DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Znany publicysta: manipulacje postępem

Znany publicysta: manipulacje postępem
fot.Lucretious/scx.hu

Jak pisze za Orwellem prawicowy publicysta George Neumayr, język polityczny jest projektowany po to, by "kłamstwo brzmiało jak prawda, morderstwo jako coś godnego szacunku”.

 

Sztandarowym przykładem takiego manipulatorstwa jest określenie „progresywny”. Prowadzi ono do utożsamienia w oczach ludzi  tzw. progresywizmu" (lewicy) z „postępem”, a więc czymś dobrym. Jednak przykłady historyczne, zwłaszcza z XX wieku pokazują, że w praktyce progresywizm ma się nijak do postępu.

 

Przykładowo eugenika, będąca powrotem do barbarzyńskich praktyk, była przed II wojną światową otwarcie wspierana przez postępowców. Jak pisał w latach 20-tych czołowy progresywista Oliver Wendell Holmes sterylizacja osób „gorszych” jest właściwszym rozwiązaniem, niż „czekanie aż potomstwo degeneratów zostanie skazane na śmierć za przestępstwo lub umrze z głodu przez swoją głupotę”. Do eutanazji osób „nieprzydatnych” społecznie wzywał George Bernard Shaw. Jego zdaniem powinno się takim ludziom kazać „uzasadnić swoje istnienie”, a jeśli nie byliby w stanie tego uczynić, to ich zgładzić. Zwolenniczką eugeniki była także Margaret Sanger, założycielka organizacji, która potem została przemianowana na Planned Parenthood.

 

Centrum eugeniki, jak zauważa Neumayr na lifesitenews.com, przez długi czas była „postępowa Kalifornia”. Z amerykańskiego prawa eugenicznego czerpał sam Hitler. Starał się on uzasadnić swój antysemityzm naukowo, odwołując się do argumentów medycznych. Dzięki temu mógł zyskać poparcie ludzi nauki. W Mein Kampf narodowo socjalistyczny przywódca pokazywał swoją znajomość amerykańskiej ideologii eugenicznej i chwalił kalifornijskie prawo.

 

Do idei progresywizmu odwoływali się także bolszewicy. Z dużym sukcesem, gdyż jak zauważa Neumayr większość lewicowych intelektualistów na zachodzie utożsamiała bolszewizm z postępem. Jak pisał dziennikarz Lincoln Steffens po wizycie w Rosji w 1921 r. „widziałem przyszłość i jej dzieła”.

 

Amerykański publicysta zwraca też uwagę na utożsamianie progresywizmu z postępem na gruncie religijnym. „Media rozumieją postęp w Kościele katolickim nie jako wzrost świętości i prawdy, lecz jako odstępowanie od nich. Nazywają oni duchownych progresywistami jeśli tylko zastępują oni ortodoksję przez nowoczesny liberalizm”. Twierdzi także, że pełne przyjęcie zasad liberalnych przez Kościół jest celem progresywistów zarówno tych będących w Kościele, jak i znajdujących się poza nim. Chociaż dążenie do sojuszu ze światem za wszelką cenę jest zaprzeczeniem misji Kościoła to „progresywiści, tacy jak Hans Kung bazując na darwinizmie zawsze twierdzą, że najnowszy stan – zarówno w polityce jak i religii jest najlepszy. Dlatego wszystkie zmiany postrzegają jako doskonalące, a nie destrukcyjne”.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

Mjend


DATA: 2014-02-22 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Progresywnośc to modernizm w wersji soft.
ponad 5 lat temu / Trzeźwy
 
czym różni się "progresywność" od modernizmu ?
ponad 5 lat temu / kotzker
 
EUGENIKA. W imię postępu. - bardzo dobry film dokumentalny Grzegorza Brauna, mysle, że czytelnicy PCh24 znają go doskonale.
ponad 6 lat temu / Jarek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.