystko jest żenujące w wieku XXI, gdy wiadomo doskonale, że na poziomie biologii jest pełna ciągłość od zapłodnienia do śmierci bioogicznej z całą gamą przekształceń po drodze. A zatem wszelkie dyskusje o tym, czy "to coś" jest człowiekiem, czy nie, są dyskusjami na gruncie eugeniki, czyli arbitralnych decyzji, kogo sobie uznamy za człowieka, a kogo nie. I to jest dowód, jakie oblicze ma to, co nazywa się postępem i naukowością. I to wszystko w kilkadziesiąt lat po hekatobie II wojny, gdy zamordowano miliony poludzi, bo tak sobie wymyślono ? że to podludzie i już. A jakże, usłużni "naukowcy" znaleźli się. Zawsze się znajdowały się takie kanalie w historii świata. Ta kwestia nie jest kwestią różnicy poglądów, lecz starciem ludzi niedouczonych i bezmyślnych, za których myślą ich emocje, potrzeby i propagandowy młot z ludźmi wolnymi o przynajmniej podstawowym wykształceniu i sprawności umysłu.
ponad 1 rok temu / Marek Rawicz
 
@Stormer: rozumiem, że odnosisz się do mojego opisu człowieczeństwa człowieka na każdym etapie rozwoju. To nie jest interpretacja, tylko fakt, czyli część prawdy. Jest to tak oczywiste, że 1 zdanie zawiera masło maślane. 5-te jest "nie zabijaj", a nie "nie zabijaj człowieka po 18-tym tygodniu" albo "nie zabijaj człowieka gdy uznasz, że ma wykształcony mózg". Uśmiercając zarodek lub płód odmawiasz temu człowiekowi prawa do rozwoju i życia. On nie ma innej opcji stania się wystarczająco rozwiniętym, żebyś Ty łaskawie mógł to prawo uznać. Co do światopoglądu, to oczywiście można np. uznawać, że zarodek to lukrowany piernik, nadziewany powidłem, tylko co z tego? Biggar twierdzi inne rzeczy, które są tak samo sensowne, dlatego ja napisałem, że pitoli. Jest członkiem akademii... hmmm... i? Świat pełen jest scientycznych lunatyków na wysokich stanowiskach, z habilitacjami i honoris-causami.
ponad 1 rok temu / koczis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52312"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.