DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Żołnierze podziemia mają swoje święto w Świętej Wodzie

Żołnierze podziemia mają swoje święto w Świętej Wodzie
FOT. Adam Białous

W sanktuarium maryjnym Święta Woda niedaleko Białegostoku w sobotę 21 września będzie miało miejsce Święto Podziemia Niepodległościowego. Organizatorzy tego przedsięwzięcia jego głównym celem uczynili „wzniesienie modlitwy za wszystkich żołnierzy podziemia walczących za Polskę zarówno przed, w trakcie wojny, jak i długo po niej”.

 

Święto Podziemia Niepodległościowego organizowane jest w Świętej Wodzie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, już od pięciu lat, zawsze we wrześniu. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Wojciech Przybysz, patriotycznie usposobiony mieszkaniec Wasilkowa, miasteczka, w granicach którego leży Święta Woda. Również on zainaugurował i prowadzi dzieło tworzenia Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie. W tym celu powołano stowarzyszenie, które zajmuje się organizacją tego miejsca pamięci i budową na jego terenie pomnika poświęconego żołnierzom podziemia.  

 

– To symboliczne miejsce pamięci tych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy nie mają swoich grobów. W swojej architekturze ma zaplanowaną stałą wystawę, która ma za zadanie przywracać nie tylko pamięć, ale też godność tych ludzi. Budujemy również dla nich  pomnik, który będzie miał kształt orła z rozpostartymi skrzydłami – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Wojciech Przybysz.

 

Organizatorzy Święta Podziemia Niepodległościowego jego głównym celem uczynili modlitwę za dusze wszystkich żołnierzy podziemia, poległych i zmarłych, walczących za Polskę. – Cała idea jest skupiona przede wszystkim właśnie na modlitwie. Za te osoby w dużej części nie była odprawiona Msza pogrzebowa. Często ich ciała spoczęły w nieznanych miejscach - do tej pory znajduje się ich groby w lasach, na polach czy podczas budowy lub remontów ulic – powiedział PCh24.pl Jakub Sadowski, Przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1956

 

W tym roku  Święto Podziemia Niepodległościowego swoim honorowym patronatem objął J.E. ks. abp. Tadeusz Wojda - Metropolita Białostocki oraz Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Patronat medialny nad uroczystością sprawuje portal PCh24.pl.

 

Program  Święta Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie 

21 IX 2019 r Święta Woda

 

12.00 - Msza Święta za Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego

13.00 - Otwarcie wystawy

13.30 - 17.00 Piknik rodzinny z żołnierskim jadłem, ogniskiem, występami Orkiestry Dętej, Animacjami dla dzieci, stoiskami tematycznymi oraz pokazami grup rekonstrukcyjnych

17.00 - Zakończenie Uroczystości.

 

Adam Białous

 


DATA: 2019-09-17 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.