DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Zrównoważony rozwój ponad wszystko! Historyczne porozumienie Chin i Unii Europejskiej

Zrównoważony rozwój ponad wszystko! Historyczne porozumienie Chin i Unii Europejskiej
fot.REUTERS/Eric Vidal/FORUM

Po szczycie w Brukseli zdominowanym przez napięcia handlowe, Chiny i UE przedstawiły jednolity front w sprawie walki z „ociepleniem klimatu” i przejścia na tzw. zieloną energię.

 

UE i Chiny, które z różnych powodów są zainteresowane wdrażaniem Agendy 2030 i transformacją energetyczną, potwierdziły w Brukseli zobowiązanie do walki z ocieplaniem się klimatu i promocji Odnawialnych Źródeł Energii.  

 

Po wyczerpujących rozmowach na temat handlu i dostępu do rynku, oba podmioty zawarły umowę w ostatniej chwili. Choć jest mniej szczegółowa niż wspólne oświadczenie w sprawie „zmian klimatycznych” z 2018 r., podkreślono „determinację w przejściu na czystą energię i przyjęcie większego przywództwa w globalnej agendzie ochrony środowiska”.

 

Pekin i Bruksela „wzmocnią współpracę w zakresie zielonych finansów” i pracują nad pomyślnym wynikiem szczytu klimatycznego, który odbędzie się we wrześniu w Sekretariacie Generalnym ONZ.

 

W osobnym oświadczeniu dot. energetyki wezwano do zwiększenia udziału OZE i przejścia na inne paliwa oraz promowania efektywności energetycznej. Wspomniano o skroplonym gazie ziemnym (LNG), ale nie o węglu.

 

Przed szczytem, ​​dokument Komisji Europejskiej na temat strategicznych perspektyw wzajemnych relacji, wzywał Chiny do wzmocnienia swoich celów klimatycznych.

 

Podkreślił wpływ Chin jako największego emitenta gazów cieplarnianych na świecie i głównego eksportera technologii węglowych, dzięki inicjatywie Pasa i Szlaku.

 

Bruksela zaapelowała do Chin, które mogą korzystać z dotacji innych państw z racji, że są krajem rozwijającym się i nie są stosowane wobec nich tak surowe wymogi klimatyczne, jak np. wobec Polski, by planowany najwyższy poziom emisji krajowych osiągnęły przed 2030 r., aby potem sukcesywnie je zmniejszać.  Chiny były jednym z głównych krajów, który przyczynił się do podpisania klimatycznego porozumienia w 2015 r.

 

Jednocześnie szef ONZ Antonio Guterres, który – jak się mówi uratował COP24 w Katowicach przed klęską - naciskał na przywódców, aby przywieźli gotowe plany, a nie przemówienia na szczyt w Nowym Jorku, zaplanowanym na 23 września. Chce doprowadzić do przyjęcia przez państwa sygnatariuszy porozumienia paryskiego, większych zobowiązań do 2020 roku.

 

Zgodnie z porozumieniem paryskim kraje zgodziły się na podjęcie drastycznych działań, by nie dopuścić do podniesienia się temperatury do 2, a nawet 1,5 stopnia C. Umowa określa harmonogram zwiększenia ambicji.

 

W zeszłym miesiącu chiński minister środowiska Li Ganjie ogłosił, że Pekin aktualizuje krajowe zobowiązanie dotyczące klimatu, zgodnie z porozumieniem paryskim i do 2020 r. przedstawi długoterminową strategię klimatyczną.

 

Umowę, którą podpisywał ze strony UE, Donald Tusk i Jean Claude Juncker oraz premier Chin, Li Keqiang, potwierdza zobowiązanie do współdziałania w zakresie utrzymania globalnego multilateralizmu i wdrożenia zrównoważonego rozwoju. UE ma pomóc szybciej wstąpić Chinom do Światowej Organizacji Handlu.  Oba podmioty będą pracować nad reformą WTO.

 

Ma powstać nowa platforma współpracy energetycznej i ułatwienia wizowe. Europa będzie kontynuowała współpracę w zakresie szkodliwej dla zdrowia technologii 5G. Oba podmioty mają skoordynować pracę na forum ONZ i zreformować międzynarodowy system monetarny.  

 

Źródło: climatechangenews.com / consillium.europa.eu

AS


DATA: 2019-04-14 15:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na zdjęciu powyżej widzimy salut Heil Juncker. A może Heil Merkel? W końcu salutuje i patrzy na kogoś.
4 miesiące temu / rozbawiony
 
Juncker przekazuje pozdrowienia swojego porzednika wujka Adolfa.
4 miesiące temu / Jara
 
Nie ma czegoś takiego jak zrównoważony rozwój. Istnieje tylko w pustych mózgach rządzącej chołoty.
4 miesiące temu / Teddy
 
Znów ćwiczy salut rzymski?
4 miesiące temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.