DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Zrównoważony rozwój sięgnie do naszych kieszeni: UE wprowadzi nowe podatki ekologiczne

Zrównoważony rozwój sięgnie do naszych kieszeni: UE wprowadzi nowe podatki ekologiczne
fot.: pixabay.com

Unia Europejska wprowadzi nowe podatki i standardy ekologiczne. Wszystko to w celu poprawienia unijnego budżetu i zdobycia środków na inwestycje w zieloną gospodarkę. Komisja Europejska opublikowała również nowe wytyczne dotyczące sprawozdawczości w kwestii zobowiązań klimatycznych dla dużych przedsiębiorstw europejskich.

 

Wytyczne ONZ i Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 przewidują nowe sposoby opodatkowania obywateli w ramach tak zwanego kapitalizmu inkluzywnego (włączającego). Chodzi o umożliwienie zaciągania i spłacania pożyczek przez gminy i państwa. Kolejnym celem jest pomoc finansowa przedsiębiorcom realizujących projekty infrastrukturalne służące przekształceniu gospodarki w kierunku automatyzacji i cyfryzacji.

 

18 czerwca br. ukazały się trzy raporty Grupy Ekspertów Technicznych ds. Zrównoważonego Finansowania (TEG), koncentrujących się na taksonomii, i kryteriach klimatycznych i tak zwanych zielonych obligacjach.

 

Grupa utworzona przez Komisję Europejską w czerwcu 2018 r. składa się z 35 członków oraz czterech obserwatorów. Ci ostatni reprezentują tak zwane społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie, biznes i sektor finansowy. W skład mającej pracować do końca 2019 roku grupy wchodzą także przedstawiciele międzynarodowych organów publicznych (unijnych i innych). 

 

Przedstawione przez to nieliczne grono „ekspertów” raporty mają umożliwić eurokratom w Brukseli „pozyskanie” dodatkowo od 175 do 290 miliardów euro w ramach inwestycji na sfinansowanie transformacji energetycznej i przejścia na tzw. gospodarkę niskoemisyjną (bezwęglową).

Powiązane 3 raporty służą ujednoliceniu rynku europejskiego w kwestii „zrównoważonych narzędzi finansowych”. 

 

Alyssa Heath, starszy analityk ds. polityki w Principles for Responsible Investment (PRI), uczestnicząca w pracach nad raportem podkreśla, że chodzi tu o całą gospodarkę, a nie tylko jej „zieloną” sferę.

 

„Eksperci” wierzą, że ujednolicenie rynku zrównoważonego finansowania zminimalizuje konkurencję między państwami należącymi do UE. Jednocześnie przywileje już działających europejskich stolic finansowych mają zostać zachowane.

 

Sean Kidney, szef Climate Bonds Initiative mówił o wyścigu służącym przyciągnięciu inwestycji klimatycznych. Podkreślił, że gra toczy się o setki miliardów dolarów. Fundusze te są potrzebne do realizacji celów klimatycznych i związanych ze zrównoważonym rozwojem. Co ciekawe, w ostatnim czasie również Kanada właśnie opublikowała raport, służący przyciągnięciu kapitału do finansowania gospodarki niskoemisyjnej.

 

Sandrine Dixson-Declève, przewodnicząca ds. produkcji taksonomicznej liczy, że praca ułatwi przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Istnieją jednak istotne luki w raportach, które należy rozwiązać, dodała ekspert. Chodzi o trudności w ocenie gałęzi przemysłu, takich jak górnictwo czy moda. 

 

Unijni urzędnicy zalecają utworzenie dwóch rodzajów wskaźników porównawczych dotyczących klimatu, „unijnej miary dotyczącej zmian klimatycznych (EU CTB)” oraz „testu porównawczego UE (EU PAB)”.

 

Prowadzi to do braku dostępu do kredytów dla przedsiębiorstw (zwłaszcza publicznych), które nie realizują Agendy 2030 – celów zrównoważonego rozwoju.

 

Zalecenia „ekspertów” przygotowano w oparciu o porozumienie między europarlamentem a państwami należącymi do Unii w sprawie 2 nowych kategorii tak zwanych wzorców niskoemisyjnych. Umowę zawarto 25 lutego. 

 

Propozycja Grupy Ekspertów Technicznych ds. Zrównoważonego Finansowania (TEG) oznacza, że umowa ta uległa poważnym zmianom od lutego. TEG zaleca stosowanie najwyższych standardów klasyfikacji do monitorowania emisji gazów cieplarnianych przez firmy.

 

Raport końcowy TEG ukaże się we wrześniu 2019 r. Komisja Europejska wykorzysta go jako podstawę dyrektyw, wymagających zmiany ustaw krajowych.

 

Sprawozdawcy proponują utworzenie unijnej normy w sprawie zielonych obligacji (OWB UE) – określenie ich celów i tak zwanych ambicji klimatycznych. Zalecają również utworzenie scentralizowanego systemu akredytacji dla zewnętrznych weryfikatorów, a także wprowadzenie zachęt „w celu zwiększenia wzrostu emisji zielonych obligacji i powiązań z innymi zrównoważonymi instrumentami finansowania w szerszym kontekście”.

 

Unijny OWB powinien również stanowić wkład w prace prowadzone równolegle przez Komisję Europejską w sprawie potencjalnie nowych oznakowań ekologicznych UE dla produktów finansowych. Etykieta ma być prawnie niewiążąca i dobrowolna.

 

Raport taksonomiczny określa podstawy przyszłej taksonomii UE w prawie. Taksonomia UE jest narzędziem klasyfikacji mającym na celu pomoc inwestorom i przedsiębiorstwom w identyfikacji niskoemisyjnej działalności gospodarczej. Chodzi o to, by się zorientowali, na jakie inicjatywy dostaną dofinansowanie z naszych pieniędzy, o których przeznaczeniu decydują unijni biurokraci.

 

Unia Europejska planuje przejście Unii Europejskiej na gospodarkę niskoemisyjną do 2050 roku. Liczący 414 stron raport zawiera szczegółowy przegląd techniczny 67 różnych działań gospodarczych, mogących przyczynić się do osiągnięcia  celów klimatycznych, energetyce, transporcie, gospodarce wodnej i odpadami, w rolnictwie, leśnictwie, produkcji oraz w mieszkalnictwie.

 

TEG nie zaleca natomiast budowy zapór czy inwestycji w energię jądrową. Chodzi o ewentualne poważne skutki uboczne dla środowiska.  

 

Źródło: euractiv.com

 

AS


DATA: 2019-06-21 10:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodzi o to by było więcej ekologii a mniej ludzi. Okradanie ich dodatkowymi podatkami to jeden ze środków ograniczenia populacji tych którzy by potencjalnie mogli oddawać chwałę Panu itd. To takie proste.
11 miesięcy temu / mj
 
Pan Bóg się pomylił , kiedy dał nam węgiel? Jakby Niemcy mieli węgiel, inaczej by śpiewali, jak ze stoczniami.
11 miesięcy temu / panda
 
Węgiel jest najczystszym z paliw. Bardzo łatwo za pomocą elektrofiltrów i katalizatorów ograniczyć emisję szkodliwych substancji do zera, których i tak w węglu jest wyjątkowo mało. Ta cała ekomitologia to ekobzdura, bajeczki dla kretynów, takiego zielonego nowego ekoproletariatu zastępczego.
11 miesięcy temu / agricola
 
globalny kibuc coraz bliżej. Robią bardzo cwany zabieg z samorządowcami - obiecali im władzę absolutną i już mają całkiem sporą grupę ludzi, którzy na siłę chcą wprowadzać te brednie i biją pianę. Już widać, że będzie wygaszanie produkcji i likwidacja miejsc pracy na gigantyczną skalę. Dlatego będzie to powiązane z wprowadzeniem tzw "dochodu minimalnego/gwarantowanego" . 1 tysiąc dolarów na twarz, ale nie możesz pracować, nie masz żadnych widoków na awans czy też polepszenie własnego bytu, ani własnych dzieci i tak ma być wprowadzona polityka jednego dziecka jak w Chinach Wszystko to było opisane we wcześniejszych artykułach pani Agnieszki Stelmach AS. Globalny kibuc. Chryste ratuj !
11 miesięcy temu / Pejot
 
Ekologom odbiło, skoro nie chcą budowy zapór wodnych. Już o elektrowniach atomowych nie wspomnę. Tu, widać, wcale nie chodzi o dekarbonizację bo niby dlaczego nie zachęcają do atomowych i wodnych?, ale o ograniczenie produkcji energii w ogóle. By ludzkość w totalitarnym kołchozie cierpiała niedostatek, a jedynie elity pławiły się w luksusie. Ba, w przyszłości zaczną nawet zamykać farmy wiatrowe nota bene te również są nieekologiczne.
11 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.