DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Edytorial

Sławomir Skiba

Zwiastuny upadku


Polska końca XVI i początku XVII wieku była jednym z największych i najbardziej stabilnych krajów w Europie. Trzosy wielu mieszczan, szlachty, a także i chłopów pęczniały coraz bardziej na skutek ożywionych kontaktów handlowych z całą Europą. Bogata magnateria rozwijała szereg przedsięwzięć gospodarczych, upiększała swoje dwory i pałace, kształciła się na zagranicznych uniwersytetach i szeroko obejmowała swoim mecenatem kulturę, sztukę oraz naukę. W XVI wieku kraju nie trapiły wojny domowe, jak miało to miejsce na zachodzie kontynentu. Potężna i stabilna Rzeczpospolita rozciągała się na obszarze prawie miliona kilometrów kwadratowych. Z tych powodów mieszkańcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów z dumą i wyższością spoglądali na inne kraje, a czas ów do dziś zwiemy „złotym wiekiem”.
Tymczasem Europę coraz szybciej ogarniała propaganda nowej wiary, która jak setki lat później marksizm, zaczęła opanowywać elity i zaszczepiać w nich sceptycyzm oraz chęć wyrwania się z dawnego porządku. Natrafiając często na niski poziom wykształcenia i słabe morale duchowieństwa zataczała coraz szersze kręgi.

Jak przypomina św. Ignacy Loyola, wszystkie nasze wysiłki mają być ukierunkowane na oddawanie Panu Bogu należnej czci, co ma nam pomóc w osiągnięciu celu ziemskiej pielgrzymki, tj. zbawienia duszy. Kiedy u katolików maleje troska o chwałę Bożą i wierną Jemu służbę, niechybnie zwiastuje to zgubę duszy. Jeśli zaś brakuje troski o szacunek dla praw Bożych w państwie, sprawiedliwość szybko przekształca się w swą karykaturę. Zawsze też ospałość i gnuśność tych, którym powierzono władzę nad narodem, błędnie nazywana niekiedy tolerancją, prowadzi do katastrofy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.