DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Zmiany w Episkopacie Polski. Abp Dzięga, abp Jędraszewski i bp Bryl z nowymi funkcjami

Zmiany w Episkopacie Polski. Abp Dzięga, abp Jędraszewski i bp Bryl z nowymi funkcjami
Fot: Krystian Maj/FORUM

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz biskup pomocniczy poznański Damian Bryl zostali wybrani nowymi członkami Rady Stałej KEP. Z kolei abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, będzie współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Wybory do tych gremiów zapadły na 386. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

 

Jeden z dwóch nowych członków Rady Stałej musiał być wybrany spośród biskupów pomocniczych na miejsce bp. Marka Mendyka, który zasiadał w Radzie jako reprezentant tego grona biskupów, a niedawno został biskupem diecezjalnym. Drugi nowy członek Rady, wybierany spośród biskupów diecezjalnych, zastąpił abp. Sławoja Leszka Głódzia, który 13 sierpnia br. przeszedł na emeryturę.

 

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez abp. Głódzia konieczne było także dokonanie wyboru współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Został nim abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Natomiast członkiem tej Komisji został abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

 

Rada Stała przygotowuje sprawy na zebrania plenarne Episkopatu Polskim i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonywaniem decyzji Konferencji Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych. Może też zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub konkretne potrzeby wiernych.

 

Komisja Wspólna początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-08-28 16:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydaje się, że to wybór w lepszą stronę, zdaje się że abp. Dzięga nie zgodził się na profanację Hostii poprzez dawanie jej do rąk, wypowiedzi abp. Jędraszewskiego znamy, z kolei o bp. Brylu jakoś nie obiły mi się o uszy żadne informacje, być może przegapiłem. Dobrze tylko aby za tymi zmianami szły czyny.
22 dni temu / ot co
 
Dobrze, że powierzono mężnemu abpowi M. Jędraszewskiemu ważną funkcję!
22 dni temu / prezbiter
 
prawde piszecie beatyfikacji Prymasa to oni sami nie chca sprzedali Boga dla PIS SS I dogadali sie z Wydzialem do Spraw Wyznan MINISTERSTWA ZDROWIA i zwalczajacego insekty katolikow Sanepidu MY NA TEN CZAS MOZEMY LICZYC JEDYNIE NA WSTAWIENNICTWO SWIETYCH WSZYSTKICH MECZENNIKOW a szczegolnie winnismy prosic ZYDOW Patriarchow Mojzesza tych zabitych w pogromach w piecach niemieckich bo widzimy ze nawala zniszczenia idzie obecnie przy wyraznym udziale wspolczesnych Kajfaszy Herodow Herodian
22 dni temu / janek
 
@mj 100/100. Boże ratuj polski Kościół. KRÓLUJ NAM CHRYSTE
22 dni temu / jan
 
Grzech wygnania wiernych z kościołów był grzechem publicznym w związku z tym pokuta i zadośćuczynienie za ten grzech jest publiczne. To było publiczne zaparcie się Boga ze strachu. Po to władza duchowna jest oddzielona od władzy świeckiej żeby broniła wiernych przed szaleństwem władzy świeckiej
23 dni temu / Tom
 
Jeśli przeprowadzą beatyfikację muszą przypomnieć naukę Wyszyńskiego a to problem bo oni robią dokładnie na odwrót i flirt ołtarza z tronem trwa w najlepsze. Beatyfikacji nie będzie bo powodów sobie wymyślą tysiąc oczywiście wszytko dla dobra i zdrowia nas wszystkich. Wiadomo, zdrowie i uroda najważniejsze nie zbawienie dusz, by nie było wątpliwości. Ich cel w życiu to być zdrowym za wszelką cenę nawet i utraty życia wiecznego w które pewnie nie wierzą. Pozamykać kościoły, odciąć ludzi od łask, wylać wodę święconą z kropielnic, nie spowiadać w szpitalach, zrobić z nas zastraszone i zaszczute przez TV posłuszne bydło w maskach prowadzone na rzeź. Religia świętego spokoju w kościele telewizyjno-fejsbukowym, msze przed fałszywym ołtarzykiem w postaci telewizorka. Taką wiarę mamy przekazać kolejnym pokoleniom ?
23 dni temu / mj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.