DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Ks. Andrzej Steckiewicz

Zraniona dusza


Mówiąc o obecnej sytuacji społecznej w Federacji Rosyjskiej, należy sięgnąć do historii – tej dawniejszej, ale szczególnie dotyczącej ostatniego wieku.

Kiedy bojarzy rosyjscy zrozumieli potrzebę przyjęcia chrześcijaństwa, niepodzielony jeszcze Kościół żył już dwiema tradycjami – zachodnią z centrum w Rzymie i wschodnią z ośrodkiem w Konstantynopolu. Gdy po przybyciu do stolicy Bizancjum, zetknęli się z bogatą cywilizacją, kapiącymi od złota świątyniami, z przypominającymi nieziemski świat kopułami, stwierdzili: „Tu się czujemy jak w niebie, tak powinno być i na Rusi”. I od tego czasu budowano tę – jak często do dziś się mówi – prawosławną, „świętą Ruś”.

Budowano ją z podziałami społecznymi, z ogromnymi dysproporcjami, gdzie jedni mieli bardzo wiele, a życie innych zupełnie się nie liczyło. Elementem trwałym i jednoczącym społeczeństwo było jednak prawosławie, naturalna religijność i wiara charakteryzująca się swoistym rozumieniem ikony uważanej za sakrament – widzialny znak niedostrzegalnej rzeczywistości.

Największy rosyjski reformator – car Piotr I po wielu podróżach po świecie, podjął próbę reformy państwa i armii, a nawet kultury i religii. Jednak drastyczne metody, jakie zastosował sprawiły, że nastąpiło jedynie bardzo powierzchowne upodobnienie Rosji do innych krajów europejskich. Kolejni carowie, idąc jego śladem, budowali potęgę imperium, często kosztem tysięcy ofiar ludzkich.

Niewątpliwie najbardziej bolesny dla narodu rosyjskiego i rodziny był jednak wiek XX. Zostawił on swoje tragiczne piętno na najbardziej doświadczonym narodzie – Rosjanach, ale również na innych nacjach wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Polityka sowiecka od samego początku była przeciwna rodzinie. Doprowadziła do jej dewastacji w wielu narodach przez wieki naturalnie kształtujących tradycyjny model tej podstawowej wspólnoty ludzkiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.

 
 

Czy europejskie kraje powinny umożliwić powrót obywatelom, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Austriacy mówią kategoryczne NIE. Duńczycy z kolei nie mają nic przeciwko.

 

Czy papież jest monarchą? Gdzie się podziała potrójna korona następców świętego Piotra? Do czego są powołani Ojcowie Święci? Czy Kościół Katolicki nie mógłby wyglądać tak jak wspólnoty protestanckie, które nie mają swojego papieża? Na te i wiele innych pytań w specjalnym wydaniu programu JA KATOLIK prosto z Rzymu sprzed kościoła św. Balbiny odpowiadają Krystian Kratiuk (redaktor naczelny PCh24.pl) i Jerzy Wolak („Polonia Christiana”).

 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!

 

Obrona egalitaryzmu w porządku społeczno-politycznym jest błędem natury filozoficznej. Kiedy natomiast egalitaryzm usiłuje się zastosować w odniesieniu do Kościoła, błąd ów staje się pomyłką natury teologicznej, ponieważ Pismo Święte wyraźnie mówi, że Jezus Chrystus ustanowił hierarchię, by zarządzała Jego Kościołem. Co więcej, wysiłki zwolenników równouprawnienia, zmierzające do zniesienia różnic pomiędzy świeckimi a duchowieństwem, prowadzą do wypływającego stąd zanegowania sakramentu święceń kapłańskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.