DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Znamy oficjalne wyniki I tury wyborów. Sukces prezydenta Dudy nie oznacza pewnego zwycięstwa 12 lipca

Znamy oficjalne wyniki I tury wyborów. Sukces prezydenta Dudy nie oznacza pewnego zwycięstwa 12 lipca
Fotograf: ASW/Archiwum: ArtService/FORUM

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich. 28 czerwca z czynnego prawa wyborczego skorzystało blisko 19,5 miliona Polaków, dzięki czemu frekwencja wyniosła 64,51 proc.

 

W ostatnią niedzielę czerwca największa grupa Polaków przekazała swój głos urzędującemu prezydentowi. Andrzej Duda zdobył w ten sposób poparcie 8 450 513 osób. W pięciu województwach (na wschodzie i południu kraju) głowa państwa zdobyła ponad 50 proc. głosów (najwięcej w województwie podkarpackim – 60,69 proc.), natomiast w skali kraju ten wynik wyniósł 43,5 proc. Najsłabsze poparcie prezydent Duda uzyskał w województwie pomorskim (33,82 proc.).

 

Drugie miejsce w wyborach prezydenckich zajął urzędujący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na polityka Platformy Obywatelskiej zagłosowało 5 917 340 osób, co oznacza w skali kraju 30,46 proc. Kandydat nigdzie nie uzyskał wyniku wyższego niż 40 proc. (największe poparcie – 38,58 proc. – uzyskał w województwie zachodniopomorskim, zaś najmniejsze – 16,23 proc. – w podkarpackim).

 

Na ostatnim miejscu podium znalazł się prezenter telewizyjny i ambasador celów zrównoważonego rozwoju ONZ Szymon Hołownia. Niegdysiejszy dziennikarz zyskał głos 2 693 397 osób, zdobywając w ten sposób 13,87 proc. Najwięcej w województwie lubuskim (17,87 proc.), zaś najmniej w podkarpackim (9,46 proc.).

 

Wynik tuż za podium uzyskał Krzysztof Bosak. Na posła Konfederacji zagłosowało 1 317 380 Polaków, co przełożyło się na 6,78 proc. Najlepszy wynik narodowiec zanotował w województwie podkarpackim (8,96 proc.), zaś najsłabszy w zachodniopomorskim (5,59 proc.).

 

Dalsze miejsca zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz (459 365 głosów – 2,36 proc.), Robert Biedroń (432 129 – 2,22 proc.), Stanisław Żółtek (45 419 –  0,23 proc.), Marek Jakubiak (33 652 – 0,17 proc.), Paweł Tanajno (27 909 – 0,14 proc.), Waldemar Witkowski (27 290 – 0,14 proc.) oraz Mirosław Piotrowski (21 065 – 0,11 proc.).

 

Aby zostać wybranym na urząd Prezydenta RP należy uzyskać więcej niż 50 proc. głosów. W związku z faktem, że żaden z kandydatów 28 czerwca nie zdobył takiego poparcia, 2 tygodnie po I turze wyborów odbędzie się „dogrywka”. Wystartują w niej Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Wiele osób zwraca uwagę, że pomimo wyraźnego sukcesu urzędującego prezydenta w I turze wyborów, sprawa zwycięstwa w II turze nadal pozostaje otwarta. Wiele zależeć będzie zarówno od mobilizacji elektoratów, jak i od decyzji wyborców, których kandydaci zajęli dalsze miejsca.

 

 

Źródło: wybory.gov.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-06-30 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Tomek to nie jest najlepszy wybór. Ogólnie wybór jest między dżumą a cholerą...
2 miesiące temu / Polka
 
@Tomek Tania prowokacja. Trzaskowski podpisał kartę LGBT, marzył o udzieleniu ślubu gejom i Ty rzekomo katolik chcesz na niego głosować? Jesteś podstawiony przez sztab Trzaskowskiego do siania fermentu na katolickich forach. Idź na forum gazeta.pl Judaszu!
2 miesiące temu / Michu.
 
Szanowni wielbiciele PISu jeśli Duda przegra nie ważcie się o porażkę oskarżać wyborców Konfederacji że to na wybory nie poszli. Winy upatrujcie w obłudzie Waszego kandydata, farbowanego katolika od świeczek hanukowych i szeregu tego rodzaju zagrań. I zrozumcie wreszcie że można mieć dość wybierania mniejszego zła. Zło to zło.
2 miesiące temu / Gość
 
@j. s. Gdyby Sejm przyjął ustawę antyaborcyjną? A kiedy to miałoby nastąpić? Chyba, gdy Konfederacja dojdzie do władzy. Inaczej nie widzę szans. Jeśli myślisz, że PiS cokolwiek zmieni, to lepiej przestań być naiwnym. Carat oznacza jednowładztwo, przy nieustannym pokazywaniu społeczeństwu, że samemu stoi się ponad prawem. PiS, PO - jedno zło, więc lepiej niech blokują się nawzajem.
2 miesiące temu / Tomek
 
Nie ma żadnej gwarancji ochrony przed sodomitami przez Dudę. Konwencja stambulska pozostaje w mocy, pis i po wymieniają się personalnie między sobą , były mąż córki Kaczyńskiego mówił o umowie, istniejącym układzie POPiSowym o podziale władzy między nimi. Katolik nie ma czego szukać w tym towarzystwie.
2 miesiące temu / ?
 
Śmieszni są pisowcy ze swoimi moralnymi szantażami. Pokażcie najpierw, że jesteście w czymkolwiek lepsi od PO. PiS jest tak samo tęczowy jak PO, co już wielokrotnie udowodnił. Poza tym tylko wtedy Trzaskowski wprowadzi jakieś LGBT gdy pis da mu takie ustawy do podpisania. I ja wam wierzę, że tak będzie.
2 miesiące temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.