DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Zmiany w służbie zdrowia – socjalizm z ludzką twarzą

Zmiany w służbie zdrowia – socjalizm z ludzką twarzą
fot.Jacek Waszkiewicz / FORUM

W tegorocznym budżecie na służbę zdrowia przeznaczone zostało 63,27 mld zł, czyli o 3,8 proc. więcej, niż rok wcześniej. Jednakże bardzo prawdopodobne jest, że powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, gdy wpływy z tytułu składki zdrowotnej były mniejsze, niż zakładano, tyle, że na większą skalę, ze względu na trudniejszą sytuację gospodarczą.

 

Planowana decentralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia i przekształcanie szpitali to wielka niewiadoma. Ministerstwo liczy, że co najmniej 50 placówek w przyszłym roku przekształci się, korzystając przy tym z finansowej pomocy resortu zdrowia (na 2013 r. przeznaczono na ten cel ponad miliard złotych). Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, w tym roku organy założycielskie albo przekształcą podległą mu placówkę, albo przejmą jej zobowiązania.

 

Uprawnieniami po zlikwidowanej centrali NFZ podzielą się oddziały regionalne. Jednak pieniądze będą dzielone odgórnie. Rola lokalnych oddziałów będzie polegała na kształtowaniu polityki zdrowotnej i wydawaniu pieniędzy na świadczenia zdrowotne. Zniknie centrala NFZ, ale powstanie nowy urząd, który w zamierzeniu ma dbać o standard i jakość usług zdrowotnych. Będzie też kontrolował wydatki regionów i – co jest nowością – zajmie się wyceną świadczeń. Bazując na tych nowych wycenach, regionalne fundusze będą decydowały, kto ile dostanie pieniędzy.

 

Choć ministerstwo zapowiada zmiany, szanse na polepszenie są marne. Jeden z pomysłów to zwiększenie roli lekarzy rodzinnych oraz przesunięcie pacjentów ze szpitali do specjalistów. Dlatego m.in. w szpitalach zmniejszono wyceny prostych zabiegów okulistycznych czy laryngologicznych, tak by wykonywano je ambulatoryjnie. To ma zmniejszyć kolejki do szpitali.

 

Ekonomista, profesor Krzysztof Rybiński, w podsumowującej miniony rok rozmowie z portalem PCh24.pl stwierdził, że sytuacja w polskiej służbie zdrowia będzie coraz bardziej dramatyczna. – Polacy się starzeją, więc wydatki na leczenie muszą rosnąć, i to szybko – czy tego chcemy, czy nie. Jednocześnie spadną wpływy ze składki zdrowotnej, bo spadnie zatrudnienie. Coraz więcej Polaków pocałuje więc szpitalną klamkę, albo szpitale znów się zadłużą. Tylko tym razem skala problemu będzie większa, niż dotychczas – zauważył rektor Akademii Finansów i Biznesu „Vistula”.

 

Planowane reformy służby zdrowia przypominają znane hasło „Socjalizm – tak, wypaczenia – nie”. System funkcjonowania nie zmieni się ani o trochę, jeden urząd zostanie zlikwidowany, by w jego miejsce mógł być powołany inny, który będzie działał w ten sam, co do zasady, sposób – odgórnie decydował, ile mają kosztować usługi medyczne.

 

Wbrew temu, co uważają różni „katoliccy dystrybucjoniści”, rynek usług medycznych to rynek jak każdy inny. Co za tym idzie, powinien funkcjonować tak, jak rynek – o cenie powinna decydować wolna konkurencja. Znane przypadki znaczących obniżek cen leków, które wypadły z listy refundacji są dowodem na to, że ingerencja państwa w ten rynek poważnie zakłóca jego funkcjonowanie. Najprostszym rozwiązaniem jest zlikwidowanie składki zdrowotnej i pozwolenie ludziom oraz podmiotom gospodarczym na samodzielne negocjacje w zakresie ceny leczenia, bez jakichkolwiek pośredników, którzy sprawiają, jak pisał Stanisław Michalkiewicz, że w wyniku reform służby zdrowia za czasów „charyzmatycznego premiera Buzka” pieniądze szły za pacjentem w takiej odległości, że stracił z nimi „kontakt wzrokowy i każdy inny”.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: gazetaprawna.pl


DATA: 2013-01-04 09:21
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce najbiedniejsi mogą liczyć na zasiłek rodzinny w wysokości 77 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia, 106 zł na dziecko, które ukończyło 5 lat i 115 zł na dziecko powyżej 18 roku życia. Bezrobotni muszą zadowolić się zasiłkiem w wysokości 761.40 zł. Taką kwotę otrzymują w okresie trzech miesięcy pobierania świadczenia, w kolejnych kwota ta ulega zmniejszeniu i wynosi 597.90 zł. Nie mają jednak zbyt dużo czasu na szukanie pracy ? zasiłek przyznawany jest zwykle jedynie na pół roku, tylko nieliczni mogą ubiegać się o jego przedłużenie o kolejne sześć miesięcy. Są jednak kraje, w których zasiłki rodzinne pozwalają na w miarę wygodne życie, bez obawy, czy pieniędzy wystarczy do kolejnego miesiąca, a bezrobotni pracy mogą szukać na spokojnie ? niekiedy nawet pobierając zasiłek przez cztery lata!
ponad 7 lat temu / robol
 
@Marek58 - kosztują, bo nie ma wolbego rynku, ergo konkurencji. Jest za to totalitarne państwo, narzucające wysokie koszty pasożytnictwa na wszystko co jest w obrocie gospodarczym. Spróbuj przeczytać ostatnio wydaną książkę "Ekonomia w jednej lekcji" wydaną właśnie... Poezja!!!
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
Szanowny Autor chyba nie wie, ile kosztują niektóre leki i tzw. procedury medyczne. Wystarczy powiedzieć, że przeciętny koszt leczenia osoby chorej na genetyczną chorobę metaboliczną wynosi 1,4 mln zł. Jaki komercyjny ubezpieczyciel pokryłby koszt takiej kuracji? Jak Szanowny Autor wyobraża sobie negocjacje pacjenta z - przykladowo - otwartym złamaniem nogi czy ręki z chirurgiem ortopedą?
ponad 7 lat temu / Marek58
 
Robol: w wolnej Polsce robotnik taki dostanie ponad 2000 zl,.zatankuje za parenascie zlotych a dzieci z grypy wyleczy za paredziesiąt.
ponad 7 lat temu / Wolnosc kocham i rozumiem
 
robotnik pracujący za 1600zł mający na utrzymaniu dwoje dzieci (pobierający zasiłek na dziecko 77zł miesięcznie)powinien dodatkowo płacić za porade u lekarza ? jak nie to chorego dzieciaka na śmietnik??????????
ponad 7 lat temu / robol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.