DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   ŚWIAT

Bogdan Dobosz

ZUS po francusku


Zagrożeniem dla Europy jest zalewająca ją fala islamu. Rzadko jednak uświadamiamy sobie w jakim wymiarze obecność obcej nam religii i kultury wpływa na mieszkańców starego kontynentu. Okazuje się, że ten dyktat obecny jest niemal w każdym aspekcie życia: w polityce, w mediach, w szkołach a nawet w usługach i w handlu.

 


Obecność islamu w przestrzeni publicznej nie dotyczy wyłącznie przedmieść zamieszkałych przez większość emigrancką. Islam, który pod względem liczby wyznawców jest drugą religią Francji, pod względem praktyk religijnych wysuwa się już na pierwszą pozycję. Na przykład ramadanu przestrzega 70–90 procent francuskich muzułmanów. W regionie paryskim wstrzymywanie się od pokarmu obowiązuje od godziny 5.15 do 21.00. W niektórych miejscowościach wyludniają się w tym czasie bary, a restauracje w porze obiadowej świecą pustkami. W czasie ramadanu obecność islamu manifestuje się w różnych sferach, na przykład w przedsiębiorstwach rezygnuje się z przerw obiadowych bądź zmienia czas pracy.

Obroty rynku produktów halal wzrastają w tym czasie o 40 procent. To ponad pięć i pół miliarda euro – praktycznie nie ma więc sieci handlowej, która nie chciałaby uszczknąć kawałka tego tortu. W tym roku Lidl zachęcał w swych reklamach do delicji i wspaniałości Orientu, Carrefour – do innych kolorów i smaków, a Auchan – do smaku Wschodu za słodką cenę. Leclerc zaś proponował dodatkowo dwudziestopięcioprocentową zniżkę na produkty halal przy korzystaniu ze sklepowej karty rabatowej.

Do ramadanu dostosowuje się całą strategię marketingową. Niektóre sieci, jak Leader Price czy Géant wykraczają poza reklamę „kulturową”, zapraszając wprost na zakupy halalowe. Jednocześnie zaś cały handel wstydliwe odwraca się od jakichkolwiek akcentów świątecznych podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Poprawność polityczna i laickość biznesu dotyczą tu bowiem głównie chrześcijaństwa.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Na Kościół przychodzą dziś ciemności. Jeżeli papież zgodzi się na liberalną agendę Synodu Amazońskiego, sprzeniewierzy się poważnie swojemu urzędowi. Pan jednak na powrót rozświetli mrok i podaruje Kościołowi nowych papieży, świętych i odważnych – pisze bp Athanasius Schneider.

 
 

A to ci! Donald Trump przysłał nam taką ambasador, co to raz napisze list do premiera Morawieckiego (pisownia oryginalna: Dear Minister Moraweicki) w sprawie „wolności mediów”, innym razem – z okazji warszawskiej „parady równości” – wywiesi na budynku ambasady tęczowe flagi i wyrazi poparcie dla „uświadamiania” Polaków o problemach społeczności LGBTI, a jeszcze innym skrytykuje dodatek do jeden z gazet. Nie za dużo?

 

W sobotę 20 lipca w Bratysławie odbędą się dwie demonstracje, ale tylko jedną z nich wspierają ambasady 35 państw i przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Słowacji. We wspólnym oświadczeniu dyplomaci w imieniu władz swoich państw upomnieli się o prawa „mniejszości seksualnych”, które w sobotę kończą tygodniowy cykl wydarzeń dla środowisk LGBTI+ pod nazwą „Tęczowa Duma Bratysława 2019”.

 

W ostatnim czasie czterokrotnie zwiększyła się liczba zbezczeszczonych we Francji obiektów sakralnych – świątyń, cmentarzy i kaplic. Mimo że wielu za sprawców uważa muzułmańskich fundamentalisów, to eksperci wskazują na satanistyczny charakter dokonywanych profanacji.

 

Brytyjscy parlamentarzyści w Izbie Gmin zdecydowali o liberalizacji przepisów dotyczących zabijania dzieci nienarodzonych na terenie Irlandii Północnej. Ustawa aborcyjna została przegłosowana zdecydowaną większością głosów zwolenników aborcji. Posłowie podkreślali, że nowe prawo zostało wprowadzone w imię realizacji „praw człowieka”.  


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.