DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Zubożenie obywateli, zaśmiecenie planety i brak klimatycznego efektu. Tak skończy się „Zielony Ład”

Zubożenie obywateli, zaśmiecenie planety i brak klimatycznego efektu. Tak skończy się „Zielony Ład”
#EKOLOGIZM    #EKOLOGIA    #ZIELONY ŁAD    #UE    #ZEROMISYJNOŚĆ    #GRETA    #KLIMAT

Nawet gdyby UE zrealizowała swe cele (kosztem zubożenia swych mieszkańców i fali bankructw przedsiębiorstw, bo taki scenariusz uważam za najbardziej realny), to i tak to nic nie zmieni w kwestii klimatycznej – pisze o Zielonym Ładzie UE dr Łukasz Stach.

 

Jak zauważył dr Stach, wiele osób, które alarmują w sprawie nie przyjęcia przez Polskę pomysłów europejskiej neutralności klimatycznej i straszą utratą szansy m.in. na pozyskanie wielkich funduszy, najwyraźniej nie rozumie co oznacza przyjęcie Zielonego Ładu UE.

 

Wedle założeń na przestrzeni 30 lat UE ma stać się „zeroemisyjna”, a to za sprawą redukcji emisji CO2 oraz zwiększania możliwości jego pochłaniania. Jak chce się to osiągnąć? Ano odejściem nie tylko od węgla, ale i od gazu, paliw płynnych i biomasy – bo przecież każdy związek organiczny poddany spalaniu wydziela CO2.

 

„Dla Polski oznacza to drastyczne ograniczenie w konsumpcji węgla i gazu ziemnego. Ergo: całą budowaną przez dziesięciolecia - jeszcze za komuny - infrastrukturę węglowo-gazową trzeba posłać do kąta” – pisze dr Stach w swoim wpisie na Facebooku.

 

Jak zauważa, każda transformacja kosztuje. Plan dla polskiej energetyki opiewać miałby na kwotę 140 mld, a dla całej gospodarki – 900 mld euro! Tymczasem – jak zauważa dr Stach – na stole Komisja Europejska „kładzie 100 miliardów euro, do podziału na 27 krajów (w tym Niemcy, które oszacowały swoje potrzeby w tym zakresie na bilion euro)”.

 

Ile z tej puli otrzymałaby Polska? I dlaczego na stole leży „tak mało pieniędzy, skoro nadchodząca katastrofa klimatyczna to taki priorytet? Przypadek? Czy może nikt z bogatej starej Europy nie chce dać szmalu na transformację, ewentualnie pożyczy, ale na procent” – czytamy. Jak zauważył autor wpisu, pieniądze będzie można „pożyczyć na korzystnych warunkach”. To oczywiście wiąże się ze zobowiązaniami. Trzeba też pamiętać, że „pożyczka rzędu kilkuset miliardów może uzależnić gospodarkę od pożyczkodawcy”. Tak zresztą czynią dziś Chiny z krajami Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. „Tanie kredyty na rozwój - a potem ich beneficjent musi oddać część infrastruktury, bo nie jest w stanie spłacić nabranych kredytów. Nie ukrywam, że instytucje finansowe oraz zachodnioeuropejskie banki bardzo chętnie dadzą pożyczki - bierzcie ile chcecie. A zakładanie, że po zielonej transformacji będziemy w stanie spłacić kredyty, bo polska już-zielona gospodarka będzie się szybko rozwijać jest bardzo optymistycznym scenariuszem” – ocenia dr Stach.

 

Autor wątpi, by ekotransformacja zakończyła się pełnym sukcesem, a „zielone gospodarki” UE były konkurencyjne. „Oby w 2050 roku nie okazało się, że cała europejska gospodarka jest zielona, ale kompletnie niekonkurencyjna, a nowe ekotechnologie i ekoprodukty utrzymywane są na rynku tylko dzięki hojnym subsydiom. A obywatele UE żyją sobie ekologicznie, aczkolwiek mocno spauperyzowani i płacący horrendalne rachunki za prąd, towary i usługi. A przy okazji UE zalegają hałdy ekośmieci - np. baterii do ekosamochodów - których utylizacja jest tak droga, że lepiej wywieźć je do Afryki - niech się tam walają” – zauważa.


Jak dodaje, najbardziej „smutnym w tym całej historii o Zielonym Ładzie UE jest to, że nawet gdyby UE zrealizowała swe cele (kosztem zubożenia swych mieszkańców i fali bankructw przedsiębiorstw, bo taki scenariusz uważam za najbardziej realny), to i tak to nic nie zmieni w kwestii klimatycznej”. Powód? Otóż cała UE odpowiada za ok. 9-12 proc. globalnej emisji CO2. Nie jest więc w stanie zniwelować dokonań emisyjnych Chin, Indii, USA, Japonii czy Afryki. Szczególnie, że energochłonne i emisyjne gałęzie gospodarki zaczynają opuszczać UE i będą funkcjonowały dalej – tyle, że poza Unią – emitując CO2 w najlepsze.

 

Co zatem należy uczynić? Dr Stach podkreśla, że trzeba dbać o środowisko naturalne, należy ograniczać smog (ale CO2 ma z nim niewiele wspólnego), oszczędzać energię, wprowadzać zielone technologie, sadzić lasy, itp. ale trzeba robić to z głową, a nie w imię hasełek głoszonych przez wagarujące nastolatki, lub w interesie części koncernów. W przeciwnym razie poniesiemy fiasko.

„UE - także Polska - dużo już zrobiły na rzecz ochrony środowiska (np. jak wyglądały rzeki w Polsce w 1990 a jak teraz?) i trzeba faktycznie rozważyć, czy wybrano właściwą metodę, aby wykonać kolejny krok. Ambicje wielkie, środków mało - potencjalne konsekwencje mogą być fatalne. Zwłaszcza dla Polski, chyba, że naprawdę chcemy mieć recesję. Chcemy mieć lepsze ekożycie - zadbajmy o jakość powietrza - a głęboką restrukturyzację energetyki róbmy etapami, bez bezrozumnego odejścia od węgla i gazu” – podsumowuje dr Stach.

 

 

 

MA


DATA: 2019-12-19 15:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mamy największą ilość węgla w całej UE... Dlaczego go nie zgazowywać i produkować wodór??? Wodór najczystsze paliwo, którego efektem spalania jest woda??? Technologie już są... Pierwsze podziemne próby z zgazowaniem były przeprowadzone w Polsce kilka lat temu. Technologia pozyskiwanie wodoru z metanu też jest znana w Polsce. Transportowanie w bezpieczny sposób wodoru na świecie również się rozwija, a w ostatnim czasie również i w Polsce... O co więc chodzi??? Czy o to że "nasi" rządzący są na pasku obcych służb, czy o to że niczego nie potrafią???
2 miesiące temu / win
 
Zielony ład to projekt ideologiczno-utopijny "okraszony" pozorami niby ekologii,a to narzędzie walki destrukcyjnych rewolucjonistów których prawdziwym celem jest ludzka depopulacja czego oni nie ukrywają, i aby się ona dokonała to należy wpierw "zaorac" gospodarczo,doprowadzic do pauperyzacji szerokie rzesze.
2 miesiące temu / t
 
Ryby to nie zwierzęta? Do podstawówki, nieuku.
2 miesiące temu / @ala wilk
 
Japończycy chyba z glodu jeszcze nie umarli? A jedzą głównie ryż, wodorosty i ryby. My tak nie możemy? Bo umrzemy? Nie ma zimy więc nie ma się co ogrzewać węglem. Wczoraj 15 stopni w Krakowie. Wiatraki wystarczą.
2 miesiące temu / ala wilk
 
generalnie bo będzie Hołomodor czyli wielki głód. Bez produkcji mięsa jak będziemy mogli się wyżywić ? Bez węgla jak będziemy mogli się ogrzać ? Gdzie będziemy pracować ?
2 miesiące temu / Pejot
 
Całkiem do rzeczy komentarz i to prawda, że zeroemisyność Unii nic nie da, bo pozostałę kraje chcą się rozwijać wysokoemisyjnie. Chiny obiecują, że może po 2030 roku ich emisje przestaną rosnąć. Przy okazji - kto to jest Dr Łukasz Stach?
2 miesiące temu / Zefir
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.