DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Znany watykanista o akcji Polonia Semper Fidelis i kryzysie w Kościele

Znany watykanista o akcji Polonia Semper Fidelis i kryzysie w Kościele
fot. YouTube / EWTN

O akcji Polonia Semper Fidelis - czyli petycji i apelu skierowanym do episkopatu Polski z prośbą o potwierdzenie tradycyjnej nauki Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa wspomina Edward Pentin na amerykańskim portalu National Catholic Register. Watykanista pisze także o ważnej konferencji zaplanowanej na kwiecień w Rzymie.

 

Jednym z ostatnich życzeń zmarłego kardynała Carla Caffarry było zorganizowanie międzynarodowej konferencji mającej na celu zbadanie sposobów rozwiązania obecnego kryzysu w Kościele. Takie sympozjum odbędzie się w kwietniu, w Rzymie. Szczegóły nie zostały jeszcze oficjalnie podane. Wiadomo, że poświęcone ono będzie analizie granic papieskiej nieomylności, a także szukaniu sposobów na przezwyciężenie podziału, pogłębionego przez to, co wielu postrzega jako duszpasterskie i doktrynalne zamieszanie w kluczowych kwestiach moralnych.

 

Pentin, powołując się na swoje źródła, zaznaczył, że kardynał Caffarra, jeden z autorów „dubiów”, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku, był „głęboko rozczarowany kryzysem w Kościele, zwłaszcza zamieszaniem i podziałem spowodowanym różnymi interpretacjami rozdziału VIII Amoris laetitia w sprawie udzielania Eucharystii katolikom angażującym się w pozamałżeńskie kontakty seksualne, takie jak pary rozwiedzione, które powtórnie zawarły związek cywilny i pary pozostające w konkubinacie”.

 

Emerytowany arcybiskup Bolonii był jednym z czterech sygnatariuszy „dubiów”, czyli pięciu wątpliwości skierowanych do papieża w 2016 r. odnośnie pewnych zapisów z AL., by upewnić się, czy jest on zgodny z nauczaniem i Tradycją Kościoła. Do tej pory papież nie odniósł się do nich. Obawy pogłębiły się ostatnio po tym, jak niektórzy uczeni Kościoła używają Amoris laetitia, by podważać nauczanie zawarte w encyklice Pawła VI Humanae vitae, zakazującej stosowania antykoncepcji.

 

Nieżyjący już duchowny pomógł założyć Papieski Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II w 1982 roku. Hierarcha był szczególnie zaniepokojony doniesieniami o możliwych próbach ponownego odczytania i rewizji Humanae vitae. Powiedział kiedyś, że encyklika i zainteresowanie, jakie wzbudziła w nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, zachęciły go do poświęcenia całej swojej energii, by pogłębić i upowszechnić doktrynę na temat małżeństwa, rodziny i prokreacji ludzkiej.

 

Konferencja zaplanowana na kwiecień ma również poruszyć temat granicy władzy papieskiej. Wynika to z obaw, że papież Franciszek prowadzi Kościół w kierunku, zrywającym z ciągłością Tradycji nauczania i czyni to w sposób autorytarny, bez jednomyślnej zgody biskupów.

 

Decyzja o konieczności zwołania konferencji, to także pokłosie ostatnio opublikowanych wytycznych portugalskiej archidiecezji Braga. Wskazują one, że proces rozeznawania, mający prowadzić do nawrócenia, ma trwać sześć miesięcy. Osoby rozwiedzione pozostające w kolejnych związkach cywilnych, po pięcioletniej „stabilności małżeńskiej” mogłyby być dopuszczane do sakramentów. Krytycy jednak twierdzą, że ostatecznie decyzję o przystępowaniu do Komunii świętej rozwodnicy mają podjąć zgodnie ze swoim sumieniem. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do propozycji kard. Kaspera, która została odrzucona przez większość biskupów na Synodzie o Rodzinie.

 

Pentin przypomniał także, że katolicy w Polsce rozpoczęli kampanię skierowaną do biskupów, wzywając ich – w związku z przygotowywanymi wytycznymi dotyczącymi Amoris laetita - do „ochrony małżeństwa i pozostania wiernymi Chrystusowi”.

 

Watykanista wskazuje, że kampania Polonia Semper Fidelis zachęca katolików do podpisania listu otwartego skierowanego do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w którym wzywa się hierarchów do „potwierdzenia nauczania Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i niedopuszczenia osób rozwiedzionych i ponownie wstępujących w związki małżeńskie do Komunii Świętej”.

 

„Nie chcemy, by doktrynalny zamęt i rewolucja obyczajowa dotarły do naszej Ojczyzny” - cytuje fragment petycji Pentin. I dalej wskazuje, że polscy katolicy apelują do Pasterzy Kościoła, by potwierdzili tradycyjne nauczanie Kościoła w odniesieniu do nierozerwalności małżeństwa w oficjalnym dokumencie. Publicysta katolicki zauważa również, że silny głos wiernych może stać się wielkim wsparciem dla polskich biskupów i, że mogą dać iskrę, która sprawi, iż hierarchowie w innych krajach potwierdzą tradycyjne nauczanie Kościoła.

 

Watykanista wspomniał, że polscy biskupi, którzy zajęli zdecydowane stanowiska na Synodzie o Rodzinie, zgodnie z wcześniejszą praktyką duszpasterską, planowali opublikować wytyczne w zeszłym roku, ale opóźnienia doprowadziły do ​​podejrzeń o istnienie wewnętrznych podziałów.

 

Źródło: ncregister.com.,

AS

 


DATA: 2018-01-19 16:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z całym szacunkiem,ale teologia w Polsce ogranicza się tylko do studiów historii KK posoborowego V2 novus ordo...nie wiem jak obecnie,ale 20lat wstecz w centrum znajdowała się fenomenologia osoby JP2...i Jego ekumenia w nowym modernistycznym duchu...
ponad 2 lata temu / Megi
 
@JEDYNY A co ja mam powiedzieć, bez studiów? Czytam, słucham mądrych księży patrzę na znaki czasu i wyciągam wnioski. Polecam ks. Śniadocha i ks. Bałembę. Mój wcześniejszy komentarz był cytatem z ks. Bałemby. Chochlik internetowy wyciął 2 komentarze i zostawił srodkowy. Polecam wygooglać całość.
ponad 2 lata temu / Leaf427 aka cd.
 
@cd. Mam przekonanie, że my katolicy nie mamy zielonego pojęcia co dzieje się w KK. Nazwałbym to ignorancją niezawinioną, która przerodziła się w zawinioną. Spytaj przeciętnego katolika o AL, lub jakikolwiek dokument - zielonego pojęcia. Duszpasterstwo poszło w kierunku gitar, piosenek na Mszy świętej, konkursów dla dzieci. Był czas w KK, że to dorosłym wyjaśniano ewangelię a rodzice dzieciom. W dodatku hasła typu: żyjemy w kościele posoborowym. Do zawsze (wczesnego dzieciństwa) nie zgadzałem się z tym, bo to nie logiczne skoro mamy 2000 lat od narodzenia J. Chr. Odkrywam to jako zmysł wiary, ale mimo studiów teologicznych brakuje wiedzy apologetycznej, czuję się cienki jak barszcz.
ponad 2 lata temu / JEDYNY
 
W Dziejach Apostolskich jest opisane zdarzenie pojmania Piotra i Jana,których przywleczono przed Sanhedryn by zabronić im głoszenia Ewangelii,wówczas Piotr powiedział bardzo ważne słowa..Rozsądźcie czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga?Bo my nie możemy nie mówić tego,cośmy widzieli i słyszeli.grożono im,ale w końcu wypuszczono ze względu na lud,bo wielbił Boga.Nasi Biskupi powinni być tak odważni i mądrzy jak Apostołowie Dz.. a my tak mamy wielbić Boga,by sztan wróg Boga i KK poniósł klęskę.On bardzo boi się WIERNYCH ,ODWAŻNYCH I WIARYGODNYCH kard,Abp,Bp,kapłanów i nas katolików. Bardzo boi się Sakramentalnych żyjących w sacrum, ale najbardziej NIENAWIDZI zdradzonych i porzuconych przez wspólmałzonka sakramentalnego i do tego jeszcze odrzuconych przez instytucję KK.To Ci WIERNI KK MiŻ,są dla diabła PRZESZKODĄ do całkowitej PROFANACJI małżeństwa Bożego.To WIERNE SAKRAMENTALNYCH przy Jezusie TRWANIE,ŻYCIE w świętości boli diabła i NISZCZY antysakrament
ponad 2 lata temu / Megi
 
Czy to nie jest zastanawiające, że od lat 1960-tych mamy nieustanny kryzys w Kościele?
ponad 2 lata temu / nunc et semper
 
Ktoś powie, że każdy krok w kierunku prawdy jest cenny. Trudno zaprzeczyć. Sięgając do historii, postawmy jednak pytanie: Czy jeśli w Kościele pojawiały się herezje ? więcej niż jedna ? apologeci katoliccy bronili Kościół przed jedną herezją czy przed wszystkimi, które w danym momencie zagrażały Kościołowi? Ktoś powie, że każdy krok w kierunku prawdy jest cenny. Trudno zaprzeczyć. Jeżeli jednak za naszych dni organizuje się petycje w jednej kwestii, a zbywa się milczeniem szereg innych kwestii ? jawnych herezji ? to jest pytanie o uczciwość metodologiczną i szczerość działań. Na przykład. O. dr hab. Benedykt Huculak OFM w artykule "Watykan dzisiaj" ujawnił herezję formalną. Dziwnym trafem nie słyszano, aby w tej kwestii ktoś podniósł głos i organizował petycje. Czy już wszyscy potulnie padamy plackiem przed nieuchronnością kwestii eskimoskiej?
ponad 2 lata temu / cd.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.