2 kwietnia 2019

Bruksela przeciwko budowie nowych elektrowni atomowych. Eurokraci wolą promować OZE

(Zdjęcie ilustracyjne. fot.Oliver Berg/dpa/FORUM)

Parlament Europejski zagłosował za regulacją wykluczającą energię jądrową z unijnej zielonej certyfikacji inwestycyjnej. Innymi słowy kraje, które chciałyby odejść od węgla i ropy na rzecz energii jądrowej, będą miały utrudniony dostęp do kredytów na rynkach finansowych.

 

Dokument przegłosowany w Parlamencie wyklucza również paliwa kopalne i infrastrukturę gazową z proponowanej przez UE zielonej taksonomii finansowej, która ma na celu zaprzestanie finansowania inwestycji innych niż OZE (wiatraki, fotowoltaika itp.).  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Regulacja wymaga od inwestorów ujawnienia, czy ich produkty finansowe uwzględniają cele zrównoważonego rozwoju, a jeśli tak, czy produkt jest zgodny z klasyfikacją ekologicznych aktywów UE, czyli „zieloną taksonomią.”

 

Przyjęta regulacja jest niezwykle wąska i dotyczy przede wszystkim energii produkowanej przez farmy wiatrowe i słoneczne.

 

Kristina Jeromin, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Deutsche Börse i dyrektor zarządzający Green and Sustainable Finance Cluster Germany, powiedziała portalowi Euractiv, że chciałaby jeszcze bardziej ambitnego podejścia. Jak podkreśliła, na razie  ten „proces” wykluczania niektórych przedsiębiorców z dostępu do rynku kapitałowego, jest w fazie początkowej.

 

Według Jeromin, ilość kapitału potrzebnego do konwersji rynków finansowych „nie może być stymulowana jedynie przez przyjęcie wspólnej taksonomii”.

Jest to poważny proces, w związku z czym taksonomia UE nie będzie miała natychmiastowego wpływu na rynek w krótkim okresie – zauważyła. Jednak unijny plan „zrównoważonego finansowania”  ma być kontynuowany po majowych wyborach europejskich, aby utrzymać presję na uczestników rynku.

 

Sébastien Godinot, ekonomista z Biura Polityki Europejskiej WWF, uważa czwartkową propozycję za mało ambitną. – Aby dokonać bardziej zrównoważonych inwestycji, inwestorzy, firmy i banki muszą wiedzieć, jak relatywnie dobre lub złe dla środowiska są wszystkie rodzaje działalności gospodarczej – podkreślił szef organizacji znanej z loga pandy, która zbiera pieniądze, wysyłając młodych wolontariuszy do domów, pod pretekstem ochrony różnych gatunków zwierząt. Organizacja występuje też jako główny reprezentant opinii publicznej, z którym konsultowane są wszelkie regulacje oenzetowskie dot. Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

 

Godinot cieszy się, że „przynajmniej posłowie do PE podjęli kroki w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska, mówiąc „nie” paliwom kopalnym i energii jądrowej.

 

Elena Gentile, włoska eurodeputowana, która była jednym z negocjatorów projektu dyrektywy, zauważyła brak kryteriów społecznych w klasyfikacji przyjętej przez zgromadzenie europejskie. – W tekście udało nam się wzmocnić przepisy dotyczące łagodzenia zmian klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym. Nie byliśmy jednak w stanie chronić społecznych aspektów nowego prawodawstwa – powiedziała.

 

Przedłożona rok temu zielona taksonomia jest najbardziej wrażliwą częścią planu Komisji Europejskiej dotyczącego „zrównoważonego finansowania”, którego celem jest przesunięcie dotacji w kierunku dekarbonizacji gospodarki.

 

Kiedy w maju 2018 r., wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis przedstawiał projekt nowej regulacji, podkreślił, że finansowanie transformacji energetycznej nie może pochodzić wyłącznie ze środków publicznych. Plan „zrównoważonego finansowania” Komisji ma zatem służyć jako dźwignia, aby wyprowadzić finanse na rzecz zrównoważonego rozwoju z niszowego rynku, na którym obecnie się znajdują.

 

Stosowanie zrównoważonych zasad finansowania pociąga za sobą poważne zmiany dla inwestorów. – Instytucje finansowe będą musiały zreorganizować swoje wewnętrzne struktury i dostosować je do celu zrównoważonego rozwoju – zaznaczyła Tonia Plakhotniuk, kierownik ds. polityki Europejskiego Stowarzyszenia Rynków Finansowych.

 

Nowa taksonomia UE ma pomóc zwiększyć podaż zrównoważonych produktów. Innymi słowy na rynku ma się pojawić więcej kredytów na inwestycje w szkodliwą tak dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi i zwierząt energię odnawialną (problem utylizacji wiatraków i paneli słonecznych, wpływ infradźwięków itp.).

 

Wniosek Komisji dotyczący taksonomii został przedstawiony wraz z dwoma innymi aktami prawnymi – rozporządzeniem w sprawie niskowęglowych wskaźników referencyjnych i rozporządzeniem w sprawie obowiązków sprawozdawczych. Osiągnięto już porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie tych dwóch rozporządzeń, które teraz będą formalnie debatowane w najbliższych tygodniach.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram