9 listopada 2018

Zobacz wszystkie Rozmowy o Niepodległości! PCh24 zaprasza! [VIDEO]

W ostatnich dniach portal PCh24 prezentował Państwu materiały video w ramach cyklu Rozmowy o Niepodległości. Już dziś można w jednym miejscu zobaczyć wszystkie z nich!

 

Zadałem sobie dwa fundamentalne pytania, wiążą się one z istotą odzyskania przez Polskę niepodległości: po co jest nam niepodległe Państwo Polskie i czy zawsze było ono, i czy jest państwem chrześcijańskim – mówi Piotr Doerre, udzielając jednocześnie odpowiedzi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W momencie kiedy Polska odzyskiwała niepodległość (…) to wyboru już nie było. Natomiast gdyby Polska odzyskała tę niepodległość miesiąc wcześniej, to nie byłoby żadnych wątpliwości, że odrodzi się jako monarchia – mówi profesor Jacek Bartyzel. 

 

To co obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat, a w szczególności ostatnich trzech lat, to pewna pozorna ochrona rodzin, za którą, niestety, nie postępuje właściwe i pełne zabezpieczenie ich autonomii – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski. Dr Tymoteusz Zych tłumaczy z kolei, że wprowadzona w czasach PO-PSL, a ciągle pozostająca w mocy konwencja stambulska w praktyce nie wprowadziła do polskiego porządku prawnego żadnych nowych mechanizmów rzeczywiście zwalczających przemoc – za to wprowadziła szereg konstruktów ideologicznych.

 

Dla tysięcy Polaków najistotniejsze było najpierw być dobrym katolikiem i z tego płynął dobry polski patriotyzm, a nie odwrotnie –  mówi prof. Kucharczyk. Prof. Ryba tłumaczy z kolei jak pozytywny wpływ Kościoła na obronę odrodzonej Polski przed bolszewizmem.

 

– W 1914 roku o żadnej odbudowie polskiej państwowości nikt nie myślał i nikt jej nie deklarował. Dopiero pierwsza taka decyzja w tej sprawie została podjęta w 5 listopada 1916 roku przez niemieckiego generała Beselera i generała austriackiego Kuka. To jest ten słynny akt 5 listopada – mówi Stanisław Michalkiewicz tłumacząc historyczne zawiłości towarzyszące odrodzeniu Polski w roku 1918. 

 

PRL to był szczególny moment. To był moment zamordyzmu, gdzie w dużym stopniu działalność Kościoła katolickiego, zwłaszcza w przestrzeni doczesnej, przestrzeni kultury, przestrzeni społecznej, była ograniczona – mówi Arkadiusz Stelmach. Sławomir Skiba z kolei przypomina kim dla Polski był i jest ksiądz Piotr Skarga. – Ksiądz Skarga mówi przede wszystkim o wierności Kościołowi – zauważa. 

 

Państwo, które mamy aktualnie, jest – co do swojej istoty, ciągłości prawnej, ciągłości urzędniczej – państwem de facto totalitarnym, które się przekształciło, przynajmniej zewnętrznie – mówi Jacek Hoga w rozmowie o niemal powszechnym rozbrojeniu Polaków.

  

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie