DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Znamy nazwiska biskupów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych

Znamy nazwiska biskupów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych
REUTERS/Alessandro Bianchi /Forum

We wtorek rozpoczęła się druga część Synodu Młodych. Biskupi dyskutują na tematy poświęcone interpretacji sytuacji współczesnej młodzieży, ich wiary i powołania. Kongregacja generalna wyłoniła również hierarchów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych. Wszyscy biskupi wybrani do stworzenia dokumentu, są blisko związani z pontyfikatem papieża Franciszka.

 

Szósta kongregacja generalna podczas Synodu Młodych rozpoczęła od wyboru pięciu członków komisji, która przygotuje dokument końcowy. Każdy z biskupów reprezentuje inny kontynent. Afrykę watykański kard. Peter Turkson, Europę abp Bruno Forte z Włoch, obie Ameryki kard. Carlos Aguiar Retes z Meksyku, Azję kard. Oswald Gracias z Indii, a Oceanię abp Andrew Comensoli z Australii.

 

Ponadto w skład komisji wchodzą relator generalny kard. Sérgio da Rocha z Brazylii, sekretarz generalny synodu kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarze specjalni tego zgromadzenia synodalnego ks. Giacomo Costa SJ i ks. Rossano Sala SDB oraz trzech ojców synodalnych z nominacji papieskiej: abp Światosław Szewczuk z Ukrainy, ks. Alexandre Awi Mello z Watykanu oraz ks. Eduardo Gonzalo Redondo z Kuby. Vatican News oraz KAI zwracają uwagę na to, że wszyscy biskupi są blisko związani z obecnym pontyfikatem, co może mieć szczególne znaczenie, gdyby papież Franciszek zechciał skorzystać z możliwości, którą daje ogłoszona niedawno konstytucja apostolska o Synodzie Biskupów, i włączył dokument końcowy synodu do nauczania papieskiego.

 

Podczas drugiej części obrad Synodu Młodych, uczestnicy zwracali uwagę na posłannictwo Kościoła wśród osób młodych. Jego zadaniem nie jest oferowanie jednej z wielu alternatyw, lecz jedynej możliwej odpowiedzi na ich głębokie pragnienie życia w pełni. Dlatego młodych trzeba prowadzić na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. W tym kontekście zwrócono uwagę na adorację eucharystyczną. W auli synodalnej mówiono tym razem również o młodych chrześcijanach prześladowanych i dyskryminowanych za swą wiarę.

 

Zwrócono również uwagę na skryty „totalitaryzm postmodernistyczny”, który w odróżnieniu od nazizmu i komunizmu nie epatuje przemocą, ale również zabija; nie ciała, lecz dusze. Podkreślono ponadto potrzebę ochrony rodziny, którą dzisiaj usiłuje się przedefiniować. Rodzina tymczasem jest dla większości młodych głównym punktem odniesienia, a wzór zdrowego małżeństwa i rodziny jest dla młodzieży najlepszą katechezą i katechumenatem do małżeństwa.

 

 

Źródło: KAI, Vatican News

WMa

 

 

 


DATA: 2018-10-10 20:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli dokumenty końcowe Synodu będą wywracały tradycyjne nauczanie Kościoła, to z pewnością dojdzie w nim do otwartego "pęknięcia"!
9 miesięcy temu / Karol
 
Na postawione przeze mnie pytanie (wcale nie retoryczne) odpowiadam: synod jest po to, żeby zmiany, które wprowadzi papież mogły być usprawiedliwione wolą "Ludu Bożego", szczególnie jego młodej części. Będzie to "powiew świerzości" i "niespodzianka ducha". (Umyślnie napisałem ż małej litery, bo nie wierzę, żeby to był Duch Święty). Tak się teraz tworzy historię, nie tylko w Kościele.
9 miesięcy temu / Ireneusz
 
Do Krystiana Kratiuka: Czas zaczac pisac kolejna ksiazke z serii Synod papieza Franciszka...
9 miesięcy temu / MP
 
Skoro wspominamy o mlodziezy LGBT, to dlaczego zapominamy o biskupach LGBT? Np. T.McCarrick.
9 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
Szykuje się REWOLTA.....musimy modlić się na Różańcu by Mateńka nasza wyprosiła u Syna cud przemiany serc postępowych ojców synodu
9 miesięcy temu / Megi
 
Po co synod?
9 miesięcy temu / Katarzyna
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.