DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Zostańmy przy złotówce – konferencja na Uczelni Łazarskiego

Zostańmy przy złotówce – konferencja na Uczelni Łazarskiego
fot. Andrzej Bogacz / Forum

„Złoto, euro czy waluty narodowe?” – to tytuł warszawskiej konferencji zorganizowanej przez europosła Michała Marusika. Większość spośród prelegentów przekonywała o zaletach zachowania przez polskie państwo złotówki.


Zmiana waluty sama w sobie nie spowoduje zwiększenia bogactwa w naszym kraju. Może natomiast przysporzyć wiele problemów, o których należy pamiętać – powiedział prof. Robert Gwiazdowski, prezes fundacji Warsaw Enterprise Institute. Podkreślił, że głównym źródłem zamożności jest praca, czyli używanie umysłowego potencjału do wytwarzania dóbr: – Dopiero, gdy wykorzystujemy zasoby ziemi poprzez pracę, pojawiają się nadwyżki, czyli kapitał.


Zdaniem prelegenta, wiele argumentów wysuwanych za najszybszym przystąpieniem Polski strefy euro jest zupełnie nietrafionych. Wykładowca przypomniał, iż Narodowy Bank Polski w opublikowanym w 2004 raporcie zakładał, że samo wprowadzenie euro w Polsce przyspieszy nasz rozwój gospodarczy. Bank określił nawet bardzo precyzyjnie spodziewane tempo wzrostu PKB. Jak bardzo się mylił, wiemy dzisiaj chociażby na przykładzie Grecji. Kraje strefy euro wykazują niższy wzrost niż te, które pozostały przy własnych walutach (Wielka Brytania, Szwajcaria, Polska).

 

Drugi argument mający sprzyjać przyjęciu unijnej waluty - jej rzekomo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ekonomiczne - stoi w sprzeczności z pierwszym, ponieważ szybsze tempo rozwoju, czyli jeden z celów optymalnej polityki gospodarczej, wiąże się z większym ryzykiem i zagrożeniami – przekonywał prof. Gwiazdowski.

 

Kolejną obietnicą związana ze zmianą pieniądza na obowiązujący w większości państw Unii jest likwidacja problemów budżetowych. Chociaż entuzjaści nie wyrażają tego wprost, chodzi o większą swobodę zadłużania państwa, co trudno uznać za pozytyw.

 

Jedynym faktem, który naprawdę można postawić po stronie plusów przyjęcia przez Polskę euro nazwał szef WEI obniżenie kosztów transakcyjnych w handlu z pozostałymi krajami tej strefy. Nie mieliśmy dowodów empirycznych z którejś konkretnej gospodarki, żeby na podstawie tych danych postawić tezę: szybko do euro – podsumował. Mimo to, w latach 2006-2008, a więc do wybuchu kryzysu ekonomicznego, większość ekspertów zajmujących się makroekonomią zapewniała, że szybkie przyjęcie unijnej waluty będzie dla nas korzystne.

 

- Najbardziej zwolenników zmartwiła wypowiedź guru nowej ekonomii keynesowskiej, prof. Josepha Stiglitza, który powiedział, że wspólna waluta jest wskazana dla obszarów gospodarczych o podobnym potencjale i fazach rozwoju. Jeżeli mamy różny potencjał i różne fazy rozwoju, to nie możemy mieć takiej samej waluty – mówił prof. Gwiazdowski wyjaśniając, iż w przypadku pieniądza fiducjarnego, czyli niemającego pokrycia w dobrach materialnych, podstawowym instrumentem oddziaływania na gospodarkę są stopy procentowe. Nie można zastosować takiej wspólnej stopy dla Grecji, Niemiec i Polski, która byłaby korzystna dla gospodarek wszystkich tych państw równocześnie. Przyjęcie euro dałoby nam korzyści nieliczne i raczej wydumane. Jest za to wiele kosztów tej operacji, bardziej konkretnych i namacalnych.

 

Euro od samego początku było projektem nie ekonomicznym a politycznym – mówił poseł Jacek Wilk. - Tak jak konkurują między sobą ludzie, przedsiębiorstwa, społeczeństwa, tak samo konkurują państwa i rządy. Mając swój własny rząd jesteśmy w stanie jakoś go kontrolować, w razie potrzeby zmieniać i – co bardzo istotnie – zakładać, że ten nasz rząd będzie działać na naszą korzyść. Żeby ten rząd nie oszukiwał nas na inflacji, tylko dawał nam tyle pieniądza, ile trzeba, a nie więcej. Żeby ceny były stabilne, żebyśmy mogli oszczędzać. Czy lepiej naszych interesów, naszego pieniądza będzie pilnował nasz rząd, czy cudzy? – pytał retorycznie. Swoje wystąpienie zakończył przypomnieniem, że złotówka służy utrzymaniu wartości zgromadzonych przez Polaków oszczędności.

 

Konferencja pod medialnym patronatem naszego portalu odbyła się na warszawskiej Uczelni Łazarskiego.

 

 

RoM

 



 

 


DATA: 2015-11-19 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli wyrugujemy złotówkę to będzie to początek naszego końca. Zamiast dyskutować o euro (pusta waluta jak dolar) powinniśmy zacząć przechodzić ze złotówki fiducjarnej na niefiducjarną. Wtedy każdy światowy kryzys będzie mógł nas cmoknąć.
ponad 4 lata temu / zaz28
 
Czy któryś z naszych "ekonomistów" zachwalający euro na polecenie Tuska kiedykolwiek odszczekał swoje słowa? Np. po plajcie Grecji przed czym euro miało rzekomo zabezpieczać? Wniosek jest jeden - albo nie mamy żadnych ekonomistów tylko płatnych propagandystów, albo w to wierzyli i wtedy ci ludzie tez nie są ekonomistami tylko zwykłymi nieukami.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.