DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Żołnierz w przedszkolu, czyli niemieckie władze zwiększają liczbę mężczyzn wśród nauczycieli

Żołnierz w przedszkolu, czyli niemieckie władze zwiększają liczbę mężczyzn wśród nauczycieli
fot.Eastop/sxc.hu

Trzy lata temu niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schröder uruchomiła program „MehrMänner in Kitas". Był to projekt, który miał doprowadzić do zwiększenia liczby mężczyzn pracujących, jako opiekunowie i nauczyciele z małymi dziećmi. Schröder przekonywała wówczas, że idealny dla prawidłowego rozwoju dzieci jest kontakt zarówno z żeńskimi, jak i męskimi wzorcami.

 

Dzięki inicjatywie minister liczba mężczyzn wśród nauczycieli wzrosła prawie o jedną trzecią i obecnie wynosi ponad 13 tys. To wciąż bardzo mało, zważywszy na fakt, że stanowią oni zaledwie 3 proc. spośród wszystkich pracowników oświaty. Od tej pracy odstrasza przeświadczenie, że „to zawód kobiecy” i stosunkowo niskie wynagrodzenie (średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 2195 euro).

 

Z Afganistanu do przedszkola

 

Niemiecka gazeta „DieWelt” opisuje historię Dirka Friedricha, który przygotowywał żołnierzy do walk w Kosowie i Afganistanie.Dziś Friedrich pracuje, jako nauczyciel w przedszkolu, w berlińskiej dzielnicy Pankow.

 

Friedrich twierdzi, że szkolenie żołnierzy i nauczanie maluchów w przedszkolu mają ze sobą – wbrew pozorom – wiele wspólnego. W wojsku uczył młodszych kolegów jak unikać min-pułapek. Teraz uczy dzieci, jak poruszać się po świecie.

 

Niemiecki żołnierz zdecydował się opuścić siły zbrojne po powrocie z drugiej misji zdecydował się opuścić siły zbrojne. Jego dziewczyna zaproponowała mu, aby skorzystał z uruchamianego przez minister ds. rodziny programu zwiększania udziału mężczyzn wśród nauczycieli w przedszkolach i szkołach.

 

Kerstin Schmolla, szefowa przedszkola do którego zgłosił się Friedrich, utrzymuje, że od samego początku były żołnierz łatwo nawiązywał kontakt z dziećmi i bardzo poważnie podchodził do swojej pracy. Pod koniec okresu próbnego zaoferowała mu możliwość zatrudnienia w przedszkolu, wymagając jednak ukończenia trzyletnich studiów, by mógł stać się wykwalifikowanym nauczycielem.

 

Od tego czasu były żołnierz rozpoczął naukę w specjalistycznej szkole dwa dni w tygodniu. Pozostałe dni pomagał innym nauczycielom.

 

Twardziel i dzieci

 

Friedrich przyznaje, że koledzy byli zszokowani jego nowym fachem. Miał bowiem opinię „twardziela”. Z czasem jednak przywykli do tego.

 

Podczas zabaw na podwórku Friedrich dopinguje dzieci do przełamywania bariery strachu. Pozwala np. wyjść wyżej na drzewo niż inne nauczycielki. Potrafi także rozmawiać z dziećmi o tym, czym jest zło.

 

Friedrich kończy właśnie swój trzyletni kurs. Dyrektor zatrudni go wkrótce na pełny etat. Tłumaczy, że jako partner zabaw ma swój własny styl, a także wprowadza trochę „świeżego powietrza” do przedszkola, w którym pracuje 19 kobiet.

 

 

Źródło: DieWelt, AS.


DATA: 2013-06-07 13:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.