DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Ks. Andrzej Steckiewicz

Zraniona dusza


Mówiąc o obecnej sytuacji społecznej w Federacji Rosyjskiej, należy sięgnąć do historii – tej dawniejszej, ale szczególnie dotyczącej ostatniego wieku.

Kiedy bojarzy rosyjscy zrozumieli potrzebę przyjęcia chrześcijaństwa, niepodzielony jeszcze Kościół żył już dwiema tradycjami – zachodnią z centrum w Rzymie i wschodnią z ośrodkiem w Konstantynopolu. Gdy po przybyciu do stolicy Bizancjum, zetknęli się z bogatą cywilizacją, kapiącymi od złota świątyniami, z przypominającymi nieziemski świat kopułami, stwierdzili: „Tu się czujemy jak w niebie, tak powinno być i na Rusi”. I od tego czasu budowano tę – jak często do dziś się mówi – prawosławną, „świętą Ruś”.

Budowano ją z podziałami społecznymi, z ogromnymi dysproporcjami, gdzie jedni mieli bardzo wiele, a życie innych zupełnie się nie liczyło. Elementem trwałym i jednoczącym społeczeństwo było jednak prawosławie, naturalna religijność i wiara charakteryzująca się swoistym rozumieniem ikony uważanej za sakrament – widzialny znak niedostrzegalnej rzeczywistości.

Największy rosyjski reformator – car Piotr I po wielu podróżach po świecie, podjął próbę reformy państwa i armii, a nawet kultury i religii. Jednak drastyczne metody, jakie zastosował sprawiły, że nastąpiło jedynie bardzo powierzchowne upodobnienie Rosji do innych krajów europejskich. Kolejni carowie, idąc jego śladem, budowali potęgę imperium, często kosztem tysięcy ofiar ludzkich.

Niewątpliwie najbardziej bolesny dla narodu rosyjskiego i rodziny był jednak wiek XX. Zostawił on swoje tragiczne piętno na najbardziej doświadczonym narodzie – Rosjanach, ale również na innych nacjach wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Polityka sowiecka od samego początku była przeciwna rodzinie. Doprowadziła do jej dewastacji w wielu narodach przez wieki naturalnie kształtujących tradycyjny model tej podstawowej wspólnoty ludzkiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Naukowcy z amerykańskiej firmy Ouroboros Steaks opracowali metodę „zrób to sam” produkcji mięsa z ludzkich komórek. Póki co, wynalazek jest jedynie protypem, ale planuje się jego komercjalizację.  

 
 

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zakazanych trafiło pojęcie „POLEXIT”. Tak oto nie jest możliwa nawet merytoryczna debata o alternatywnym scenariuszu dla Polski. Równocześnie dopuszczalne jest straszenie „POLWYRZUTEM”, który to stał się w lewicowych rękach dość skuteczną pałką do bicia politycznej piany.

 

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sporze dotyczącym uzależniania środków unijnych od „praworządności”. Szef rządu określił też jaki jest plan Polski względem funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

 

Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy – powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

20 listopada Joe Biden wygłosił oświadczenie z okazji „Dnia Pamięci o Osobach Transgenderowych”. Daje to przedsmak opętania polityczną poprawnością, jakie czeka Amerykę i świat po objęciu przez niego urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.