DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Zrównoważony rozwój w natarciu: afrykańscy biskupi ostrzegają przed szczytem w Nairobi

Zrównoważony rozwój w natarciu: afrykańscy biskupi ostrzegają przed szczytem w Nairobi
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Afrykańscy biskupi twierdzą, że szczyt ludnościowy zaplanowany w Nairobi  stanowi zagrożenie dla ludzkości, a w szczególności ochrony życia. Kontrowersyjne spotkanie w siedzibie ONZ zaplanowano na 12-14 listopada.

 

Szczyt w Nairobi, sponsorowany przez Fundusz Ludnościowy ONZ oraz rządy Kenii i Danii w 25. rocznicę konferencji kairskiej dotyczącej ludności i rozwoju odbędzie się w dniach 12-14 listopada.

Wśród 5 tematów znajdziemy choćby „Uniwersalny dostęp do zdrowia i praw seksualnych oraz reprodukcyjnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego”, a także „Wspieranie prawa do opieki seksualnej i reprodukcyjnej także w humanitarnym i niestabilnym kontekście”. Główny cel stanowi „powszechny dostęp do zdrowia i praw seksualnych oraz reprodukcyjnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego”.

 

Emerytowany kenijski biskup Alfred Rotich stwierdził, że wśród 10 tysięcy osób, jakie przybędą na szczyt, niemal wszystkie popierają aborcję. Temu właśnie jego zdaniem służy ich udział.

Hierarcha skrytykował prezydenta swego kraju za zgodę na organizację tego typu konferencji – sprzecznej wszak z wartościami afrykańskiego kraju.  

 

Co mówi konstytucja na temat szacunku dla Boga? Jaka jest nasza interpretacja zasady niepodległego i suwerennego kraju? Czy jesteśmy świadomi wroga, nieustannie ingerującego w naszą tradycję i kulturę ochrony życia? – pytał. Opisał szczyt jako wtargnięcie „smoka przeciwko naszemu planowi życia”.

 

Z kolei Martin Kivuva z Mombasy podkreślił, że program szczytu kłóci się z nauczaniem katolickim, czego nie wolno zaakceptować. Stwierdził, że afrykańska bieda wynika z ograbienia ich zasobów przez Europejczyków, a nie ze zbyt dużej liczby ludności. Jedynym lub jednym z nielicznych głosów sprzeciwu wobec lewicowej agendy na tym spotkaniu będzie delegacja polskich prawników z Ordo Iuris. To owoc wielomiesięcznych starań tej organizacji o rejestrację.

 

Pozostali przeciwnicy aborcji wezmą udział w Forum Ekspertów Chrześcijańskich w Kenii zaplanowanym na 11-14 listopada. Sympozjum to cieszy się wsparciem kenijskich biskupów.

Warto przypomnieć, że w 2013 r. podczas spotkania Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), była Sekretarz Funduszu ubolewała nad zmniejszeniem liczby aborcji na całym świecie. Oznacza to niepowodzenie planu kontroli narodzin z kairskiej konferencji z 1994 roku. 

 

Nafis Sadik, która przewodniczyła wspomnianej Międzynarodowej Konferencji na rzecz Ludności i Rozwoju w Kairze podjęła wówczas starania dotyczące zmiany terminologii. Chodziło o zastąpienie pojęcia kontroli populacji pojęciem praw reprodukcyjnych.

 

 Zdaniem przedstawicieli Funduszu UNFPA niemal 20 lat temu 179 państw poparło realizację planów Funduszu w obawie przed przeludnieniem. Obecnie jednak coraz więcej państw wycofuje się z tych założeń. Dostrzega bowiem odrębny problem: niż demograficzny. Mimo to fundusz nie zamierza rezygnować.

   

- Świat złożył obietnice, które należy spełnić – przekonuje ambasador Monica Juma, sekretarz gabinetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kenii w UNFPA (Funduszu Ludnościowym).  

 

Center for Reproductive Rights opublikowało nowy dodatek do swojego kompendium światowych przepisów dotyczących aborcji, postulując dalszą liberalizację przepisów w konkretnych krajach.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Ludności i Rozwoju (ICPD) w Kairze, 179 rządów przyjęło zmierzający do „wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt”. Według organizatorów od tej pory osiągnięto „korzyści” w zakresie kontroli narodzin, jednak nie objęły one wszystkich narodów. „Eksperci” mówią także o związku między kontrolą narodzin a celami zrównoważonego rozwoju ONZ, jakie należy osiągnąć do 2030 roku.

 

Wśród celów listopadowej konferencji wymienia się także dostęp do usług związanych z planowaniem rodziny, redukcji przemocy seksualnej i innych praktyk szkodliwych wobec kobiet. Zgromadzą się na nim szefowie państw, inni przedstawiciele władzy, pracownicy naukowi, instytucje finansowe, organizacje pozarządowe i inni.   

 

Organizatorzy oczekują, że państwa sfinansują wzrost gospodarczy poprzez wykorzystanie różnorodności demograficznej. W praktyce może to oznaczać ułatwienie kobietom dostępu do rynku pracy poprzez upowszechnienie aborcji czy innych form kontroli narodzin. Mówi się również o wsparciu instytucji finansowych i innych organizacji sektora prywatnego.

 

Od lat 90. UNFPA i inne organy ONZ angażują się w legitymizację kontroli narodzin. Finansowanie zapewniają zaś Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Działania te początkowo wspierały głównie Stany Zjednoczone. Następnie doszlusowały do nich inne kraje, takie jak Wielka Brytania, państwa skandynawskie, Niemcy czy Japonia.  

 

W okresie poprzedzającym konferencję ONZ w Kairze (1994) ekonomista z Banku Światowego, Lant H. Pritchett na łamach „Population and Development Review” stwierdził, że antykoncepcyjne podejście do rozwiązywania problemu płodności jest nieskuteczne. Wezwał do zapewnienia mieszkańcom krajów rozwijających rozwoju i większego poczucia bezpieczeństwa. To jego zdaniem zniechęciłoby ich do pragnienia posiadania dużych rodzin. 

 

Zgromadzeni na konferencji kairskiej oraz autorzy późniejszych badań stwierdzili, że najlepiej przyrost naturalny ogranicza walka z ubóstwem. W efekcie zwolennicy depopulacji uznali, że ograniczenie ludności wymaga dobrowolnych decyzji.

 

Na konferencji kairskiej i po zleceniu kolejnych badań zdano sobie sprawę, że walka z ubóstwem jest kluczowa dla ograniczenia przyrostu naturalnego.

 

 Bank Światowy łączy kontrolę narodzin i redystrybucję dochodów. Wszystko pod szyldem „zrównoważonego rozwoju”. Wiąże się to też ze wspomnianą zmianą terminologii. Od czasów konferencji kairskiej (1994) depopulacjoniści mówią raczej o walce o prawa reprodukcyjne, wzmocnieniu kobiet oraz o ekologii.  

 

Źródła: catholicnewsagency.com / PCh24.pl

Opracowanie: Agnieszka Stelmach


DATA: 2019-11-07 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wg nich jest za dużo narodzin, to niech przestaną robić in vitro.
8 miesięcy temu / A.
 
@moon Zapomniał Pan o necklacingu.
8 miesięcy temu / aaa
 
@moon No to popatrz na Holandię, Belgie i inne kraje... Czy widzisz jakąś różnicę?
8 miesięcy temu / Krakusik
 
Sataniści i mordercy atakują społeczeństwa i narody. Słowa nie znaczą to co znaczyły. Organizacje zmieniają swoje działania na przestępcze. A rządy boją się własnego cienia i nacisków. Piekło na ziemi.
8 miesięcy temu / grimm
 
Afryka to studnia bez dna, pokazują dzikusy jak mordują białe kobiety, gwałcą i obdzierają ze skóry w RPA.
8 miesięcy temu / moon
 
Dwóch!!! Dwóch biskupów, z których jeden jest - jakżeby inaczej - emerytowany. Ratuj dobry Chryste, swój biedny Kościół - tę Twoją umiłowaną Oblubienicę.
8 miesięcy temu / sorcier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.