DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Znieważanie Polaków nie interesuje „obrońców praw człowieka”

Znieważanie Polaków nie interesuje „obrońców praw człowieka”
Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

Ani Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ani żadna inna organizacja zajmująca się piętnowaniem ksenofobii czy mowy nienawiści, nie kontaktowała się z nami w tej sprawie. Nigdy nas nie wsparły, można więc zaryzykować tezę, że nie dostrzegają w tym nic niestosownego – powiedziała mecenas reprezentująca w sądzie Polkę znieważaną przez niemieckiego pracodawcę.

 

Sąd przesłuchał już wszystkich świadków w procesie, który Natalia Nitek-Płażyńska wytoczyła Hansowi G., niemieckiemu przedsiębiorcy, współwłaścicielowi spółki działającej w naszym kraju. Miał on krzyczeć pod adresem swoich pracowników, że „rozstrzelałby wszystkich Polaków”, deklarować nienawiść do naszych rodaków i określać samego siebie jako hitlerowca.

 

Mecenas Monika Brzozowska-Pasieka, która przed gdańskim Sądem Okręgowym reprezentuje poszkodowaną Natalię Nitek-Płażyńską oraz Redutę Dobrego Imienia, opowiedziała portalowi TVP Info o przebiegu i okolicznościach procesu.

 

- Od oskarżonego dowiedzieliśmy się (…), że tylko raz zdarzyło mu się użyć podobnych określeń. Tymczasem z przebiegu procesu wynika, że pozwany nieraz już odnosił się do swoich pracowników w ten sposób. Pozwalał sobie na to również w poprzednim miejscu pracy, o czym zeznali świadkowie – stwierdziła mecenas. 

- Podobne odzywki do pracowników, jak wynika z przebiegu procesu, nie były czymś incydentalnym. Pozwany uznał, że może w ten sposób wyrażać swoje emocje. Po prostu traktował swoich polskich pracowników jako istoty gorsze i nie ma na to innego wytłumaczenia – dodała prawnik. 

- Powódka spytała, czy pozwany leczy się, korzysta z porad psychologa. Usłyszała odpowiedź, że nic z tym nie robi. A to oznacza, że uznaje swój sposób zachowania, tzn. wykrzykiwanie, że jest hitlerowcem i że najchętniej by nas pozabijał, za coś zupełnie naturalnego – zauważyła mecenas Brzozowska-Pasieka.

Zarówno zeznania Natalii Nitek, jak i innych świadków mówią, że Hans G. wyrażał pogardę wobec Polaków nie tylko w chwilach wzburzenia, ale również „na zimno”. Swoje twierdzenia formułował w taki sposób jakby wygłaszał wykład.

 

Powódka domaga się przeprosin i 150 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. – Ta kwota wydaje się duża, ale w naszej ocenie adekwatna do jego czynu. Ma mieć ona charakter przypomnienia niemieckiemu przedsiębiorcy, który chce zabijać Polaków, gdzie jest i czego szczególnie tu nie wolno robić. Może mieć poglądy, jakie chce, w porządku, został wychowany tak, a nie inaczej, ale skoro przyjechał do Polski i w dodatku ma firmę, gdzie jego niemieccy rodacy popełnili takie zbrodnie, to musi wiedzieć, czego nie powinien robić. Te 150 tysięcy mają mu o tym przypomnieć – uzasadnia prawnik.

Mecenas podkreśliła: – Ani Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ani żadna inna organizacja zajmująca się piętnowaniem ksenofobii czy mowy nienawiści, nie kontaktowała się z nami w tej sprawie. Nigdy nas nie wsparły, można więc zaryzykować tezę, że nie dostrzegają w tym nic niestosownego

 

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

 

 


DATA: 2018-12-04 21:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

lewactwo, które zawsze ma gemby pełne frazesów o prawach człowieka, wolnościach, demokracji itd. itp zachowało się jak zawsze w takich sytuacjach, czyli jak tchórze z podkurczonymi ogonami.
ponad 1 rok temu / mac
 
A przypadkiem Rzecznik Praw Obywatelskich nie powinien tu wkraczać Z URZEDU?! Czy to aby nie jest rażące niedopełnienie obowiązku i nie wywiązanie się z zadań KONSTYTUCYJNYCH I USTAWOWYCH, PODLEGAJACE KONTROLI sEJMU I NIK?! KONSTYTUCJA! KONSTYTUCJA! KONSTYTUCJA! ...
ponad 1 rok temu / rafiki
 
Oj, tam, oj, tam, pan Hans tylko wypowiadał głośno to, co myśli wielu jego rodaków. Należy mu się nagroda za szczerość, a nie ciąganie po sądach.
ponad 1 rok temu / rozbawiony
 
Dużo daje do myślenia, że ten Hans w ogóle nie czuł zahamowań by publicznie obrażać Polaków. Co by spotkało Polaka w Niemczech gdyby w podobny sposób obrażał miejscowych?!
ponad 1 rok temu / Toni
 
Nie po to te organizacje zostały stworzone by bronić praw Polaków ;).
ponad 1 rok temu / michu
 
Reakcja Polskich środowisk patriotycznych i narodowych też musi tu nastąpić i wobec zachowań Hansa G. ta reakcja powinna być na poziomie tej, jaką było by oburzenie środowisk Żydowskich gdyby to ich dotyczyła taka zniewaga. Niemiec ten powinien do końca swojego życia popamiętać że za to co wykrzykiwał już jest zbrodniarzem i należy mu się najwyższy wymiar kary.
ponad 1 rok temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.