DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Znamy datę referendum konstytucyjnego! Andrzej Duda zaapelował o obecność

Znamy datę referendum konstytucyjnego! Andrzej Duda zaapelował o obecność
fot. Krystian Maj / Forum

Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. (…) Apeluję do państwa o obecność na tym referendum, proszę, abyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie – zapowiedział podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Przed wystąpieniem prezydenta odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja oraz odśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.

 

Konstytucja 3 Maja stała się przełomem, przełomem dla polskiej historii ustrojowej, bo niestety nie stała się wielkim przełomem dla Polski w jej dziejach, przede wszystkim ówczesnych. Nie uratowała Polski, jak później mówili jej współautorzy - Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki - była raczej testamentem Rzeczpospolitej – powiedział prezydent.

 

 

 

Jak podkreślił, wkrótce po 3 maja 1791 r. Polska całkowicie zniknęła z mapy Europy. – Rozszarpana przez sąsiadów, którzy nie chcieli silnej Polski, którzy ewentualnie widzieli państwo słabe, które będzie można popychać, którym będzie można sterować, w którym będzie można mieć marionetkowego władcę, ale absolutnie nie godzili się na silne państwo o mocarstwowych ambicjach – podkreślił prezydent.

 

 

 

Podczas czwartkowych uroczystości, Andrzej Duda mówił, że „Polacy zasługują na suwerenne, silne, z roku na rok mocniejsze państwo, sprawnie działające, ze sprawiedliwymi sądami, dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości, z uczciwą i dobrze funkcjonującą administracją, z uczciwą władzą, która dobrze zarządza krajem i sprawami społecznymi, z mocnymi gwarancjami podstawowych praw obywatelskich i podstawowych praw socjalnych, z mocnymi gwarancjami dla polskiej rodziny”.

 

 

 

Prezydent przypomniał również, że w czasie kampanii wyborczej w 2015 r., kiedy ubiegał się o urząd prezydenta, wielokrotnie mówił, że Polacy powinni decydować o swoich sprawach. – Mówiłem, że trzeba mieć zaufanie do mądrości ludzi, do mądrości społeczeństwa. Ja chcę się do tej społecznej mądrości odwołać, chcę się odwołać do waszej, do państwa odpowiedzialności za sprawy kraju, za naszą wspólną Rzeczpospolitą. Dlatego też zapowiedziałem, że będę chciał, aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne ws. przyszłej konstytucji RP – przypomniał Andrzej Duda.

 

Chciałabym, aby to właśnie naród, aby polskie społeczeństwo zostało zapytane przez rządzących o to, w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe, które kwestie są z konstytucyjnego - tego fundamentalnego - punktu widzenia najważniejsze – oświadczył prezydent.

 

Źródło: TVP, Polskie Radio

TK


DATA: 2018-05-04 09:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Data wyborów samorządowych jeszcze chyba nie jest ostatecznie postanowiona, wymienia się trzy terminy, najpóźniejszy z nich to 4 XI 2018. Czy Polska jest już tak bogata? Czy nie byłoby taniej zrobić tego w JEDNYM terminie? To zresztą mogłoby sprzyjać osiągnięciu frekwencji wymaganej dla skuteczności referendum. (Jeszcze żadne referendum w Rzeczypospolitej Transformowanej nie osiągnęło tego!) Dobrze byłoby, aby na stałe ujednolicić termin wszelkich powszechnych głosowań właśnie na dzień 11 listopada, który jest ustawowo wolny od pracy. I za JEDNYM razem wybierać prezydenta, senatorów, posłów, radnych oraz burmistrzów i wójtów - wszystkich co np. 4 lata. Bogate USA tak postępują. Przez pewien czas za "drugiego Gomułki" Sejm i Rady Narodowe też "wybierano" wg tej oszczędnej recepty. Zaoszczędzone mogłyby posłużyć zaspokojeniu oczekiwań ludzi opiekujących sie niepełnosprawnymi, którzy o to teraz zabiegają swoim protestem w gmachu Sejmu.
ponad 1 rok temu / Konrad Turzyński
 
Brednie. Umowy nie zostały zmienione w trakcie ich obowiązywania. Klienci widzieli co podpisują, więc proszę przestać głupio insynuować. Gra na wahaniach waluty to spekulacja i to właśnie zrobili frankowicze. Gdyby mieli odrobinę oleju w głowie, to po samych wahaniach dolara na przestrzeni 10 lat zobaczyliby, że branie kredytu w obcej walucie jest strasznie ryzykowne.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Te pseudo-kredyty frankowe to był nieuczciwy hazard z ustalonym przez banki wynikiem.
ponad 1 rok temu / @Akwin
 
@Obywatel - jak się chciało spekulować i brać kredyt we frankach to teraz trzeba za to brać odpowiedzialność. Żadna normalna osoba nie bierze kredytu w walucie, w której nie zarabia i to jeszcze w sytuacji, kiedy nie ma zdolności kredytowej we własnej walucie. A tak było w przypadku większości frankowiczów. Mam taką sytuację w rodzinie - pracowici ludzie zarabiający nieco ponad minimalną w wieku nieco ponad 50 lat targnęli się na kredyt hipoteczny we frankach. Nikt ich siłą do banku nie zaciągnął. Co więcej - rodzina odradzała im to rozwiązanie, bo budowa domu i to na kredyt w ich sytuacji była zbyt wielkim ryzykiem. Nikogo nie słuchali a teraz psioczą na kredytodawców. Wystarczyło pomyśleć. Co do samego referendum - typowa demokracja - pytanie laików o tak istotne rzeczy.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Jednym z ustaleń referendum powinno być wycofanie z oszukańczych pseudo-kredytów frankowych i zakaz wszystkich oszukańczych ideologii ale przede wszystkim zwrócenie ku Bogu.
ponad 1 rok temu / Obywatel
 
Obawiam sie ze ta decyzja ,aby zorganizowac referendum w tym dniu jest przeciwko marszu niepodleglosci
ponad 1 rok temu / kazik0804
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.