DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Znamy nazwiska biskupów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych

Znamy nazwiska biskupów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych
REUTERS/Alessandro Bianchi /Forum

We wtorek rozpoczęła się druga część Synodu Młodych. Biskupi dyskutują na tematy poświęcone interpretacji sytuacji współczesnej młodzieży, ich wiary i powołania. Kongregacja generalna wyłoniła również hierarchów, którzy przygotują końcowy dokument po Synodzie Młodych. Wszyscy biskupi wybrani do stworzenia dokumentu, są blisko związani z pontyfikatem papieża Franciszka.

 

Szósta kongregacja generalna podczas Synodu Młodych rozpoczęła od wyboru pięciu członków komisji, która przygotuje dokument końcowy. Każdy z biskupów reprezentuje inny kontynent. Afrykę watykański kard. Peter Turkson, Europę abp Bruno Forte z Włoch, obie Ameryki kard. Carlos Aguiar Retes z Meksyku, Azję kard. Oswald Gracias z Indii, a Oceanię abp Andrew Comensoli z Australii.

 

Ponadto w skład komisji wchodzą relator generalny kard. Sérgio da Rocha z Brazylii, sekretarz generalny synodu kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarze specjalni tego zgromadzenia synodalnego ks. Giacomo Costa SJ i ks. Rossano Sala SDB oraz trzech ojców synodalnych z nominacji papieskiej: abp Światosław Szewczuk z Ukrainy, ks. Alexandre Awi Mello z Watykanu oraz ks. Eduardo Gonzalo Redondo z Kuby. Vatican News oraz KAI zwracają uwagę na to, że wszyscy biskupi są blisko związani z obecnym pontyfikatem, co może mieć szczególne znaczenie, gdyby papież Franciszek zechciał skorzystać z możliwości, którą daje ogłoszona niedawno konstytucja apostolska o Synodzie Biskupów, i włączył dokument końcowy synodu do nauczania papieskiego.

 

Podczas drugiej części obrad Synodu Młodych, uczestnicy zwracali uwagę na posłannictwo Kościoła wśród osób młodych. Jego zadaniem nie jest oferowanie jednej z wielu alternatyw, lecz jedynej możliwej odpowiedzi na ich głębokie pragnienie życia w pełni. Dlatego młodych trzeba prowadzić na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. W tym kontekście zwrócono uwagę na adorację eucharystyczną. W auli synodalnej mówiono tym razem również o młodych chrześcijanach prześladowanych i dyskryminowanych za swą wiarę.

 

Zwrócono również uwagę na skryty „totalitaryzm postmodernistyczny”, który w odróżnieniu od nazizmu i komunizmu nie epatuje przemocą, ale również zabija; nie ciała, lecz dusze. Podkreślono ponadto potrzebę ochrony rodziny, którą dzisiaj usiłuje się przedefiniować. Rodzina tymczasem jest dla większości młodych głównym punktem odniesienia, a wzór zdrowego małżeństwa i rodziny jest dla młodzieży najlepszą katechezą i katechumenatem do małżeństwa.

 

 

Źródło: KAI, Vatican News

WMa

 

 

 


DATA: 2018-10-10 20:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli dokumenty końcowe Synodu będą wywracały tradycyjne nauczanie Kościoła, to z pewnością dojdzie w nim do otwartego "pęknięcia"!
4 miesiące temu / Karol
 
Na postawione przeze mnie pytanie (wcale nie retoryczne) odpowiadam: synod jest po to, żeby zmiany, które wprowadzi papież mogły być usprawiedliwione wolą "Ludu Bożego", szczególnie jego młodej części. Będzie to "powiew świerzości" i "niespodzianka ducha". (Umyślnie napisałem ż małej litery, bo nie wierzę, żeby to był Duch Święty). Tak się teraz tworzy historię, nie tylko w Kościele.
4 miesiące temu / Ireneusz
 
Do Krystiana Kratiuka: Czas zaczac pisac kolejna ksiazke z serii Synod papieza Franciszka...
4 miesiące temu / MP
 
Skoro wspominamy o mlodziezy LGBT, to dlaczego zapominamy o biskupach LGBT? Np. T.McCarrick.
4 miesiące temu / Obcy Astronom
 
Szykuje się REWOLTA.....musimy modlić się na Różańcu by Mateńka nasza wyprosiła u Syna cud przemiany serc postępowych ojców synodu
4 miesiące temu / Megi
 
Po co synod?
4 miesiące temu / Katarzyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.