DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Żołnierze Niepodległej

Żołnierze Niepodległej
Gen, Józef Haller. Repr. M. Skorupski/Forum

 

 

W sam raz na obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ukazała się najnowsza książka Joanny Wieliczki-Szarkowej, poświęcona tym, którzy walczyli o naszą wolność. „Żołnierze niepodległości” to piękny literacki pomnik Polaków – bohaterów mających znaczący wpływ na rodzimą historię XX wieku. To książka, która wciąga i zachwyca.

 

11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały akt zawieszenia broni kończącego działania bojowe Wielkiej Wojny. Tego samego dnia w Warszawie Józef Piłsudski, uwolniony z twierdzy w Magdeburgu, przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo nad wojskami polskimi. Narodowe Święto Niepodległości – zakazane zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i przez władze komunistyczne – obchodzić będziemy we wszystkich miastach Polski. 

 

Niepodległości naszego kraju nie byłoby, gdyby nie poświęcenie i bohaterstwo wielu tysięcy Polaków. I właśnie o nich przypomina w swojej książce Joanna Wieliczka-Szarkowa, która, jak pisze we wstępie do „Żołnierzy niepodległości” prof. Andrzej Nowak, odnawia ich etos oraz portretuje „najpiękniejsze chwile w życiu najszczęśliwszego pokolenia Polaków w XX wieku: tego, które wywalczyło niepodległość”.

 

Niektórzy z nich, dodaje Nowak, „swe życie oddali w walce już w roku 1914, 1915, 1918, 1920. Inni żyli jeszcze długo – świadkowie tego etosu. Czy coś jesteśmy im winni? Może namysł nad dzisiejszym sensem niepodległości, nad tym, co my możemy dla niej zrobić. I pracę nad charakterem – naszym i naszych dzieci: żeby do niepodległości dorastać”. 

 

Bohaterzy walki o Niepodległą

 

Wśród bohaterów książki znajdziemy m.in. postać Walerego Sławka - trzykrotnego premiera Polski, marszałka Sejmu, dyplomowanego podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, o którym Janusz Jędrzejewicz pisał, że miał minimalne potrzeby, "pieniędzy nie cenił, nie żądał dla siebie niczego". Wieliczka-Szarek przedstawia go czytelnikowi, jako osobę niezwykle prawą, bezinteresowną i kryształowo uczciwą, uważaną w swoim środowisku za autorytet moralny.

 

W "Żołnierzach niepodległości" przeczytamy również o Kazimierzu Sosnkowskim: żołnierzu, który "bez trudu mógł wykładać historię, literaturę czy dzieje sztuki – i to w dziewięciu językach, z łaciną i greką włącznie. Równie dobrze znał się na polityce, ekonomii i wyższej matematyce. Pisał i tłumaczył wiersze, grał na fortepianie i malował", a na dodatek miał fenomenalną pamięć; Władysławie Belinie-Prażmowskim, kochanym przez żołnierzy członku Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, zawsze pierwszym w boju i ostatnim w odwrocie. To właśnie ten potomek Kozietulskich i Poniatowskich "zardzewiałą szablę ułańską do dawnej chwały przywrócił, widokiem swym tysiące serc poruszył i do żywszego tętna zmusił, tęsknoty tysięcy ziścił, wiarę obudził, piosenkę wojenną Polsce przypomniał, a imię swoje w legendzie zaklął”.

 

Dzięki Autorce  wspomnimy o cichym, pracowitym, "w sercu promiennym, a w myślach dziewiczo białym" Eugeniuszu Małaczewskim. "Walczył za Polskę, śpiewał dla Polski i umarł z myślą o Polsce patrząc z odwagą w lodowate oblicze śmierci, ale żałując tego jedynie, że już nic Ojczyźnie nie da i że odchodzi od tej najdroższej – na wieki.

 

Dowiemy się, że Edward Rydz-Śmigły porzucił malarstwo dla wojowania, szybko zostając twardym oficerem piechoty, na którym nigdy nie było znać zmęczenia, który nigdy nie był niespokojny i który walkę prowadził po prostu, jak wykład treściwy - "po kilku dowodach nieprzyjaciel rzuca potrójne okopy i rozumie naukę – na długo”.

 

Przypomnimy sobie także osobę Józefa Hallera, dowodzącego Żelazną Brygadą i II Korpusem Polskim, który bił się z Rosjanami w Karpatach, z Austriakami pod Rarańczą i z Niemcami pod Kaniowem i dla którego jedynym celem była wolna Ojczyzna z własnym wojskiem. Hallerowi największą sławę przyniosła Błękitna Armia, którą zorganizował i przywiózł z Francji do Polski. To o nim Szarkowa pisze: "Oswobodził Galicję, zaślubił Rzeczpospolitą Bałtykowi, bronił Warszawy”.

 

W książce Joanny Wieliczki-Szarek nie zabrakło również takich postaci jak: Bolesław Mościcki, Lucjan Żeligowski, Stanisław Kaszubski „Król”, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Leopold Kula „Lis”, Kazimierz Piątek „Herwin”, bracia Herzogowie: Franciszek, Stanisław, Stefan, Józef, Franciszek Pększyc „Grudziński”, Andrzej Galica, Tadeusz Furgalski „Wyrwa”, Zbigniew Dunin-Wąsowicz, Bogusław Szul-Skjoldkrona.

 

Książka "Żołnierze niepodległości" przywraca pamięć o losach bohaterów, walczących o naszą niepodległość. I pozwala też spojrzeć na nich z innej, bardziej ludzkiej i bliższej naszej codzienności perspektywy.

Polecamy!

 

Magdalena Żuraw

 

Joanna Wieliczka-Szarkowa, Żołnierze Niepodległości 1914-1918,  Wydawnictwo AA, Kraków 2013.

 

 


DATA: 2013-11-09 23:45
AUTOR: MAGDALENA ŻURAW
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

[email protected] Też tak uważam. Ten kult jednostki i przemilczenia wprowadzone przez piłsudczyków są szkodliwe.
ponad 6 lat temu / ja
 
a czy są w książce wymienieni i ci, którzy walczyli za i o ojczyznę, ale byli przeciwni Piłsudskiemu, a który ich, w ten czy inny sposób, zlikwidował? i dlaczego, pomimo iż Rada Regencyjna już oficjalnie działała jako rząd wolnej już Polski od 7 listopada 1918r. i dopiero złożyła urząd (oficjalnie) w ręce Piłsudskiego w dniu 11 listopada 1918r., obchodzona jest uroczyście ta druga data? kiedy uwolnimy się naprawdę i przestaniemy oddawać tylko cześć Piłsudskiemu (socjaliście, podwójnemu agentowi obcych państw, wrogowi Kościoła) a zapominamy o tych pierwszych?
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.