DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Znów atakują prymasa Hlonda! Nie chcą jego beatyfikacji!

Znów atakują prymasa Hlonda! Nie chcą jego beatyfikacji!

W internetowej wersji poczytnego amerykańskiego magazynu „The New Yorker” opublikowano artykuł  wskazujący na „problematyczność” beatyfikacji prymasa Augusta Hlonda. Polski hierarcha atakowany jest za rzekomy antysemityzm, a jego cnoty, zdaniem autora tekstu, są „niewystarczające”, aby uznać go za moralny autorytet.

 

Za koronny argument potwierdzający swoją tezę, autor James Caroll podaje fragment Listu Pasterskiego z 1936 roku, w którym polski prymas podkreślał; „Faktem jest, że żydzi walczą z Kościołem katolickim, tkwią w wolnomyślicielstwie, stanowią awangardę bezbożnictwa, ruchu bolszewickiego i akcji wywrotowej. Faktem jest, że wpływ żydowski na obyczajność jest zgubny, a ich zakłady wydawnicze propagują pornografję. Prawdą jest, że żydzi dopuszczają się oszustw, lichwy i prowadzą handel żywym towarem”.

 

Dla autora nie ma znaczenia fakt, iż w tym samym liście polski prymas jawnie potępia akty przemocy wobec żydów, zaznaczając, że „nam nie wolno nienawidzić” oraz daleki jest od generalizacji, mówiąc „Nie wszyscy żydzi są tacy. Bardzo wielu żydów to ludzie wierzący, uczciwi, sprawiedliwi, miłosierni, dobroczynni. W bardzo wielu rodzinach żydowskich zmysł rodzinny jest zdrowy, budujący. Znamy w świecie żydowskim ludzi także pod względem etycznym wybitnych, szlachetnych, czcigodnych”.

Prymas Hlond przestrzegał także przed importowniem z zagranicy jawnych postaw antyżydowskich (III Rzesza) jako „sprzecznych z etyką katolicką”.

 

Zdaniem autora artykułu, oczywiste cnoty, jakimi cechował się prymas Hlond, nie są wystarczające, aby przyćmić „negatywną” sferę działalności polskiego hierarchy. Zalicza do niej także brak potępienia dla tzw. pogromu kieleckiego w 1946 r.

 

W ocenie Jamesa Carolla, beatyfikacja Hlonda byłaby afirmacją rzekomo antysemickiej postawy przedsoborowego Kościoła. Dlatego – jego zdaniem – jest to dla papieża Franciszka „problematyczny proces”.

 

Caroll w dalszej częsci artykułu pokrótce przedstawia historię „tysiącletniego antysemityzmu zakorzenionego w Kościele katolickim” oraz – a jakżeby inaczej – omawia sprawę związaną z wprowadzeniem ustawy o IPN, zarzucając polskiemu rządowi rewizjonizm i antysemityzm.

 

„Dzisiaj, wobec odrodzenia się nastrojów antyżydowskich w Polsce oraz w obliczu zniekształcającej prawdę o Holokauście rządowej ksenofobii, ogłoszenie „heroiczności cnót” Hlonda przez Watykan jawi się jako bardzo niepokojące” – Caroll kończy swój artykuł.

 

Źródło: newyorker.com

PR

 

Czytaj również: 

 

Prymas niepoprawny politycznie. Komu przeszkadza kardynał Hlond?

 

Po śmierci Piusa XI prasa włoska sugerowała, że jeśliby kardynałowie byli zainteresowani wyborem papieża nie-Włocha, to najlepszym kandydatem byłby kardynał August Hlond – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl prof. dr hab. Jan Żaryn.

 

DATA: 2018-07-12 16:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żydzi i masoni nie chcą beatyfikacji? A co im do tego, niech się zajmą swoimi sprawami
8 miesięcy temu / artur
 
Żydzi bolszewicy - cała wierchuszka. Bez nich nie byłoby milionów ofiar komunizmu w Rosji.To banał.
8 miesięcy temu / Ed
 
Ów James Carroll to były kapłan katolicki,od lat ziejący nienawiścią do Kościoła, którego książkę "Miecz Konstantyna" (antykatolicki paszkwil z "antysemityzmem" w roli głównej) można śmiało ustawić między "Namiestnikiem" Hochhutha a "Papieżem Hitlera" Cornwella. Coś jakby skrzyżowanie Hartmana, Michnika i J. T. Grossa z eksksiędzem Kotlińskim - paskudna kreatura, niestety (skąd my to znamy) przez wielu uważana za autorytet. Krytyka ze strony kogoś (czegoś?) takiego to jeszcze jeden dowód świętości Prymasa. Quod erat demonstrandum.
8 miesięcy temu / Marcin
 
nie jestem żydem i nie jestem za beatyfikacją Hlonda, oczywiście komentarze żydów NY bezpodstawne. Chodzi o nagły wzrost beatyfikacji i kanonizacji, jeśli chodzi o Polskę, to dziwie się dlaczego tak długo się czeka na beatyfikacje kard Wyszyńskiego, to właśnie na tej beatyfikacji powinno Polakom zależeć, ponieważ ze św Janem Pawłem II tworzą jedność, nazwisko Hlonda dotyczy wewnętrznej walki kościoła i ci co też są za szybką jego beatyfikacją zwykle zależy im na rozgłosie, aniżeli na dokładnej analizie jego poglądów, nawet zgromadzenie zakonne, które założył ma na sobie znamię V kolumny kościoła, poza tym Hlond pomylił się co do Celakówny, wysłał ją na badania psychiatryczne bezpodstawnie i ten błąd dotyczący mistyków jest powielany we współczesnym Kosciele i wychodzą wtedy różnego rodzaju Hegle itp
8 miesięcy temu / heili siekierka
 
Z uporem maniaka powtarzam: zaczęło się od przeprosin.
8 miesięcy temu / maniak
 
Nasi "starsi bracia" lepiej wiedzą co nam trzeba :)
8 miesięcy temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.