DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Znany psychiatra: transseksualizm to choroba. Nie można zmienić płci!

Znany psychiatra: transseksualizm to choroba. Nie można zmienić płci!
Fot. duduhp/sxc.hu

Operacje zmiany płci są szkodliwe, osoby cierpiące z powodu zaburzeń tożsamości płciowej należy leczyć, a nie okaleczać – uważa amerykański psychiatra dr Paul R. McHugh, związany ze Szpitalem Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

 

Silnie przeżywane poczucie bycia osobą transpłciową stanowi zaburzenie pod dwoma względami. Po pierwsze, koncepcja niedopasowania płci jest najzwyczajniej błędna – nie odpowiada ona rzeczywistości biologicznej. Po drugie, może prowadzić do groźnych konsekwencji psychologicznych – tłumaczy na łamach „The Wall Street Journal” doktor Paul R. McHugh.

 

Zaburzenie tożsamości płciowej polega na założeniu, że jest się kimś innym, niż określa to fizyczna rzeczywistość organizmu – dodaje McHugh. To przypadek podobny do osoby cierpiącej na skutek anoreksji: przegląda się ona w lustrze i myśli, że ma poważną nadwagę. Założenie, zgodnie z którym tożsamość płciowa jest kwestią umysłu, bez związku z realiami anatomicznymi, doprowadziło część osób transseksualnych do tego, że domagają się społecznej akceptacji i afirmacji dla ich „osobistej prawdy” – zauważa amerykański psychiatra.

 

Osoby lobbujące na rzecz „praw” osób transseksualnych nie chcą nawet znać danych dotyczących tego problemu. Według przeprowadzonych badań, od 70 do 80 proc. dzieci mówiących o uczuciach związanych z transseksualizmem wraz z upływem czasu przestaje przeżywać takie stany. Tymczasem, w niektórych stanach prawo oficjalnie zakazuje psychiatrom prowadzenia terapii mającej na celu pokonanie zaburzeń tożsamości płciowej. W niektórych przypadkach „pomoc” udzielana dzieciom i młodzieży cierpiącej na skutek takich problemów sprowadza się do wyrządzania krzywdy.

 

Osoby, które poddały się operacji „zmiany” płci, choć twierdzą, że są zadowolone z „zabiegu”, prezentują ten sam poziom dostosowania psychospołecznego, co transseksualiści, którzy nie poddali się operacji. Wśród pacjentów, którzy poddali się operacji, wskaźnik podejmowanych prób samobójczych jest jednak 20-krotnie większy. – I tak w Szpitalu Hopkinsa zaprzestaliśmy operacji zmiany płci ponieważ poza pozornym „zadowoleniem” pacjentów, którzy dalej borykali się z problemami, nie było żadnego uzasadnienia dla dalszego amputowania zdrowych narządów – tłumaczy psychiatra.

 

Zmiana płci jest biologicznie niemożliwa – podkreśla doktor Paul R. McHugh. – Ludzie, którzy przechodzą operację zmiany płci nie przemieniają się z mężczyzny w kobietę, czy na odwrót. Stają się raczej sfeminizowanym mężczyzną bądź zmaskulinizowaną kobietą. Mówienie, że to kwestia posiadanych praw obywatelskich i zachęcanie do takich interwencji chirurgicznych to tak naprawdę promowanie zaburzenia psychicznego – dodaje amerykański lekarz.

 

Doktor Paul R. McHugh – psychiatra i wykładowca akademicki. Były kierownik zespołu psychiatrów Szpitala Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Jest autorem  sześciu książek (m.in. „The Perspectives of Psychiatry”) i ponad 125 artykułów naukowych. Należał do Prezydenckiej Rady ds. Bioetyki, naukowo zajmował się m.in. neuropsychiatrią i zagadnieniami diagnostyki psychiatrycznej.

 

Źródło: cnsnews.com

MWł, mat

 


DATA: 2015-06-16 07:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem za Ogulnej akceptaci wszystkich ludzi bo sam jestem jednim znich gdy to pisze jestem kobietom lubie byc kobietom
7 miesięcy temu / Darel
 
Dla większości z nas problem odległy, dziwaczny i męczący bo ciągle jesteśmy nim bombardowani. Jednak co jakiś czas taka petarda dotyka i nas gdzieś w pobliżu. I co wtedy gdzie z takim problemem pójść, gdzie to uczciwie leczyć i diagnozować? Osobom z zaburzeniami osobowości w sferze płci mówi się,że jedyną drogą do szczęścia jest zmiana płci- hormony, chirurg. powtarza się im jak mantrę, że poza tą drogą mają tylko jeszcze samobójstwo. Na drodze do ich szczęścia mają stać homofoby- zaściankowi durnie niedostosowani do współczesności.A jednak czytamy tu,że za problemem często stoi niezdiagnozowane zaburzenie czy wręcz choroba psychiczna. Zdrowy rozsądek karze nam się nie godzić z taką"normalnością" chcemy to diagnozować i leczyć a nie wchodzić jak żona alkoholika we współuzależnienie. Tylko czy są jeszcze tacy lekarze, psychiatrzy a nawet seksuolodzy, którzy nie płyną jak zdechły śledź z prądem? Gdzie mają pójść Ci co chcą wrócić do normy?
11 miesięcy temu / lot trzmiela
 
Zapewne jako psychiatra dr Paul R.McHugh ma na pęczki pacjentów wyleczonych z transseksualizmu, którzy po zakończeniu terapii latami nie potrzebują żadnej pomocy medycznej. Pewnie za te wyleczenia dostanie nominację do nobla z medycyny! Nie dostał? A to prześladowanie przez poprawnie politycznych. A może po prostu nie potrafi wyleczyć? Na poważnie to dr P.R.McHugh ma dużo czasu na leczenie transów bo nie jego boli, nie on ma myśli suicydalne, depresje, nie on gubi się w swojej sytuacji, boryka się z niezrozumienia u innych. Dyskusyjne wyniki leczenia w Stanach to wynik źle prowadzonej diagnostyki. Też uważam, że nietransów nie powinno leczyć się na transseksualizm. Jestem 23 lata po SRS, mam kontakt z kilkoma osobami które leczyły się w tym samym czasie co ja. Dziś różnie sobie radzą ale zawsze lepiej niż przed leczeniem. Znikły myśli samobójcze, wyszły z alkoholizmu, 3 osoby zrobiły magistra na UJ lub na UW, a nawet jedna doktorat, dwie są aktywne w formacjach KRzK
ponad 2 lata temu / Płomień
 
okaleczyć zamiast wyleczyć?? jak trzeba być okaleczonym, żeby nie współczuć osobom, którym nie jest dane zwyczajne, proste, dostosowane do ogólnie przyjętych norm postrzegania świata, nie dlatego, że chcą go przekształcać, niszczyć czy deprawować lecz, by nie gwałcić samych siebie zastanymi okolicznościami których się nie wybierało...
ponad 3 lata temu / q
 
Natura jest jednoznaczna od tysięcy lat... Jeśli coś odstaje od praw natury nie należy tego naginać. Historia ludzkości obfituje w liczne przykłady postawy człowieka przeciw naturze . I to zawsze się mściło. Ale współczesny człowiek /rządzący, decydenci.... chcą być mądrzejsi od natury.../. I to znów się nie uda..he, he..
ponad 3 lata temu / janek.ok
 
Trzeba mieć jaja, aby głosic takie poglądy bo klimat polityczny nie sprzyja taim wypowiedziom. Szacun dla autora, popieram.
ponad 3 lata temu / Nitka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.