DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Związki nauczycielskie nie odpuszczają

Związki nauczycielskie nie odpuszczają
fot. ywel / sxc.hu

W amerykańskim stanie Luizjana nauczycielskie związki zawodowe próbują za pomocą zastraszania zablokować nowe prawo dotyczące możliwości przeznaczenia przez studentów pochodzących z rodzin o niskich dochodach bonów edukacyjnych na naukę w prywatnych uczelniach. Students Scholarships for Educational Excellence, bo tak nazywa się ten program, początkowo był przeznaczony tylko dla młodzieży z Nowego Orleanu, ale od tego roku swoim zasięgiem objął cały stan. W czym tkwi problem zdaniem związków nauczycielskich? Ano w tym, że dzięki nowemu prawu studenci mają możliwość wyboru szkoły, a co za tym idzie jej opłacenia, nie tylko spośród państwowych uczelni, ale również prywatnych i dodatkowo nawet tych prywatnych uczelni, w których nie działają związki zawodowe nauczycieli.


Nauczyciele skupieni w związkach nie chcą jednak walczyć o pozyskanie studentów do siebie za pomocą poziomu nauczania, wysokiego poziomu, czy temu podobnych starań, lecz rozsyłają listy i groźby przestrzegające zarówno studentów jak i uczelnie przed korzystaniem z nowego prawa. W opinii wielu ekspertów z dziedziny edukacji, jak np. Clinta Bollicka z Goldwater Institute „od dwóch dekad istnienia wyboru szkolnego i bonu oświatowego, nie słyszałem o większym bandytyzmie. Czego związkowcy nie są w stanie osiągnąć za pomocą batalii sądowych, starają się osiągnąć dzięki tyranizowaniu szkół”. Były super intendent Luizjany, Penny Dastugue, obecnie prezydent Louisiana Board of Elementary and Secondary Education mówi krótko: „to skandal i absurd”.


Jak się okazuje, przypadek Luizjany nie jest wcale odosobniony i w wielu stanach związki zawodowe nauczycieli działają podobnie, gdy tylko przegrają walkę polityczną i batalię sądową. Czy taka postawa może jednak dziwić? Przecież nie od dziś wiadomo, że związkom nauczycielskim wcale nie chodzi o wysoki poziom nauczania, ani o dobro dzieci i młodzieży w pierwszej kolejności, lecz o własne, partykularne interesy i ich ochronę wszelkimi możliwymi i niemożliwymi legalnie i moralnie sposobami. Przykład z południowego stanu Ameryki jest tego tylko kolejną ilustracją.


Paweł Toboła-Pertkiewicz


DATA: 2012-08-06 11:38
AUTOR: PAWEŁ TOBOŁA-PERTKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.