DZIŚ JEST:   28   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wacława, króla
Św. Tymona
 
 
 
 

Wspomnienie Św. Edmunda Campiona, męczennika reformacji

Znamię Baranka, nie bestii!

Znamię Baranka, nie bestii!

Śmierć, którą zadawano znienawidzonym papistom: okrutna, powolna poprzedzona przerażającymi torturami, miała wzbudzać strach i przekonywać do odwrócenia się od wiary ojców. W protestanckiej Anglii jak i w innych krajach dotkniętych heretyckim ukąszeniem katolicka krew lała się strumieniami. Tak otwierała się nowa karta w dziejach prześladowania Kościoła.

 

„A ty Anglio, ze krwi tej męczeńskiej powstać masz, a próżną nie będzie tak droga śmierć dobrych synów twoich, gdy ci źli albo się nawrócą, albo je Bóg wytraci” – napominał papież Leon XII. Te słowa, natchnione jakby proroczym duchem prowadzą myśl ku cierpieniom jakich doznawali z rąk protestanckich oprawców nasi katoliccy bracia. Ich wierność nie bacząca na zmieniające się okoliczności polityczne, która wielu z nich powiodła na miejsce kaźni nie może nigdy zostać pokryta kurzem niepamięci. Doskonałą okazją, aby przypomnieć lub poznać dramatyczne losy sług Chrystusa niechcących wstąpić – jak pisał św. Robert Southwell – w zastępy Beliala będzie z pewnością lektura książki księdza Jana Badeniego TJ pt. Angielscy męczennicy reformacji, która trafia do polskiego czytelnika dzięki wydawnictwu PROHIBITA.

 

Wydarzenia opisane na kartach książki mogą okazać się dla niejednego czytelnika wręcz szokujące. Z pewnością z wielu gardeł wyrwie się okrzyk: nigdy o tym nie słyszałem, tego ani w szkole, ani w kościele mi nie powiedzieli. Wszystko to będzie zgodne z prawdą. Pamięć o mordowanych w XVI-wiecznej Anglii katolikach z trudem przebija się na naukowe i eklezjalne salony. Wszak może ona zakłócić rozkoszny obraz, w którym to katolicy są obsadzeni na przestrzeni wieków w roli czarnego charakteru. Psuje ona także humor wszystkim ogarniętym ekumaniackim szałem pozostając w kontrze do apeli o zbiorową amnezję mająca stanowić bazę pojednania i wiecznego braterstwa w bliżej nieokreślonym tworze kościołopodobnym.

 

Rozpoczęte z pompą obchody 500. rocznicy reformacji powinny stać się znakomitym przyczynkiem do poznania prawdziwego oblicza wprowadzania w życie protestanckiej herezji. Krew przelewana przez katolików zamieszkujących kraje dokonujące po buntowniczym wystąpieniu Marcina Lutra „rozwodu z papiestwem” wyraźnie tego się domaga. Im więcej docierać będzie do naszych uszu okrągłych słów zalepiających uszy woskiem niepamięci, tym bardziej powinniśmy poszukiwać wiedzy o tych, którzy kierowali się w życiu ewangeliczną zasadą, iż kiedy chodzi o rzeczy najważniejsze – „trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi”.

 

Byli nimi z pewnością bohaterowie książki ojca Badeniego, której oryginał datowany jest na 1889 rok, wśród których znaleźli się kanonizowani w 1970 roku Edmund Campion i Aleksander Briant. Trudno opisać wzruszenie połączone z głębokim podziwem, kiedy śledzi się ich losy, o których śmiało można powiedzieć iż były prawdziwym dojrzewaniem do męczeństwa. Ich poznawanie ułatwia piękny język jakim napisana jest książka, jego cudowna „niedzisiejszość” zachwyca i pozwala jeszcze głębiej wejść w opisywaną historię.

 

Mimo niewielkich rozmiarów książka obfituje w treść, można pokusić się o stwierdzenie, iż nie ma w niej zbędnych słów. Każde ma określone miejsce i czas swego pojawienia się. Razem układają się w przepiękny fresk, którego centralną postacią jest nasz jedyny i prawdziwy Król. Pozostawanie wiernym Jego sługą to zaszczyt, z którego skorzystali męczennicy brytyjscy.

 

Jak pisze autor „żywot każdego z męczenników angielskich jest otwartą księgą, uczącą nas najszczytniejszych cnót chrześcijańskich, zapalającą do wykonania tych cnót mimo i wbrew wszelkim trudnościom i przeszkodom”.

 

Łukasz Karpiel

 

 

Ks. Jan Badeni TJ; Angielscy męczennicy reformacji, PROHIBITA 2016, s.160

 

 

 


DATA: 2017-12-01 11:27
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego w dziale opinie. Dziś wspomnienie obowiązkowe wg nowego brewiarza. Boże niech ich męczeńską śmierć dalej wydaje owoce.
ponad 2 lata temu / PK
 
Protestanci mordowali katolików a katolicy protestantów. Czy to nie stawia pod ogromnym znakiem zapytania zasadności istnienia religii? Poprzedni mój wpis "nie przeszedł"; ciekawe czemu.
ponad 3 lata temu / magis
 
Jakże piękna recenzja. Mogłaby być przedmową do książki.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Czy po tym, co stało się w Lund, można powiedzieć, że święci męczennicy byli...frajerami wg. tego, który trzyma klucze>?
ponad 3 lata temu / Obcy Astronom
 
@PETERKA: Można o ile się zrozumie, że celem nie jest umacnianie wiary katolickiej tylko herezji.
ponad 3 lata temu / ma
 
Zgrabna rekomendacja książki. Bóg zapłać!
ponad 3 lata temu / Jan Moniak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.