DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Zmiany w Episkopacie Polski. Abp Dzięga, abp Jędraszewski i bp Bryl z nowymi funkcjami

Zmiany w Episkopacie Polski. Abp Dzięga, abp Jędraszewski i bp Bryl z nowymi funkcjami
Fot: Krystian Maj/FORUM

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz biskup pomocniczy poznański Damian Bryl zostali wybrani nowymi członkami Rady Stałej KEP. Z kolei abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, będzie współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Wybory do tych gremiów zapadły na 386. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

 

Jeden z dwóch nowych członków Rady Stałej musiał być wybrany spośród biskupów pomocniczych na miejsce bp. Marka Mendyka, który zasiadał w Radzie jako reprezentant tego grona biskupów, a niedawno został biskupem diecezjalnym. Drugi nowy członek Rady, wybierany spośród biskupów diecezjalnych, zastąpił abp. Sławoja Leszka Głódzia, który 13 sierpnia br. przeszedł na emeryturę.

 

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez abp. Głódzia konieczne było także dokonanie wyboru współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Został nim abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Natomiast członkiem tej Komisji został abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

 

Rada Stała przygotowuje sprawy na zebrania plenarne Episkopatu Polskim i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonywaniem decyzji Konferencji Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych. Może też zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub konkretne potrzeby wiernych.

 

Komisja Wspólna początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-08-28 16:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydaje się, że to wybór w lepszą stronę, zdaje się że abp. Dzięga nie zgodził się na profanację Hostii poprzez dawanie jej do rąk, wypowiedzi abp. Jędraszewskiego znamy, z kolei o bp. Brylu jakoś nie obiły mi się o uszy żadne informacje, być może przegapiłem. Dobrze tylko aby za tymi zmianami szły czyny.
2 miesiące temu / ot co
 
Dobrze, że powierzono mężnemu abpowi M. Jędraszewskiemu ważną funkcję!
2 miesiące temu / prezbiter
 
prawde piszecie beatyfikacji Prymasa to oni sami nie chca sprzedali Boga dla PIS SS I dogadali sie z Wydzialem do Spraw Wyznan MINISTERSTWA ZDROWIA i zwalczajacego insekty katolikow Sanepidu MY NA TEN CZAS MOZEMY LICZYC JEDYNIE NA WSTAWIENNICTWO SWIETYCH WSZYSTKICH MECZENNIKOW a szczegolnie winnismy prosic ZYDOW Patriarchow Mojzesza tych zabitych w pogromach w piecach niemieckich bo widzimy ze nawala zniszczenia idzie obecnie przy wyraznym udziale wspolczesnych Kajfaszy Herodow Herodian
2 miesiące temu / janek
 
@mj 100/100. Boże ratuj polski Kościół. KRÓLUJ NAM CHRYSTE
2 miesiące temu / jan
 
Grzech wygnania wiernych z kościołów był grzechem publicznym w związku z tym pokuta i zadośćuczynienie za ten grzech jest publiczne. To było publiczne zaparcie się Boga ze strachu. Po to władza duchowna jest oddzielona od władzy świeckiej żeby broniła wiernych przed szaleństwem władzy świeckiej
2 miesiące temu / Tom
 
Jeśli przeprowadzą beatyfikację muszą przypomnieć naukę Wyszyńskiego a to problem bo oni robią dokładnie na odwrót i flirt ołtarza z tronem trwa w najlepsze. Beatyfikacji nie będzie bo powodów sobie wymyślą tysiąc oczywiście wszytko dla dobra i zdrowia nas wszystkich. Wiadomo, zdrowie i uroda najważniejsze nie zbawienie dusz, by nie było wątpliwości. Ich cel w życiu to być zdrowym za wszelką cenę nawet i utraty życia wiecznego w które pewnie nie wierzą. Pozamykać kościoły, odciąć ludzi od łask, wylać wodę święconą z kropielnic, nie spowiadać w szpitalach, zrobić z nas zastraszone i zaszczute przez TV posłuszne bydło w maskach prowadzone na rzeź. Religia świętego spokoju w kościele telewizyjno-fejsbukowym, msze przed fałszywym ołtarzykiem w postaci telewizorka. Taką wiarę mamy przekazać kolejnym pokoleniom ?
2 miesiące temu / mj
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.