DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Filip Obara

Źródło duchowej i moralnej siły


Nic w sposób tak bezpośredni nie oddaje ducha danej epoki czy miejsca jak zapiski naocznych świadków. Ciekawy obraz codzienności, a zwłaszcza życia religijnego na Wileńszczyźnie pierwszej połowy XIX wieku maluje pamiętnik Gabrieli z Güntherów Puzyniny, którego wznowienie ukazało się w roku 1928 pod tytułem W Wilnie i w dworach litewskich. Pamiętnik z lat 1815–1843 (obecnie dostępny w formie reprintu). Wspomnienia te trafnie ukazują specyfikę polskiego charakteru rozdartego pomiędzy dwa porządki, jakie żywiołowo starły się ze sobą w wieku XIX.

Na początku XIX stulecia ludy Europy, burząc pod wpływem francuskiej rewolucji gmach dawnego ładu opartego na sojuszu Tronu z Ołtarzem, obojętnieją na obecność Stwórcy w świecie. Z dawnych rzeczy już tam nic nie zostało, ani wiary w rozumie, ani religii w sercu, ani wśród ludzi Chrystusa, ani w duszach Boga! Owego czasu ani po kościołach nie było potrzeba tego wszystkiego szukać. Kto kiedy zaszedł przypadkiem w niedzielę do świątyni Pańskiej, jeszcze tam spotkał wprawdzie przy ołtarzu kapłana bożego, a u stóp jego kilka poważnych niewiast, kto wie? może żyjących z jałmużn kościelnych; ale tyle tylko mógł tam widzieć – oto stan religijności Polaków paryskiej emigracji polistopadowej w opisie księdza Pawła Smolikowskiego ze zgromadzenia zmartwychwstańców.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.