DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Zurych chce mieć własną diecezję

Zurych chce mieć własną diecezję
fot. Ikiwaner / commons.wikimedia.org, licencja cc

Kościół katolicki szwajcarskiego kantonu Zurych stara się o utworzenie własnej diecezji. Ma o tym dyskutować na najbliższym posiedzeniu Rada Synodalna, która następnie przedłoży odpowiedni wniosek biskupowi Chur, Vitusowi Huonderowi.


Część diecezji Chur jest w konflikcie z biskupem Huonderem, ale nie to jest powodem starań o odrębną diecezję, zapewniła rzeczniczka. Przypomniała, że taka inicjatywa istnieje już od 1990 roku. W grudniu 2012 roku Rada Synodalna zwróciła się ze swoją prośbą do Konferencji Biskupów Szwajcarii (!), ale ta odpowiedziała, że nie ma do tego uprawnień. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, również diecezja Chur podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.


Diecezja Chur, której powstanie datuje się na V wiek, obejmuje znaczną część wschodniej Szwajcarii. Obecne granice uzyskała w 1997 roku. Ostatnio za „czasowym” jej podziałem opowiedział się historyk Kościoła Urban Fink. Jego zdaniem, taki podział powinien odpowiadać obszarom językowym w Szwajcarii, co – jak twierdzi – odciążyłoby biskupów w ich pracy. Uznał, że potrzebne są małe diecezje, które geograficznie przybliżą biskupa do wiernych.


W 1815 roku papież Pius VII oddzielił tzw. „Quart”, szwajcarskie części diecezji Konstancji. Od tego czasu części Konstancji, nie należące do diecezji Bazylei oraz St. Gallen wchodziły w skład diecezji Chur. To rozwiązanie historycy Kościoła określają jako „prowizoryczne”. W 1821 r. sama diecezja Konstancji przestała istnieć.KAI

mat


DATA: 2013-07-18 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.