10 lipca 2012

Wielki spór o maleńkie wyspy

(fot. commons/GNU/creative)

Archipelag wysp Senkaku znajdujący się na Morzu Wschodniochińskim to od wielu lat przedmiot sporu między Japonią a Chinami. Pięć maleńkich wysepek ma łącznie 7 km2 powierzchni, są one niezamieszkałe. Mimo to ten niewielki archipelag po raz kolejny doprowadził do napięcia między rządami obu krajów.

 

Wyspy Senakaku, zwane z chińska Diaoyu są pochodzenia wulkanicznego, powierzchnia jest skalista, roślinność bardzo skąpa, nie ma tam wody pitnej. A jednak jest coś, co sprawia, że ani Chiny ani Japonia nie zamierzają złożyć broni w walce o ich posiadanie. Tym czymś są bogate złoża ropy naftowej i gazu znajdujące się u ich wybrzeży.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bezpośrednią przyczyną obecnego zaostrzenia konfliktu było to, że japoński rząd zamierza kupić wyspy Senkaku od prywatnego właściciela. To wywołało jednak reakcję rządu chińskiego, który nie zamierza do tego dopuścić. Uznał on, że wyspy należą do Chin i nie można ich ani sprzedać ani kupić. Protestuje również rząd Tajwanu.

 

Trwający od ponad wieku konflikt o archipelag rozgorzał na nowo w kwietniu 2012 roku, kiedy gubernator Tokio Shintaro Isgihara zadeklarował chęć kupna wysp za publiczne pieniądze. Według Jeffa Kingstona z Temple University w Tokio rząd japoński chce odebrać gubernatorowi możliwość zakupu wysp, gdyż uważa, że gubernator chce upolitycznić sprawę wysp dla własnych korzyści. To mogłoby zagrozić zbliżeniu między Chinami i Japonią. Rząd decydując się na taki krok z pewnością wywoła jednak wzrost napięcia w regionie.

 

Konflikt o ten kawałek ziemi ma swoje korzenie w odległych wiekach. Pierwsze wzmianki o tych wyspach pochodzą z 1403 roku. Mapy z tamtego okresu zaliczają je do łańcucha Ryukyu. Już w tamtym czasie uznawane były za część administracyjną Tajwanu, choć są też zapisy, które świadczą, że wyspy traktowane były jako ziemie niczyje. Za panowania dynastii Qing Tajwan został podbity i wszystkie ziemie łącznie z okolicznymi wyspami zostały włączone do Chin. W 1590 królestwo Ryukyu zostało podbite i stało się kolonią Japonii.

 

Pod koniec XIX wieku w wyniku wojny japońsko-chińskiej zostało ostatecznie włączone do terytorium Japonii pod nazwa Prefektury Okinawy. Tereny zajęte przez Japończyków nie obejmowały jednak wysp Diaoyu. Istniała niepewność co do ich przynależności. Japończycy przeanalizowali więc sytuację i uznali, że wyspy nie należą do nikogo, więc na początku 1895 roku również zostały wcielone do Japonii. W 1900 roku nadano temu archipelagowi nazwę Senkaku.

 

Pod koniec II wojny światowej podczas spotkania Wielkiej Trójki w Kairze w 1943 roku Japonia została zobowiązana do zwrotu wszystkich ziem zagarniętych podczas „ery imperialistycznej”, co zostało potwierdzone w traktacie pokojowym w San Francisco w 1951 roku. Ponieważ w tym dokumencie nie ma wzmianki o Wyspach Senkaku, nie wiadomo czy postanowienia dotyczą również ich. Odtąd są one przedmiotem zaciekłego sporu między Japonią i Chinami, którego końca jak na razie nie widać.

 

Iwona Sztąberek

Źródo: www.forsal.pl, www.lechlukasz.wordpress.com

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram