DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 

Zmiany sił w amerykańskiej Izbie Reprezentantów odbiją się na relacjach z Arabią Saudyjską

Zmiany sił w amerykańskiej Izbie Reprezentantów odbiją się na relacjach z Arabią Saudyjską
fot. By The White House from Washington, DC (President Trump's Trip Abroad) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zdobycie przez demokratów większości w amerykańskiej Izbie Reprezentantów może negatywnie odbić się na relacjach Waszyngtonu z Rijadem. Istnieje duże prawdopodobieństwo objęcia Arabii Saudyjskiej sankcjami, podobnymi do tych, jakie nałożono na Iran.

 

Arabia Saudyjska to obecnie główny, obok Izraela, sojusznik USA na Bliskim Wschodzie. Problemem ostatnich tygodni stała się dla USA sprawa zniknięcia i zabójstwa dokonanego przez saudyjskie służby na dziennikarzu - dysydencie Jamalu Khashoggim, współpracowniku „Washnigton Post”. Donald Trump zapowiedział, że w wyniku tej sprawy USA mogą wprowadzić sankcje przeciw państwu Saudów. W odpowiedzi na krytykę z Waszyngtonu z Rijadu popłynęło ostrzeżenie, że wprowadzenie sankcji odbije się rykoszetem w USA. W Stanach Zjednoczonych niezadowolenie budzi także fakt wykorzystywania samolotów kupowanych przez Arabię Saudyjską w USA do bombardowania w Jemenie powstańców z szyickiego ruchu Huti, wspieranego przez Iran.

 

Zmiana sił w amerykańskiej Izbie Reprezentantów może przyspieszyć proces przewartościowania kierunków polityki USA wobec Królestwa Arabii Saudyjskiej. Rijad, tłumacząc się zagrożeniem ze strony Iranu, podejrzewanego o przygotowania do skonstruowania broni atomowej, już dzisiaj nie wyklucza uruchomienia własnego programu zbrojeń jądrowych oraz wydania zgody na budowę bazy dla rosyjskich wojsk w mieście Tabuk. Z oziębienia stosunków Arabii Saudyjskiej z Stanami Zjednoczonymi może skorzystać Rosja, a na rozwój sytuacji wpłynąć może przygotowywane właśnie spotkanie Władimira Putina z królem Salmanem ibn Abd al-Aziz Al Su’udem.

 

Obserwatorzy polityki amerykańskiej spodziewają się, że odzyskujący większość w Izbie Reprezentantów demokraci zaczną blokować dostawy broni dla Saudyjczyków oraz zaczną naciskać na administrację Trumpa, aby powstrzymał saudyjski program nuklearny.

 

Pole manewru władze USA mają jednak dość ograniczone. Arabia Saudyjska zawarła bowiem jeszcze w 2015 roku porozumienie z Federacją Rosyjską w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Saudowie zamierzają rozpocząć wydobywanie uranu oraz zbudowanie 16 reaktorów atomowych (we współpracy m.in. z Rosją) na co planują przeznaczyć w ciągu najbliższych 20 lat 80 mld dolarów. W uroczystym rozpoczęciu budowy pierwszego reaktora w Królestwie Arabii Saudyjskiej w poniedziałek wziął udział następca tronu, książę Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’u.

 

Źródło: MIG News / Ukrinform / Islam Today / Nastojaszczeje Wriemia / Investing.com / Arab News

Jan Bereza


DATA: 2018-11-08 15:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64040"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.