DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Znani sportowcy wsparli akcję odbudowy katolickiego kościoła w syberyjskim Białymstoku

Znani sportowcy wsparli akcję odbudowy katolickiego kościoła w syberyjskim Białymstoku
fot. wikimedia.org, flickr.com

Znani sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Trwają aukcje m.in. piłki z podpisem Kamila Glika czy koszulki kolarskiej z autografami Rafała Majki i Petera Sagana.

 

W nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku, tuż po Wielkanocy, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, drewniany stuletni kościół w syberyjskiej wsi Białystok spłonął. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych. Pozostały po niej jedynie ceglane fundamenty. Polacy, którzy mieszkają w syberyjskim Białymstoku mówią, że utrata świątyni to dla nich wielka tragedia i że nie wyobrażają sobie życia bez niej, bez księdza, bez Mszy Świętej i nabożeństw.

 

Ze zgliszcz spalonego kościoła wydobyto fragment dzwonu z napisem „Dziewica Maryja” i srebrny krzyż, który stał w centralnej części ołtarza. To było impulsem, znakiem żeby kościół odbudować jak najszybciej – mówi ks. Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku.

 

Miejscowa społeczność chce odbudować kościół. Wsparcie finansowe tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku – stolicy województwa podlaskiego. Jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.

 

Teraz do inicjatywy dołączyli sportowcy. Do 12 września na portalu aukcyjnym można wziąć udział w aukcji piłki z podpisem obrońcy piłkarskiej reprezentacji Polski Kamila Glika, koszulki kolarskiej z podpisami Rafała Majki i Słowaka, mistrza świata, Petera Sagana oraz byłego reprezentanta kraju w siatkówce Krzysztofa Ignaczaka. Jest też koszulka z podpisami paraolimpijczyków.

 

Aukcje prowadzone są w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie, zaplanowanego na najbliższą niedzielę. Dochód z kiermaszu również trafi na konto odbudowy kościoła na Syberii. Akcja „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji).

 

W ramach inicjatywy „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie”, akcję zbiórki pieniędzy prowadzi parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji, prowadzona przez jezuitów, pod którą podlega syberyjski Białystok. Na odbudowę świątyni z różnych miejsc Polski wpływają już datki. Zbiórka ruszyła trzy miesiące temu, do tej pory udało się zebrać ponad 100 tys. zł. Potrzeba, jak szacują organizatorzy akcji, równowartości ok. 150 tys. euro.

 

Polską osadę Białystok na Syberii założyli pod koniec XIX w. dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji trafili na podstawie reformy agrarnej Piotra Stołypina. Polacy spod Wilna, Grodna, Białegostoku czy Siedlec wyjechali zachęceni przez carskie władze perspektywą lepszego życia na własnej ziemi. Syberyjski Białystok założyło kilkadziesiąt rodzin. W 1908 roku Polacy zbudowali tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego.

 

 

Źródła: dzieje.pl, AB

Adam Białous
 


DATA: 2017-09-07 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.