DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Zmowa na rynku ropy i nerwowe reakcje Kremla

Zmowa na rynku ropy i nerwowe reakcje Kremla
fot. organicpxl / freeimages.com

Dziwne rzeczy dzieją się na światowych rynkach ropy naftowej. W ciągu ostatnich 3 miesięcy ceny tego surowca spadły już o 25 procent i - wbrew wszelkim dotychczas obowiązującym zasadom - spadają w dalszym ciągu. Proces ten może przynieść katastrofę ekonomiczną Rosji, której reakcje są coraz bardziej nerwowe.

 

Choć sytuacja polityczna w wielu krajach produkujących ropę naftową, takich jak Syria, Libia, Irak i Nigeria jest tragiczna, nie prowadzi to do wzrostu cen. Dzieje się wręcz odwrotnie. Główne gospodarki światowe, Europa, Japonia i Chiny są w stagnacji, co powinno wymuszać zmniejszenie produkcji surowca. I tu zachowania są co najmniej zastanawiające, Arabia Saudyjska, główny gracz na rynku, zwiększa produkcję. O co w tym wszystkim chodzi? Czy za spadkami stoją tylko przewartościowanie cen ropy, notabene obecne na rynku od 10 lat, oraz amerykańskie zwiększenie wydobycia ropy z łupków, jak sugerują niektórzy eksperci?


W ciągu ostatniego miesiąca, Saudyjczycy produkowali 9,5 miliona baryłek dziennie, rezygnując ze swej dotychczasowej praktyki, ograniczenia produkcji o 1,5% w przypadku spadku ceny o 10%. Zdaniem niektórych ekspertów nie można wykluczać prawdopodobieństwa tego, że wszystko to jest wynikiem zmowy kilku podstawowych graczy na rynku, w tym Stanów Zjednoczonych i krajów Bliskiego Wschodu. Takiego zdania jest np. były minister finansów Rosji, Aleksiej Kudrin. Według niego, istnieją dowody na to, że po podobną politykę sięgano już wcześniej. Rosyjski minister ma zapewne na myśli dość podobną sytuację z 1985 roku, kiedy to Rijad podniósł niespodziewanie produkcję ropy z 2 do 10 milionów baryłek dziennie zadając tym samym śmiertelny cios dogorywającej już gospodarce sowieckiej.


Właśnie te możliwości manipulacji cenami ropy, jakie ma Arabia Saudyjska, czynią z niej tak cennego sojusznika Stanów Zjednoczonych i to pomimo całkowitego rozdźwięku pomiędzy wartościami deklarowanymi przez Amerykanów a tymi praktykowanymi w Arabii. Saudyjczycy mogą mordować, torturować, łamać prawa kobiet i prześladować wszelkie mniejszości a i tak nie zmącą tym serdecznych stosunków z filarem zachodniej demokracji, Stanami Zjednoczonymi. W geopolitycznej rozgrywce z odradzającym się "imperium zła" saudyjska ropa może odegrać znacznie większą rolę niż wszelkie inne sankcje i miękkie środki nacisku, jakie ma w swym arsenale Zachód.


Rosyjski budżet w ogromnym stopniu uzależniony jest bowiem od cen ropy a według analityków, dla jego stabilności graniczną ceną jest osiągnięte właśnie 85 dolarów za baryłkę. Rosyjski rząd zakładał już po uwzględnieniu zachodnich sankcji, że w przyszłym roku deficyt budżetowy wyniesie ok. 0,5% PKB. Założenia te, oceniane jako nadmiernie optymistyczne i tak można już między bajki włożyć, gdyż podstawowym składnikiem służącym do ich wyliczenia, była cena ropy na poziomie 100 dolarów za baryłkę. Dodatkowym problem wynikającym z gwałtownego spadku cen ropy jest słabnący rubel. W poniedziałek 3.11 za jednego dolara trzeba było w Moskwie zapłacić rekordową sumę 39,5 rubla.


Znikający w oczach strumień petrodolarów zmniejsza nie tylko bieżące dochody Rosji, ale także jej rezerwy. Obecnie wynoszą one 456, 8 mld dolarów i w ciągu ostatnich dwóch miesięcy skurczyły się niemal o 10 mld dol. Analitycy uważają, że spadek cen ropy przyspieszy także trwającą właśnie ucieczkę kapitału z Rosji. W zeszłym miesiącu agencja ratingowa Fitch prognozowała, że w 2014 z Rosji odpłynie 120 mld dol., a w przyszłym roku - 100 miliardów. Niedoboru twardej waluty Rosja nie uzupełni pożyczkami za granicą. Z powodu agresji na Ukrainę pięć największych rosyjskich banków nie może w Europie, USA i Kanadzie zaciągać pożyczek długoterminowych. Jeśli dodamy do tego inflację na poziomie 8,1% okaże się, że Rosja stoi u progu potężnej recesji, że podobnie jak w 1985 roku czuje ostrze noża przyłożone do szyi.


Wydaje się, że właśnie w tym kontekście należy rozpatrywać ostatnie nerwowe ruchy Moskwy. Prowokacyjne, na krawędzi brawury, rajdy bombowców strategicznych Tu-95 nad Europą, odpalenie pocisków Topol oraz salwa z podwodnego okrętu na morzu Ochockim, są nie tylko demonstracją sprawnością "nuklearnej triady", nie tylko groźbą, ale przede wszystkim dowodem na to, że Rosja innych narzędzi uprawiania polityki nie ma lub nie potrafi się nimi posługiwać. Nie bierze się tam pod uwagę możliwości gruntownej transformacji gospodarczej, bo zachwiałoby to obecnym oligarchicznym systemem władzy, dlatego łatwiej Kremlowi przeznaczać środki na zbrojenia, łatwiej sięgać do polityki zastraszania, niż rozważyć możliwość przystąpienia do konstruktywnych rozmów. Złożonej sytuacji w żaden sposób nie ułatwia ciążące na Rosji od 25 lat "piętno Gorbaczowa", czyli pamięć o tym, czym skończyła się ostatnia gospodarcza konfrontacja z Zachodem i wpajane społeczeństwu przekonanie, iż była to "największa katastrofa w dziejach Rosji". Ta retoryka w poważnym stopniu ogranicza dziś pole manewru aktualnych gospodarzy Kremla.
Czym zatem odpowie Rosja w przypadku utrzymania się tendencji spadkowych, co według analityków jest realne, gdyż cel Rijadu może być zlokalizowany w okolicach 79 dolarów za baryłkę? To pytanie otwarte, na które nikt dziś nie potrafi odpowiedzieć.


Jak na razie Kreml gra va banque, ale jego zimnowojenna retoryka nie dość, że nie zmiękcza w oczekiwanym stopniu Zachodu, to jeszcze powoduje skutki wręcz odwrotne do zamierzonych. Coraz więcej państw NATO rozważa zwiększenie środków budżetowych na zbrojenie, powoływane są nowe jednostki, powstają nowe plany operacyjne, uwzględniające wymogi wojny hybrydowej. Jeśli zatem Federacja Rosyjska nie ma w planach samobójczej dla siebie wojny jądrowej z NATO, musi jak najszybciej dostosować się do zmieniających się warunków, co i dla jej gospodarki okazać się może zbawienne. Problem tylko w tym, że byłby to krok racjonalny, a Moskwa zaczyna ostatnio sprawiać wrażenie, że częściej niż rozumem kieruje się emocjami.Piotr Górka

 


DATA: 2014-11-14 08:37
AUTOR: PIOTR GÓRKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

- jak mozna miec ciagle "pretensje"do Ameryki,ze w Polsce"wolniej cena spada"?Pretensje kierujcie do"waszych Bolkow rzadzacych".W samej Kanadzie Banki juz obliczyly,ze ludziska zaoszczedza ok 12 mld.$! Rzady Prowincyjne jak Alberta nie powinny duzo stracic,bo nie zauwazono aby bylo wiecej pieniedzy w budzecie kiedy ceny na rope byly dwa razy wyzsze. Wiecej kasy w kieszeni u ludzi -zwieksza popycie na towary i uslugi a z tego sa rowniez podatki,wiec i tak kasa wraca do Rzadu.Droga ropa to mniej sprzedanych samochodow i mniej aut na drodze,bo ludziska wiecej oszczedzali i na jedzeniu rowniez.Zawsze ma byc balans przychodu i popytu dlatego wiec w samej Kanadzie nie ma duzych spadkow i podwyzek czy to cen czy podatkow.To ze Chiny troche $$$"podrzuca"Putinowi i tak go"nie uratuja" a Rubel ciagle spada-wiec trzeba oddawac jeszcze wiecej.Zlotem nie zastapia bo i ono poleci gwarantowane.Polska jest mala"rybka" i niech sie nie"pcha w metne wody"gdzie nie czym oddychac!
ponad 5 lat temu / M.M.Vancouver.
 
A to ciekawe, że dla Autora "imperium zła" jest ciągle na wschodzie? USA ze swoją dekadencką demoralizacją są cacy? Trzeba pamiętać, że nigdy nie wchodzi się do tej samej wody. Co to za Polacy, którzy cieszą się z niepowodzeń Rosji, a szukają "przyjaciół" za oceanem. Ten przyjaciel tylko czeka,żeby nas wydoić wciskając koleiny złom i wspierając znaną diasporę do wyrwania z nas wszystkiego co stanowi naszą tożsamość!.
ponad 5 lat temu / mot
 
Amerykańce zbijają też cenę złota i srebra w okolice opłacalności wydobycia.Ciekawe jak długo papierowy dolar drukowany bez opamiętania będzie się trzymał?
ponad 5 lat temu / cynik
 
@abc - o zagrożeniu "polskiego interesu" to zgodnym chórem pieją wszystkie reżimowe przekaziory, tak jakby interes Polski w cudowny sposób nagle miał dla nich jakiekolwiek znaczenie. Nie mamy za co Rosji lubić, zwłaszcza po rosyjsko-niemieckiej operacji w Smoleńsku, ale prawda jest jednak taka, że obecnie gra toczy się de facto o przejęcie Rosji, odcięcie Chin od potencjalnego źródła surowców i ostateczne zwycięstwo Homocywilizacji Śmierci.
ponad 5 lat temu / abc
 
Sami aktywni obrońcy matiuszki Rossiji. Aż żal czytać. Co kogo obchodzi polityka USA, pomyliliście adresy. Tu nie internacjonalistyczne lewackie Wolne Media, tylko portal konserwatywny i liczy się nasz interes narodowy, a temu zagraża Rosja nie USA.
ponad 5 lat temu / edi
 
Zatroskany o losy Rosji p. Górka pisze w stylu głównych przekaziorów. Już to samo gwarantuje (100%), że mija się z prawdą. Wyjaśnienie uprzejme tego rozminięcia z prawdą jest takie, że czyni tak z niewiedzy. Jest jeszcze inne wyjaśnienie ... .
ponad 5 lat temu / nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.