8 września 2013

500 osób konsekrowanych uczestniczyło w pielgrzymce na Święty Krzyz

(fot. Agnieszka Parkitna (praca własna), licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, via commons wikimedia)

Ponad pół tysiąca sióstr, braci i kapłanów zakonnych z Polski południowo-wschodniej wzięło udział 7 września w Pielgrzymce Osób Konsekrowanych na Święty Krzyż. Od niedzieli 8 września do 15 września br. w świętokrzyskim sanktuarium obchodzony będzie tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Podczas pielgrzymki osób konsekrowanych uroczystej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Obecny był także biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Bp Tomasik w swojej homilii podziękował osobom konsekrowanym za ich wierność, trwanie w powołaniu oraz posługę w kościołach, szkołach, zakładach opieki, szpitalach oraz domach biskupich, kuriach. – Tak jak Chrystus Pan wezwał swoich uczniów, apostołów na górze Tabor, by wstali, nie lękali się, tak dziś te same słowa kieruje do nas: nie lękajcie się! Wiemy jak w ostatnim czasie narasta niechęć do Kościoła, do biskupów, do sióstr zakonnych, kapłanów. I choć zdarza się, że i ludzie Kościoła zawodzą, to jednak słyszymy dziś bardzo wyraźnie: nie lękajcie się! Drogie osoby życia konsekrowanego: jesteście dla dzisiejszego świata pokarmem, dajecie świadectwo o Chrystusie, który jest Chlebem życia. Bądźcie wierni temu świadectwu. Dbajcie o świętość waszego codziennego życia. Jesteście nam potrzebni! Wasze świadectwo życia to znak obecności Boga pośród nas – mówił biskup radomski.

– Ojciec Święty w czasie spotkania z młodymi w Rio zachęcał ich do dawania świadectwa wiary, by nie lękali się przyznawać do Jezusa. Ta zachęta dotyczy także w sposób szczególny was siostry i bracia. Podejmujcie z odwagą i determinacją charyzmat waszych rodzin zakonnych. Nie lękajcie się świata, świata, który boi się Chrystusa i Jego sług! Trwanie przy Chrystusie Eucharystycznym pozwoli wam nieść prawdę o Jego miłości tam, gdzie ludzkie serca zapomniały o miłości, pokoju i przebaczeniu. Dziś wraz z papieżem Franciszkiem chcemy wołać o pokój na świecie, o pokój w Syrii. Podejmujemy dziś post w ten intencji, aby świat i odpowiedzialni za losy ludów i narodów zrozumieli, że tylko przez przebaczenie i miłość można budować trwały pokój między narodami – podkreślił hierarcha.

Doroczna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych rozpoczęła się od powitania przez superiora świętokrzyskiego klasztoru ojca Zygfryda Wiechy OMI, który podziękował wszystkim za liczne przybycie. – Każdego roku o tej porze to najstarsze polskie sanktuarium gości wyjątkowych pielgrzymów: córki i synów, którzy oddali swe życie Chrystusowi. Dziś ta bazylika wypełniona jest tyloma sercami oddanymi na wyłączną służbę Bogu. Niech ten czas naszej wspólnej modlitwy będzie czasem dziękczynienia wobec Boga za każdą i każdego z nas – mówił superior.

W swym referacie ks. prof.. Henryk Witczyk przybliżył uczestnikom pielgrzymki rolę Biblii, medytacji w kształtowaniu wiary i w formacji zakonnej. Następnie zebrani wysłuchali dwóch świadectw na temat bł. Zofii Czeskiej – świadka wiary, nauczyciela i wychowawcy oraz na temat sylwetki duchowej bł. Małgorzaty Szewczyk.

W części popołudniowej pielgrzymki odbyło się ucałowanie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Prowadziły ją siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego Kielc.

Od niedzieli 8 września do 15 września br. w świętokrzyskim sanktuarium obchodzony będzie tygodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W jego ramach, pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in.: kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny. Odbędzie się także zakończenie wojewódzkich obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego.

W niedzielę do świętokrzyskiej bazyliki przybędą parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Sumie odpustowej celebrowanej na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie Jan Niemiec.

Tego dnia na porannej Mszy św. 14 nowicjuszy kończących roczny nowicjat na ręce ojca Wojciecha Popielewskiego OMI, mistrza nowicjatu złoży pierwsze śluby zakonne, przywdzieje zakonny habit i otrzyma Konstytucje i Reguły Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram