DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Znamy program papieskiej wizyty duszpasterskiej w Polsce! Zobacz gdzie i kiedy zawita Franciszek

Znamy program papieskiej wizyty duszpasterskiej w Polsce! Zobacz gdzie i kiedy zawita Franciszek
FOT.REUTERS/Alessandro Bianchi/FORUM

W sobotę, 12 marca, w Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprezentowano wstępny program wizyty duszpasterskiej papieża Franciszka w Polsce. Okazją do niej są Światowe Dni Młodzieży organizowane w tym roku w stolicy Małopolski. Wizyta biskupa Rzymu odbędzie się w dniach 27-31 lipca 2016 roku.

 

W trakcie spotkania kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, przeczytał komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej na temat wizyty papieża Franciszka.


„Z okazji najbliższych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, na zaproszenie najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej i polskich Biskupów, Jego Świątobliwość papież Franciszek uda się z duszpasterską wizytą do Polski w dniach 27-31 lipca 2016 roku” – brzmi treść komunikatu.

 

Hierarcha podkreślił, że wydarzenie to będzie wielkim świętem wiary młodego Kościoła. Przypomniał, że organizacja ŚDM to wspólne wyzwanie Kościoła i Państwa i dodał, że współpraca z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędami Marszałkowskim i Wojewódzkim układa się oraz pełna jest zaangażowania i zrozumienia.


„Światowe Dni Młodzieży to nasza wspólna szansa, dla Kościoła duszpasterska, a dla Krakowa promocji na cały świat” – mówił kard. Dziwisz. I dodał, że obecnie zarejestrowali się uczestnicy z 174 krajów świata.


Następnie bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM, przedstawił ogólny zarys pielgrzymki papieża Franciszka. Jak podkreślił, ostateczna wersja zostanie zatwierdzona w stosownym czasie przez Stolicę Apostolską.

 

Papież przyleci do Polski 27 lipca. W Balicach wyląduje o godz. 16. Tam odbędzie się krótkie przywitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę i kardynała Stanisława Dziwisza.

 

O godz. 17:30 zaplanowano oficjalne spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami rządu na zamku wawelskim, a później z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu. Należy spodziewać się, że w tym dniu wieczorem papież Franciszek pojawi się w Oknie Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 i po raz pierwszy przemówi do młodzieży.

 

W czwartek rano papież Franciszek uda się na Jasną Górę. O 9:45 będzie się modlić przed częstochowskim obrazem, a o 10:30 odprawi Mszę na wałach jasnogórskich z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Po drodze odwiedzi zakon żeński sióstr prezentek.

 

Po zakończeniu uroczystości papież wróci do Krakowa i o godz. 17:30 spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach.


29 lipca papież odwiedzi były niemiecki Obóz Koncentracyjny w Auschwitz. Tam przewidziane jest jego przemówienie. Po powrocie do Krakowa odprawi na Błoniach Drogę Krzyżową.

 

W sobotę, 30 lipca, papież uda się rano do Łagiewnik, gdzie będzie modlił się przy relikwiach siostry Faustyny. Następnie odprawi Mszę św. w tamtejszej bazylice. Po wizycie w sanktuarium papież Franciszek wróci do Krakowa, gdzie zje obiad z młodzieżą w kurii przy ulicy Franciszkańskiej. Wieczorem Franciszek pojedzie do Brzegów pod Wieliczką na czuwanie z młodzieżą na Campus Misericordiae.

 

31 lipca o godz. 10 w Brzegach zaplanowano Mszę kończącą ŚDM z posłanie iskry miłosierdzia na cały świat. Wtedy też papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM. O godz. 17 w Arenie Tauron w Krakowie Franciszek spotka się z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. O 18:30 papież uda się z lotniska Kraków-Balice do Watykanu.

 

Bp Damian Muskus poinformował również o stanie przygotowań do ŚDM. Obecnie trwają rozmowy dotyczące polityki transportowej. Przygotowywanych jest 500 szkół, które będą stanowić miejsca noclegowe. Poszczególne parafie oprócz miejsc w domach, przygotowują także pola namiotowe i remizy. Zarezerwowane są hostele i akademiki. Przy parafiach będą zorganizowane punkty z wyżywieniem, są również podpisywane umowy z krakowskimi restauratorami.

 

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Organizatorzy spodziewają się, że przyjedzie na nie nawet 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata.

 

KAI

MWł 


DATA: 2016-03-12 17:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wiem czy do końca znamy.
ponad 2 lata temu / Leo
 
"29 lipca papież odwiedzi były niemiecki Obóz Koncentracyjny w Auschwitz. Tam przewidziane jest jego przemówienie." - ależ nikt nie wyobrażał sobie żeby mogło byc inaczej...
ponad 2 lata temu / wacek
 
nie nazywaj domysłów prawdą
ponad 2 lata temu / do copy
 
Po ujściu Popiela, obrano w 885 r. na nowego władcę, opiekuna jego dzieci i wychowawcę, nazywanego od pełnionych na dworze obowiązków ? piastunem, czyli PIASTEM. Podobne urzędy istniały też na innych dworach Europy. Piasta określano Chościskowicem tzn. podległym Chościskowi (Popielowi). Nie był więc synem księcia lecz jego dworzaninem. Nie wydaje się możliwe, jak to nieraz przypuszczano, by władcą tak wielkiego państwa mógł zostać oracz nie posiadający wykształcenia i wiedzy politycznej. O następcy Popiela ? Piaście wiemy tylko tyle, że został wybrany na księcia Wiślan, lecz jakie imię nosił ? nie podają żadne źródła. Zagadkę tę jednak, jak się okazuje, można rozwiązać korzystając z kronik czeskich i niemieckich, w których znajduje się część potrzebnych danych. Otóż niezwykle ważną wiadomość podaje Kosmas pisząc, że książę Bolesław (czeski) zniszczył w 936 r. gród Stodorzan Brennę należącą do Tęgomira i zamordował jego córkę a swoją matkę ? księżnę
ponad 2 lata temu / copy
 
a jak było naprawdę? Mieszko I nie musiał zdobywać Kraju Wiślan, gdyż tak nazywano jego państwo, którego był władcą. Nie był też poganinem, lecz chrześcijaninem obrządku greko-katolickiego, nienawidzonego przez biskupów niemieckich i nazywanego przez nich pogańskim. Nie było również chrztu Mieszka I, ani całego Kraju w 966 r. Wątpliwości te częściowo wyjaśnia ?Żywot św. Metodego? tzw. legenda Panońska, z której dowiadujemy się, że ?... Pogański kniaź silen welmi sidia u Wiślech ...?, tzn. ?... Pogański książę wielce silny siedzący u Wiślan ...?. Zwróćmy uwagę, że w tym zdaniu siły księcia są podwójnie podkreślane ? nie tylko ?silny?, ale i ?wielce silny?. Nie może więc chodzić o jakiegoś mniej znacznego księcia lecz, o wielkiego władcę Wiślan ? Polski. Lecz kim on był? O jego losach dowiadujemy się z ?Żywota?, gdzie czytamy, że władca Wiślan ?... urągał chrześcijanom i szkody im wyrządzał?. Niewątpliwie więc w swoim państwie. Stąd
ponad 2 lata temu / copy
 
Do Filip Na biedne dzieci nich przeznaczą pieniądze organizacje typu ONZ, Planned Parenthood, lewicowe organizacje kobiet i feministki bo to one mają największy udział w zbrodniach na najmłodszych.
ponad 2 lata temu / Marysia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.