DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Zmiany w moralności i władza w rękach świeckich. Tego chce zastępca kard. Marxa

Zmiany w moralności i władza w rękach świeckich. Tego chce zastępca kard. Marxa
Bp Franz-Josef Bode. FOT.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Należy dokonać zmian w moralności seksualnej i kościelnej etyce, uważa wiceszef episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode. Uważa też, że parafiami mogą kierować świeccy.

 

Niemieccy biskupi chcą wykorzystać skandal nadużyć seksualnych w Kościele do przeprowadzenia szybkich i radykalnych zmian. Teraz swój plan działania przedstawił jeden z głównych niemieckich progresistów, wiceprzewodniczący episkopatu bp Franz-Josef Bode z Osnabrück, silnie zaangażowany w sprawę „zmiany podejścia” do rozwodników w nowych związkach oraz homoseksualistów.

 

W programowym przemówieniu wygłoszonym na początku 2019 roku w Osnabrück ogłosił, że należy „w zasadniczy sposób” zająć się moralnością i etyką w Kościele. Powinno to sprawić, że pojawią się „zupełnie nowe podstawy działania”. Bp Bode ogłosił, że jeżeli w innych diecezjach nie będzie woli do zmian, to on jest gotów wprowadzać je niemal samodzielnie, współpracując jedynie z sąsiednimi diecezjami – Hildesheim i Hamburga.

 

Bp Bode zapowiedział szereg technicznych zmian dotyczących nadzoru nad pracą duszpasterzy. Kluczowe są inne kwestie. Po pierwsze, biskup chce „zająć się moralnością seksualną”. Jak konkretnie, tego nie powiedział, ale to właśnie ten hierarcha na początku 2018 jako pierwszy niemiecki biskup stwierdził, że Kościół katolicki powinien wprowadzić błogosławieństwa jednopłciowych związków. Kierunek zmian jest więc przewidywalny – to fundamentalna zmiana oceny zachowań homoseksualnych, a prawdopodobnie poluzowanie moralności seksualnej w ogóle, na przykład w kwestii związków przed i pozamałżeńskich oraz antykoncepcji.

 

Drugim tematem jest władza w Kościele. Hierarcha zadeklarował, że chce włączyć w kierownicze struktury swojej diecezji „możliwie jak najwięcej świeckich”.

 

W listopadzie kierownictwo jednej z parafii powierzył już świeckiemu, który działa pod kierownictwem księdza mieszkającego w innym miejscu. Prawo kościelne pozwala na to w sytuacji, w której brakuje księży.

 

Bp Bode powiedział teraz, że jest zadowolony z efektów eksperymentu i w tym roku chce pójść dalej w tym kierunku. Diecezję Osnabrück czeka więcej prawdziwa rewolucja.

 

Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2019-01-08 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego nikt nie nazywa tego człowieka heretykiem i odstępcą od wiary?
6 miesięcy temu / Krakusik
 
Kim jest ten pan bez krawata na zdjeciu?
6 miesięcy temu / Nick
 
"A co na to papież"? Jak to co? To, co zwykle - będzie wdrażał!
6 miesięcy temu / Ireneusz
 
Boze chron nasza Polska Misje Katolicka w Hannoverze, podlegamy pod Hildesheim.Nowy biskup diecezji od pazdziernika Heinrich Wilmer narazie nie zabrania w parafii rzymsko katolickiej w Bazylice sw.Clemens na Niedzielna Msze Trydencka w ktorej my Polacy i czesc Niemcow nawet mlode rodziny z malymi dziecmi uczestnicza.Pozostaje tylko modlitwa i czujnosc wg.slow Pana Jesusa ,,Czuwajcie....
6 miesięcy temu / Marta
 
A co na to papież?
6 miesięcy temu / tZ.
 
Bode ... No cóż, on nawet nie wygląda jak biskup, a w heretyckich pomysłach może licytować się z Marxem. Nie puścicie komentarza - Wasza sprawa, ale prawdy nie da się zamieść pod dywan!
6 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.