DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

ZUS ma lepiej sprawdzać chorych. Wezwania na kontrolę telefonicznie a nawet mejlowo

ZUS ma lepiej sprawdzać chorych. Wezwania na kontrolę telefonicznie a nawet mejlowo
fot. By PGBS (http://www.proglobalbusinesssolutions.com/) [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

W myśl rządowego projektu, ZUS zyska możliwość zawiadomienia na wizytę kontrolną za pomocą telefonu lub e-maila. Do tej pory, zawiadomienie takie otrzymywaliśmy jedynie za pomocą listu poleconego.

 

Zmiany, jakie proponuje rząd w specjalnym projekcie, mają na celu uproszczenie prawa podatkowego i gospodarczego dla przedsiębiorstw. W ramach projektu znalazły się także zmiany dotyczące działalności ZUS - u w ramach ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby lub macierzyństwa. Zmiany te nie zostały poddane zopiniowaniu, znalazły się w projekcie z pominięciem etapu uzgodnień.

 

Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określił to jako „chęć wprowadzania zmian przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii za naszymi plecami”. Dodał, że zrobi wszystko aby posłowie bliżej przyjrzeli się rozszerzeniu uprawnień kontrolnych ZUS.

 

Od przyszłego roku ZUS będzie mógł wezwać na badanie kontrolne pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego za pomocą telefonu lub e-maila. Dziś może to robić wyłącznie listem poleconym. Pracodawca będzie zobowiązany przekazać do ZUS- u prywatne dane kontaktowe pracownika. Wszystko by zwiększyć kontrolę ZUS u nad pracownikami przebywającymi na zwolnieniach krótszych niż 14 dni. Przedstawiciele Zakładu argumentują, że w przypadku takich osób zawiadomienia listowne nie działały.

 

I tutaj powstają problemy. Zdaniem Nakoniecznego, pracownicy będą ukrywać przed pracodawcą swoje prawdziwe dane kontaktowe. Dodatkowo, pojawi się kolejna okazja do wykorzystania przez oszustów. Już się zdarza, że wzywają telefonicznie daną osobę do stawienia się w urzędzie i podczas jej nieobecności np. okradają mieszkanie.

 

Projekt ustawy zakłada jednocześnie, że zawiadomienie o kontroli ZUS będzie mógł przekazać choremu przez swoich pracowników „lub inne upoważnione osoby”. Nie wiadomo jednak, kim te osoby mogą być. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Strukturalnych, w zeszłym roku z tytułu składki do ZUS wpłynęło 18,2 mld zł. Wypłacono natomiast 18,9 mld zł.

 

Źródło: interia.pl / gazetaprawna.pl

PR    


DATA: 2018-09-28 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chory na zapalenie płuc z 40 st. gorączki też będzie musiał czołgać się do ZUS-U?
9 miesięcy temu / Ja
 
do Margeritta: ano, poprawnie jest "mejlowo" :D albo "mejlowo" - spolszczone słowo "mejl" ulega każdej potrzebnej odmianie, albo e-mail nieodmienne w ogóle. mail to zaś błąd
9 miesięcy temu / M
 
"mejlowo" :) :) :)
9 miesięcy temu / Margeritta
 
wolałbym przeczytać o lekarzu, któremu cofnięto uprawnienia do wystawiania L4 za lipne, nieuzasadnione zwolnienia lekarskie. Taka kara powstrzymałaby naśladowców.
9 miesięcy temu / zielony
 
O ile mi wiadomo to nie ma obowiazku posiadania prywatnego telefonu, ani e-maila. Posiadając go nie mamy obowiązku podawania go pracodawcy. Co na to RODO?
9 miesięcy temu / Krzysztof
 
Moim zdaniem każdy powinien razem ze zwolnieniem dostawać do domu kamerę z mikrofonem. dostęp online załatwi sprawę i ZUS będzie mógł na żywo sprawdzać postępy leczenia.
9 miesięcy temu / Pacjent
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.