DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Związek Podhalan: życie poczęte jest darem od Boga, niepodlegającym ludzkim targom

Związek Podhalan: życie poczęte jest darem od Boga, niepodlegającym ludzkim targom
Fot. B. Jurecki / Forum

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

 

Członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II uczestniczący w XII Rekolekcjach Góralskich w Łopusznej, zabrali głos „zasmuceni obecną sytuacją ostrego sporu dotyczącego obrony życia każdego człowieka od jego poczęcia”.

Związek Podhalan w Polsce przypomina, że jest organizacją ukierunkowaną na ochronę dziedzictwa niematerialnego Górali Polskich, które dotyczy również sfery wiary katolickiej i przekonań wpajanych od pokoleń. W swoim statucie wprost bronią rodziny, czyli trwałego związku ojca – mężczyzny, matki – kobiety i ich dzieci; rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa.

„Aby rodzina mogła rozwijać się prawidłowo i zgodnie z przyjętymi przez nas wartościami musimy bronić również życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. W obliczu zaistniałej w Polsce sytuacji wokół tych spraw mocno i wyraźnie mówimy, że przerwanie życia poczętego jest złem, któremu z całym przekonaniem się przeciwstawiamy” – napisano w apelu.

Związek Podhalan w Polsce zaznaczył, że pragnie wraz z dziedzictwem ojców przekazywać młodemu pokoleniu wartości, które chronią życie poczęte – jak również „Boski dar wolnej woli każdego z nas, który nie może być jednak wykorzystany do łamania boskiego prawa”.

Górale przeciwstawiają się radykalnym postulatom, za które uważają przede wszystkim aborcję na życzenie. Przeciwstawiają się również radykalnym zachowaniom, do których zaliczają profanacje symboli katolickich, pomników świętych i bezczeszczenie świątyń – zwłaszcza podczas celebrowania Mszy świętej.


„Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – podkreślają członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II.


Apel odczytał prezes Związku Podhalan w Polsce, Julian Kowalczyk, na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich, które w tym roku w dniach 22-24 listopada odbyły się Łopusznej.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-11-25 19:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@racjonalista,A jeśli człowiek nie chce Boga, odwraca się od Niego, wyrzuca Go w imię tzw.rozdzialu państwa od Kościoła?
1 miesiąc temu / Em
 
Gdzie był Związek Podhalan przez ostatnie 27 lat? W mediach nic nie było słychać, że protestują przeciw ustawie z 1993. I czy zdaniem samego Związku Podhalan nie należy w pierwszej kolejności zaprotestować przeciw obecnemu niewoleniu i unicestwianiu narodu polskiego regulacjami podsycającymi epidemię, a pozorującymi jej zwalczanie? Jak Związek Podhalan nie obroni już poczętych Polaków, to nie będzie za chwilę kto miał bronić życia Polaków jeszcze niepoczętych. Obudźcie się
2 miesiące temu / !!!
 
Gdzie ten Bóg skoro na to zezwala?
2 miesiące temu / racjonalista
 
Górale mają charakter, choć grzeszyć lubią jak każdy. Jasno psoatwili sprawę. A gdzie ślązacy? Też zawsze kochali Maryję.
2 miesiące temu / Korsarz
 
Górale, mądrze mówicie. Zacznijcie jednak wreszcie mądrzej głosować.
2 miesiące temu / Ruben
 
Na górali zawsze można liczyć. Silni, konkretni i przywiązani do Boga i tradycji. Jestem z nimi całym sercem.
2 miesiące temu / L
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.