DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Znieważył wizerunek Chrystusa, sprawą zajmie się prokuratura. Jest doniesienie na „Nergala”

Znieważył wizerunek Chrystusa, sprawą zajmie się prokuratura. Jest doniesienie na „Nergala”
Fot. Krzysztof Zatycki / FORUM
#BLUŹNIERSTWO    #ADAM DARSKI    #NERGAL    #KRZYŻ    #CHRYSTUS    #WIZERUNEK    #FILM    #OBRAZA    #MUZYK    #PROKURATURA    #DONIESIENIE

Instytut Ordo Iuris złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Darskiego „Nergala”. Muzyk 8 marca opublikował na swoim oficjalnym profilu w serwisie Facebook.com bluźnierczy film hańbiący wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa.

 

Jak poinformował Instytut Ordo Iuris, zawiadomienie dotyczy obrazy uczuć religijnych oraz obrazy grupy osób ze względu na ich przynależność wyznaniową. Ordo Iuris zdecydowało się „złożyć zawiadomienie we własnym imieniu i przeprowadzenie dogłębnego postępowania”.

 

Jak wyjaśnił mec. Kacper Chołody z Ordo Iuris, działanie „Nergala” profanującego wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego, to publiczne znieważenia przedmiotu czci religijnej. - Takie zachowanie może obrażać uczucia religijne wiernych religii chrześcijańskich, dla których Jezus Chrystus jest jedną z Osób Boskich – zaznaczył.

 

Chociaż obrazoburczy film był wielokrotnie zgłaszany przez społeczność Facebooka jako naruszający standardy serwisu i obrażający uczucia religijne, portal nie dopatrzył się w nim uchybień i nie zdecydował się na jego usunięcie. Po rozpowszechnieniu się nagrania oraz fali negatywnych komentarzy Adam Darski „Nergal” usunął post i zamieścił na swoim profilu przeprosiny.

 

- Składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa mimo usunięcia filmu i zamieszczenia przeprosin. Same przeprosiny nie zmieniają faktu, że film był dostępny przez ok. dobę na profilu artysty. W tym czasie został on wielokrotnie udostępniony i miało miejsce ok. 180 000 wyświetleń i ok. 3000 innych reakcji. Jest to bardzo duży zasięg, który wpływa na stopień naruszenia dobra chronionego z art. 196 KK – podkreślił mec. Kacper Chołody. Jak dodał, okazanie w późniejszym okresie skruchy zasadniczo nie wpływa na sam fakt popełnienia przez artystę  czynu zabronionego.

 

Źródło: ordoiuris.pl

MA

 

Zobacz także:

 

"Odpowiedzialność karna artysty za obrazę uczuć religijnych", red. Filip Ciepły

 

Odpowiedzialność karna artysty za obrazę uczuć religijnych


DATA: 2018-03-15 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brak słów.....on jest zwykłym głupkiem
3 miesiące temu / Mądry człowiek
 
Faktycznie, nie chodzi o obrazę uczuć religijnych. Ale chodzi NIE TYLKO o obrazę Pana Boga. Ja czuję się znieważony osobiście, na takiej samej zasadzie jak czułbym się znieważony osobiście gdyby ktoś całkowicie bezpodstawnie i z czystej nienawiści wulgarnie obraził osobę z mojej bliskiej rodziny - ojca, matkę, brata, dzieci. I choćby z tego powodu Darskiego należy ukarać.
3 miesiące temu / do wierny
 
Jest absolutnie nagannym natrząsanie się z jakiejkolwiek religii. Nagannym jest także "nawracanie na siłę". Trzeba uszanować zarówno postawy osób głęboko wierzących, jak i ateistów.
3 miesiące temu / Michał z Krakowa
 
Pan Nergacz miał kiedyś ksywkę Holocausto i przyjaźnił się z wielbicielami swastyk. Ale jak wiecie nie da się na tym zarobić pieniędzy a można popaść w kłopoty. Zmienił więc ksywkę i obiekt ataków, na taki, który mu się nie odwinie. I mamy efekt. Nawet TVNowi tak oburzonemu swastykami z wafelków nie przeszkadza jego przeszłość.
3 miesiące temu / hahahahahahah
 
Panie Adamie Darski,jak masz pan choć trochę odwagi to podrzyj pan przed publicznością np. W Berlinie,lub w Marsylii ostatecznie w Brukseli świętą księgę Koranu. Pokaż pan odwagę ! No zatkało kakao ? Czekamy.
3 miesiące temu / Predator
 
To nie była skrucha,tylko kolejne szyderstwo!!!!Jaka skrucha?????
3 miesiące temu / Piotr_Naiwny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.