DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Zrozumieć tradycyjnego katolika, zwięzły przewodnik

Zrozumieć tradycyjnego katolika, zwięzły przewodnik

Po raz pierwszy miałam okazję „tłumaczyć się” z sympatii wobec Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w czasie wizytacji biskupa w parafii, kilka lat temu. Ksiądz Proboszcz przedstawił mnie jako „przedstawicielkę tradycjonalistów”, ponieważ zbierałam podpisy, by nasz duszpasterz mógł w końcu zacząć odprawiać tridentinę (mimo teoretycznej niczym nieskrępowanej możliwości po "Summorum Pontificum" z 2007). Biskup z lekkim przekąsem zapytał wtedy: „czy nie jest pani za młoda, by być przywiązaną do dawnego rytu?” Były to czasy, gdy moje zainteresowanie tridentiną było zasadniczo lekkie i natury estetycznej, a reakcja biskupa wydała mi się dziwna.

 

Od tego czasu dużo się zmieniło. Między innymi to, że zaczęłam zauważać jak niezwykłe teorie mają ludzie na temat mszy trydenckiej. Można się dowiedzieć, że jest się schizmatykiem rozbijającym jedność Kościoła przez „upieranie się przy łacinie”,  że jest się faryzeuszem, rubrycystą zabijającym ducha i skupionym obsesyjnie na przepisach, a nawet kimś, kto się wywyższa i „szpanuje chorałem”.

 

Ksiądz Grzegorz Śniadoch zebrał niemal wszystkie pokutujące mity na temat Mszy świętej trydenckiej i systematycznie je obalił. Ogromną zaletą książki jest nie tylko jej wysoki poziom merytoryczny, ale fakt, że autor szeroko cytuje wypowiedzi różnych osób, zarówno świeckich, jak i księży, a nawet papieży. Wprowadza to interesującą różnorodność stylu, dzięki czemu książkę „Msza święta trydencka. Mity i prawda” czyta się doskonale.

 

Niezależnie od tego, czy ktoś jest zaprawionym w bojach „tradsem” czyli uznaje określenie „tradycyjny katolik” za część swojej tożsamości, czy też jest zwyczajnie osobą, która lubi czasem chadzać na tridentiny, znajdzie w tej książce przydatny materiał do dyskusji. Mam wrażenie, że naprawdę niewiele trzeba, by zostać znienacka zaatakowanym przez osoby podejrzliwie nastawione do wszystkiego, co nawiązuje do okresu między Dziejami Apostolskimi a Soborem Watykańskim II.

 

Inna sprawa, że słysząc ten sam absurdalny argument po raz setny, człowiek zaczyna się zastanawiać, czy nie ma w nim ziarnka prawdy. Dlatego to, co pisze ksiądz Śniadoch jest ogromną pociechą, upewnieniem, że Msza Święta Wszechczasów w pełni zasługuje na swą nazwę.  Książka jest przydatna też dla każdego, kto spotkał się kiedykolwiek z tzw. tradycyjnymi katolikami, czy mszą trydencką i nie do końca wie, co o tym sądzić. Lub też przez lata nabrał wobec tradycjonalizmu katolickiego uprzedzeń. Przeczytajcie, warto.

 

Istnieje jednak jeden mit, z którym osobiście spotkałam się wielokrotnie, a którego Autor książki nie uwzględnił. Podobno przed Soborem Watykańskim II setki (jeśli nie tysiące) księży nie było w stanie dokończyć Mszy św. bo tak bardzo się bało popełnienia grzechu śmiertelnego, jakim by była najlżejsza pomyłka w wymowie czy gestach. Jakoś nikt do tej pory nie był w stanie podać mi choćby jednego nazwiska, ale jednak „wszyscy wiedzą”, że tak było. No, ale zakładając, że owszem, znaleźli się tacy, którzy mieli takie straszne problemy... Z jednej strony to nawet miło słyszeć, że kiedyś księża przejmowali się przepisami liturgicznymi, z drugiej – to nie problem rytu a osobowości obsesyjno-kompulsywnej. Dziś ksiądz, który w przeszłości zacinałby się na każdym zdaniu czy geście, będzie po sto razy poprawiał fałdki na swym  poliestrowym ornacie, czy robił awanturę, że szaty liturgiczne zostały nieprawidłowo odwieszone.


Lista mitów dotyczących Mszy trydenckiej, jakie zebrał i obalił ksiądz Grzegorz Śniadoch IBP, jest imponująca. Szczerze polecam nowe, poprawione i poszerzone wydanie „Msza Św Trydencka. Mity i prawda”, Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, 2014.Bogna Białecka

 


DATA: 2014-05-11 12:38
AUTOR: BOGNA BIAŁECKA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"korzeni swojej wiary katolickiej" sama nazwa "katolicki" jest grecka. Apostołowie może liturgię łacińską stosowali?
ponad 2 lata temu / Gość
 
?czy nie jest pani za młoda, by być przywiązaną do dawnego rytu?? Hahahha !!!
ponad 6 lat temu / w
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 
Babinicz Książkę "Msza święta trydencka. Mity i prawda" trzeba koniecznie kupić i warto do niej wracać. Dodaje ona pewności o dobrze wybranej drodze życiowej (wiernego Tradycji katolickiej). Siłą rzeczy wypożycza się ją osobom poszukującym Prawdy o Kościele i zagubionym (w Kościele). Czasem osobom agresywnym wobec Tradycji (o ile pozwoli sobie cokolwiek tłumaczyć). *** Natomiast niewłaściwy jest tytuł ?Zrozumieć tradycyjnego katolika, zwięzły przewodnik?. Lepszy byłby ?Zrozumieć kryzys w Kościele i Europie?.
ponad 6 lat temu / Babinicz
 
"Biskup z lekkim przekąsem zapytał wtedy: czy nie jest pani za młoda, by być przywiązaną do dawnego rytu?" - można było odpowiedzieć: no ale przecież nie da się ukryć że już wyrosłam z czasów przedszkola.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
Tak myślałem. Czytam teksty pani Białeckiej i staram się żadnego nie przepuścić, i tak odniosłem wrażenie, że coś z tą panią jest nie tak. A teraz się dowiaduję, że jesteśmy w jednym "klubie" :) Jest mi bardzo miło, że coraz więcej ludzi, a zwłaszcza tych "zbyt młodych, by lgnąć do tradycji", szukają korzeni swojej wiary katolickiej.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.