DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   ŚWIAT

Bogdan Dobosz

ZUS po francusku


Zagrożeniem dla Europy jest zalewająca ją fala islamu. Rzadko jednak uświadamiamy sobie w jakim wymiarze obecność obcej nam religii i kultury wpływa na mieszkańców starego kontynentu. Okazuje się, że ten dyktat obecny jest niemal w każdym aspekcie życia: w polityce, w mediach, w szkołach a nawet w usługach i w handlu.

 


Obecność islamu w przestrzeni publicznej nie dotyczy wyłącznie przedmieść zamieszkałych przez większość emigrancką. Islam, który pod względem liczby wyznawców jest drugą religią Francji, pod względem praktyk religijnych wysuwa się już na pierwszą pozycję. Na przykład ramadanu przestrzega 70–90 procent francuskich muzułmanów. W regionie paryskim wstrzymywanie się od pokarmu obowiązuje od godziny 5.15 do 21.00. W niektórych miejscowościach wyludniają się w tym czasie bary, a restauracje w porze obiadowej świecą pustkami. W czasie ramadanu obecność islamu manifestuje się w różnych sferach, na przykład w przedsiębiorstwach rezygnuje się z przerw obiadowych bądź zmienia czas pracy.

Obroty rynku produktów halal wzrastają w tym czasie o 40 procent. To ponad pięć i pół miliarda euro – praktycznie nie ma więc sieci handlowej, która nie chciałaby uszczknąć kawałka tego tortu. W tym roku Lidl zachęcał w swych reklamach do delicji i wspaniałości Orientu, Carrefour – do innych kolorów i smaków, a Auchan – do smaku Wschodu za słodką cenę. Leclerc zaś proponował dodatkowo dwudziestopięcioprocentową zniżkę na produkty halal przy korzystaniu ze sklepowej karty rabatowej.

Do ramadanu dostosowuje się całą strategię marketingową. Niektóre sieci, jak Leader Price czy Géant wykraczają poza reklamę „kulturową”, zapraszając wprost na zakupy halalowe. Jednocześnie zaś cały handel wstydliwe odwraca się od jakichkolwiek akcentów świątecznych podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Poprawność polityczna i laickość biznesu dotyczą tu bowiem głównie chrześcijaństwa.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie protestowali przed jego siedzibą przeciw wyrokowi Trybunału w sprawie aborcji. Protest odbył się z rana, przed rozpoczęciem dyżuru.

 
 

„W Wołominie chłopak ochraniający kościół został zlinczowany przez tłum, w którym obecni byli posłowie Lewicy i Platformy Obywatelskiej”, poinformował w mediach społecznościowych Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 

"Proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości" – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 

Pracownice jednego z warszawskich przedszkoli integracyjnych przyłączyły się do akcji promowania „prawa” do zabicia niepełnosprawnego dziecka. Przypomnijmy, że przedszkole integracyjne to przedszkole, do którego uczęszczają również… niepełnosprawne dzieci.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.