DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Związek Dużych Rodzin: „500 plus” pomogło zwłaszcza rodzinom wielodzietnym

Związek Dużych Rodzin: „500 plus” pomogło zwłaszcza rodzinom wielodzietnym
Fot. Adam Chełstowski / Forum

Program „500 plus” pomógł wszystkim rodzinom wychowującym potomstwo, ale najbardziej tym, które mają dużo dzieci. Są to rodziny, które wcześniej były zawsze najuboższe. Dobrze też, że obejmuje wszystkie rodziny – powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „3+”.

 

 

Jak podał w poniedziałek CBOS, po prawie roku funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” jego wprowadzenie popiera 77 procent naszych rodaków, a zaledwie co piąty wyraża się o tym świadczeniu z dezaprobatą.

Joanna Krupska przypomniała, że program „Rodzina 500 plus” ma trzy cele: redukcję ubóstwa, podniesienie poziomu kapitału ludzkiego i demograficzny. Jednak jej zdaniem, nie wszystkie te cele ów program realizuje. – O ile o celach demograficznych w ogóle nie można mówić, gdyż można je sprawdzić po kilkunastu latach, to w przypadku redukcji ubóstwa program zdecydowanie spełnia swoją rolę – uznała szefowa Związku Dużych Rodzin „3+”.

Krupska podkreśliła, że program okazał się pod tym względem przełomowy wobec wszystkich rodzin: zarówno z jednym, z dwojgiem, trojgiem i większą liczbą dzieci. Tzw. ubóstwo względne (odnoszące się do przeciętnego poziomu życia) rodzin korzystających ze świadczenia spadło dzięki „500 plus” bardzo znacząco: z jednym dzieckiem – o 40 procent, z dwójką dzieci – o 73 proc., a z trojgiem lub więcej dzieci – aż o 97 procent.

Przed wprowadzeniem programu w Polsce żyło prawie 40 procent rodzin z 3 lub większą liczbą dzieci poniżej granicy względnego ubóstwa. Po uruchomieniu „500 plus” takich rodzin jest już tylko 1 procent.

–  Ten program pomógł wszystkim rodzinom wychowującym dzieci, ale zdecydowanie najbardziej efektywny okazał się dla tych, które mają dużo dzieci. Są to rodziny, które wcześniej były zawsze najuboższe, ponieważ wychowywanie kolejnych dzieci zawsze obniżało poziom funkcjonowania materialnego – wyjaśniła Joanna Krupska.

W opinii rozmówczyni Katolickiej Agencji Informacyjnej, jednak to dobrze, że program „Rodzina 500 plus” obejmuje wszystkie rodziny, a nie tylko te najuboższe. – To same rodziny nie chcą takiej polityki, w której muszą się tłumaczyć instytucjom, jak bardzo są biedne, gdyż to jest upokarzające – powiedziała prezes Krupska.

Świadczenie „500 plus” – podkreśliła szefowa ZDR „3+” – przysługuje za to, że rodzic pracuje, wychowując dziecko, zatem ważne jest to, że wreszcie traktuje się tę pracę wychowawczą rodziców jako pracę społecznie wartościową.

Rodziny wychowujące dzieci wpłacają do budżetu państwa podatek VAT od całej konsumpcji. Im więcej mają dzieci, tym większa jest kwota tego podatku. Dlatego świadczenie „500 plus” jest pewnym rodzajem sprawiedliwej redystrybucji zasobów budżetu państwa – stwierdziła Krupska.

Czy natomiast po roku funkcjonowania program „Rodzina 500 plus” może stać się impulsem do zwiększenia dzietności Polaków? – Procesy demograficzne przebiegają bardzo powoli. Nie można liczyć na to, że w ciągu roku zobaczymy, że Polacy zmienili model rodziny – powiedziała szefowa ZDR „3+”.

– Polacy pytani o to, dlaczego nie mają więcej dzieci – chociaż chcą mieć ich więcej – wskazują najczęściej na bariery ekonomiczne, czyli boją się popadnięcia w nędzę. Wydaje się, że „500 plus” odpowiada na te obawy. Ale jak to świadczenie zadziała, zobaczymy. W tej chwili nikt rzetelnie nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy Polska odbije się od demograficznego dna – oceniła Krupska.

–  Ten program został bardzo dobrze przeprowadzony i przyjęty, zarówno przez samorządy – bo mają środki na realizację świadczeń – jak i same rodziny, które zmieniły poziom swojego życia. Społeczeństwo widzi, że jest to sprawiedliwe, także od strony gospodarczej, bo ożywia rynek. Nie sądzę, żeby można było ten program wycofać – uznała Joanna Krupska.

 


Źródło: KAI

RoM

 


DATA: 2017-03-27 19:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kosztowna propaganda. Ale płacą podatnicy a nie partia.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@Stefan: 500+ przysługuje także dla rodzin z jednym dzieckiem i odpowiednio niskim dochodem.
ponad 2 lata temu / r
 
Przecież zasiłek 500 zł przysługuje zdaje się dopiero od drugiego dziecka. Jak ktoś ma jedno dziecko nie dostaje nic, więc o co chodzi z tym spadkiem ubóstwa o 40% w rodzinach z jednym dzieckiem? Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.