DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Ks. Andrzej Steckiewicz

Zraniona dusza


Mówiąc o obecnej sytuacji społecznej w Federacji Rosyjskiej, należy sięgnąć do historii – tej dawniejszej, ale szczególnie dotyczącej ostatniego wieku.

Kiedy bojarzy rosyjscy zrozumieli potrzebę przyjęcia chrześcijaństwa, niepodzielony jeszcze Kościół żył już dwiema tradycjami – zachodnią z centrum w Rzymie i wschodnią z ośrodkiem w Konstantynopolu. Gdy po przybyciu do stolicy Bizancjum, zetknęli się z bogatą cywilizacją, kapiącymi od złota świątyniami, z przypominającymi nieziemski świat kopułami, stwierdzili: „Tu się czujemy jak w niebie, tak powinno być i na Rusi”. I od tego czasu budowano tę – jak często do dziś się mówi – prawosławną, „świętą Ruś”.

Budowano ją z podziałami społecznymi, z ogromnymi dysproporcjami, gdzie jedni mieli bardzo wiele, a życie innych zupełnie się nie liczyło. Elementem trwałym i jednoczącym społeczeństwo było jednak prawosławie, naturalna religijność i wiara charakteryzująca się swoistym rozumieniem ikony uważanej za sakrament – widzialny znak niedostrzegalnej rzeczywistości.

Największy rosyjski reformator – car Piotr I po wielu podróżach po świecie, podjął próbę reformy państwa i armii, a nawet kultury i religii. Jednak drastyczne metody, jakie zastosował sprawiły, że nastąpiło jedynie bardzo powierzchowne upodobnienie Rosji do innych krajów europejskich. Kolejni carowie, idąc jego śladem, budowali potęgę imperium, często kosztem tysięcy ofiar ludzkich.

Niewątpliwie najbardziej bolesny dla narodu rosyjskiego i rodziny był jednak wiek XX. Zostawił on swoje tragiczne piętno na najbardziej doświadczonym narodzie – Rosjanach, ale również na innych nacjach wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Polityka sowiecka od samego początku była przeciwna rodzinie. Doprowadziła do jej dewastacji w wielu narodach przez wieki naturalnie kształtujących tradycyjny model tej podstawowej wspólnoty ludzkiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.