14 kwietnia 2019

Zrównoważony rozwój ponad wszystko! Historyczne porozumienie Chin i Unii Europejskiej

(fot.REUTERS/Eric Vidal/FORUM)

Po szczycie w Brukseli zdominowanym przez napięcia handlowe, Chiny i UE przedstawiły jednolity front w sprawie walki z „ociepleniem klimatu” i przejścia na tzw. zieloną energię.

 

UE i Chiny, które z różnych powodów są zainteresowane wdrażaniem Agendy 2030 i transformacją energetyczną, potwierdziły w Brukseli zobowiązanie do walki z ocieplaniem się klimatu i promocji Odnawialnych Źródeł Energii.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Po wyczerpujących rozmowach na temat handlu i dostępu do rynku, oba podmioty zawarły umowę w ostatniej chwili. Choć jest mniej szczegółowa niż wspólne oświadczenie w sprawie „zmian klimatycznych” z 2018 r., podkreślono „determinację w przejściu na czystą energię i przyjęcie większego przywództwa w globalnej agendzie ochrony środowiska”.

 

Pekin i Bruksela „wzmocnią współpracę w zakresie zielonych finansów” i pracują nad pomyślnym wynikiem szczytu klimatycznego, który odbędzie się we wrześniu w Sekretariacie Generalnym ONZ.

 

W osobnym oświadczeniu dot. energetyki wezwano do zwiększenia udziału OZE i przejścia na inne paliwa oraz promowania efektywności energetycznej. Wspomniano o skroplonym gazie ziemnym (LNG), ale nie o węglu.

 

Przed szczytem, ​​dokument Komisji Europejskiej na temat strategicznych perspektyw wzajemnych relacji, wzywał Chiny do wzmocnienia swoich celów klimatycznych.

 

Podkreślił wpływ Chin jako największego emitenta gazów cieplarnianych na świecie i głównego eksportera technologii węglowych, dzięki inicjatywie Pasa i Szlaku.

 

Bruksela zaapelowała do Chin, które mogą korzystać z dotacji innych państw z racji, że są krajem rozwijającym się i nie są stosowane wobec nich tak surowe wymogi klimatyczne, jak np. wobec Polski, by planowany najwyższy poziom emisji krajowych osiągnęły przed 2030 r., aby potem sukcesywnie je zmniejszać.  Chiny były jednym z głównych krajów, który przyczynił się do podpisania klimatycznego porozumienia w 2015 r.

 

Jednocześnie szef ONZ Antonio Guterres, który – jak się mówi uratował COP24 w Katowicach przed klęską – naciskał na przywódców, aby przywieźli gotowe plany, a nie przemówienia na szczyt w Nowym Jorku, zaplanowanym na 23 września. Chce doprowadzić do przyjęcia przez państwa sygnatariuszy porozumienia paryskiego, większych zobowiązań do 2020 roku.

 

Zgodnie z porozumieniem paryskim kraje zgodziły się na podjęcie drastycznych działań, by nie dopuścić do podniesienia się temperatury do 2, a nawet 1,5 stopnia C. Umowa określa harmonogram zwiększenia ambicji.

 

W zeszłym miesiącu chiński minister środowiska Li Ganjie ogłosił, że Pekin aktualizuje krajowe zobowiązanie dotyczące klimatu, zgodnie z porozumieniem paryskim i do 2020 r. przedstawi długoterminową strategię klimatyczną.

 

Umowę, którą podpisywał ze strony UE, Donald Tusk i Jean Claude Juncker oraz premier Chin, Li Keqiang, potwierdza zobowiązanie do współdziałania w zakresie utrzymania globalnego multilateralizmu i wdrożenia zrównoważonego rozwoju. UE ma pomóc szybciej wstąpić Chinom do Światowej Organizacji Handlu.  Oba podmioty będą pracować nad reformą WTO.

 

Ma powstać nowa platforma współpracy energetycznej i ułatwienia wizowe. Europa będzie kontynuowała współpracę w zakresie szkodliwej dla zdrowia technologii 5G. Oba podmioty mają skoordynować pracę na forum ONZ i zreformować międzynarodowy system monetarny.  

 

Źródło: climatechangenews.com / consillium.europa.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram