DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Związki zawodowe i „sprawiedliwość społeczna”

Związki zawodowe i „sprawiedliwość społeczna”
fot.lusi/sxc.hu

Kilkupiętrowa kamienica przy ul. Św. Wojciecha w Poznaniu zarządzana była przez kilka dekad przez władze miasta. Gdy zechciały one przejąć nieruchomość na podstawie prawa zasiedzenia, przegrały sprawę na rzecz związków zawodowych OPZZ i „Solidarność”. Te zaś, natychmiast po przejęciu kamienicy, podniosły dwukrotnie czynsz.

 

Budynek przy ul. Św. Wojciecha 30 przez ponad 50 lat figurował na liście budynków o tzw. nieuregulowanym stanie prawnym. Należał wcześniej do związku zawodowego pracowników handlowych i biurowych, skonfiskowany został przez komunistów. W księdze wieczystej związek wciąż figurował jako formalny właściciel – nawet wówczas, gdy przestał formalnie istnieć. Przez pół wieku budynkiem zarządzały władze miasta. Dlatego w minionym roku poznańscy urzędnicy rozpoczęli starania o przejęcie kamienicy na podstawie prawa zasiedzenia. W sprawę włączyły się jednak również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność”.

 

Ustawa o związkach zawodowych z 8 października 1982 roku likwidowała wszystkie związki zawodowe (art. 52), a ich majątek przekazywała „na okres przejściowy pod tymczasowy zarząd” (art. 54). Ostatecznie majątek związków trafił w ręce kolektywu zrzeszonego w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ). Ustawa o związkach zawodowych z 23 maja 1991 roku dzieliła związkowy majątek pomiędzy OPZZ i „Solidarność”.

 

Związkowcy wygrali sprawę. – Skoro właścicielami są związki zawodowe, to prawa lokatorów będą respektowane. Nie będzie podwyżki czynszów – obiecał Jacek Masiota, prawnik związków. Kilka tygodni później, tuż przed Wielkanocą, mieszkańcy otrzymali zawiadomienie o dwukrotnej podwyżce czynszu. – Skoro dostaliśmy kamienicę, to chcemy coś z tego mieć. (…) Nam się to należało jak psu zupa. Kościół też dostaje wszystko za darmo i nikt nie robi afery. Czy my jesteśmy instytucją charytatywną? Możemy sprzedać mieszkania, ale po cenach rynkowych. Pan by coś za darmo komuś oddał? – stwierdził Bolesław Stanikowski, szef wielkopolskich struktur OPZZ.

 

Jeden z działaczy dodał również, że nie po to związki odzyskały kamienicę, by „dokładać do interesu”. „Odzyskanie” jawi się tu jako dość problematyczne w kontekście tego, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych było za czasów PRL-u mocno uzależnione od PZPR, komuniści zaś po prostu skonfiskowali nieruchomość poprzedniemu właścicielowi. Drugorzędne znaczenie ma tu fakt, że przed wojną właścicielem kamienicy był inny związek zawodowy.

 

Najważniejsze są jednak słowa związkowca, który stwierdził, że związki nie mogą dokładać do interesu. Szkoda, że takiego podejścia nie prezentują one wówczas, gdy protestują przeciwko umowom cywilnoprawnym. Pracodawca może „dokładać do interesu” na rozmaite składki co najmniej tyle, ile wynosi płaca netto pracownika, związki już nie.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: nczas.com


DATA: 2013-04-16 07:40
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bez względu na to, czy rządzi nami prawica, lewica, związki zawodowe, PO, PiS, Bruksela, a nawet obcy najeźdźca lub okupant, korzyść rządzących polityków, czyli tzw. państwa stawiana jest zawsze przed korzyścią obywatela. Nie ma takiego interesu, nie ma świętości, które powstrzymałyby władzę przed konfiskatą naszych pieniędzy. Każdy pretekst jest dobry. Konfiskacie podporządkowane jest działanie rządu, parlamentu, a nawet sądów. ... Świadczy o tym chociażby kolejna próba przejęcia pieniędzy polskich emerytów zgromadzonych na kontach OFE. Co gorsza, państwo i prawo sformułowane są tak, że bez względu na tzw. racje czy treść aktów ustawodawczych, państwo ma zawsze rację. -------- http://prawica.net/34099
ponad 7 lat temu / Tiberias
 
@Gabriel. Zapewne nie wszyscy.Nie lubię uogólnień.
ponad 7 lat temu / cynik
 
Związkowcy to złodzieje i nieroby kryjący się pod płaszczykiem haseł "walki o ludzi pracy". Nic nowego.
ponad 7 lat temu / Gabriel
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.