DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Zmiana papieskich tytułów w „Annuario Pontificio”. Kard. Gerhard Müller: To barbarzyństwo

Zmiana papieskich tytułów w „Annuario Pontificio”. Kard. Gerhard Müller: To barbarzyństwo
Fotograf: Donatella Giagnori, Archiwum: ddp images / FORUM

Takie tytuły jak „Wikariusz Chrystusa” czy „Następca Księcia Apostołów” to „tytuły historyczne”, twierdzi najnowsze wydanie „Annuario Pontificio”, papieskiego rocznika. Według kard. Gerharda Müllera to „teologiczne barbarzyństwo” i przejaw ogromnego dyletantyzmu.

 

W opublikowanym niedawno „Roczniku papieskim” (Annuario Pontificio 2020) wprowadzono zmianę w prezentacji tytulatury papieża. Dotychczas w każdym wydaniu rocznika krótką notę biograficzną o Ojcu Świętym poprzedzały następujące tytuły: „Wikariusz Jezusa Chrystusa”, „Następca Księcia Apostołów”, „Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego”, „Prymas Włoch”, „Arcybiskup Metropolita Prowincji Rzymskiej”, „Suweren Państwa Miasta Watykańskiego” i „Sługa Sług Bożych”.

 

Teraz umieszczono je – mniejszą czcionką - dopiero pod notą biograficzną i opatrzono wspólnym mianem „tytułów historycznych”.

 

Włoski dziennik Konferencji Episkopatu Włoch „Avvenire” powołując się na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiego Matteo Bruniego zapewnia, że tytuły te zachowują swoją aktualność. Gdyby było inaczej, to po prostu usunięto by je z rocznika.

 

„Avvenire” przypomina, że taki los spotkał za pontyfikatu Benedykta XVI tytuł „Patriarchę Zachodu”.

Teraz na pierwszej stronie „Annuario pontificio” widnieje jedynie imię papieża i tytuł „Biskup Rzymu”, a pozostałe informacje, w tym tytuły, są na stronie drugiej. Według „Avvenire” to znak wagi, jaką Franciszek przykłada do tytułu „biskupa Rzymu”.

 

Niezwykle ostro opisaną wyżej zmianę ocenił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Na łamach niemieckiego katolickiego dziennika „Die Tagespost” uznał ją za teologiczne barbarzyństwo”.

 

Purpurat przypomina, że Rocznik papieski wydawany jest przez Sekretariat Stanu. Rzecz, jak podkreśla, nie ma żadnego autorytetu nauczycielskiego; mimo wszystko należy w nim unikać teologicznych braków czy nieścisłości.

 

„Tym razem istotowe określenia papieskiego prymatu przyporządkowano jako czysto historyczne tytuły pod danymi biograficznymi obecnego piastuna posługi piotrowej. Wymieszano je z tytułami, które nie mają nic wspólnego z prymatem i mają czysto historyczne znaczenie, a nie dogmatyczne, jak na przykład Suweren Państwa Watykańskiego” - pisze.

 

Kardynał zwraca następnie uwagę, że lista rzymskich biskupów, także w „Annuario” z roku 2020, rozpoczyna się od „Piotra z Betsaidy w Galilei, księcia Apostołów, który otrzymał od Jezusa Chrystusa najwyższą władzę papieską, którą miał przekazać swoim następcom”.

 

„Rzut oka w teksty II Soboru Watykańskiego mówiące o wiążącej nauce Kościoła na temat papieża jako najwyższego Pasterza Kościoła pozwoliłby redaktorom Annuario Pontificio 2020 ustrzec się niezręczności oceniania istotowych elementów katolickiej nauki o prymacie jako czysto historycznego dodatku. Biskupi są bowiem następcami Apostołów, którzy wraz z następcą Piotra, Namiestnikiem Chrystusowym, i widzialną Głową całego Kościoła, zarządzają domem Boga żywego (Lumen gentium 18). Ocenianie tytułów papieża Następca Piotra, wikariusz Chrystusa i widzialna głowa całego Kościoła jako czysto historycznego balastu jest zatem teologicznym barbarzyństwem. [Tytuły te] wyrosły wprawdzie historycznie, tak samo jak wszystkie pojęcia w nauce o Trójcy Świętej, chrystologii, nauce o łasce, eklezjologii i tak dalej. Dają jednak wyraz istotowym elementom prymatu piotrowego, które odwołują się do ustanowienia go przez Chrystusa i są tym z samym z prawa Bożego, a nie tylko z ludzko-kościelnego” - zaznacza były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

„Tylko z dużą dozą humoru i ironii można zdzierżyć teologiczny dyletantyzm statystyków, nawet jeżeli przez pełną obłudy stronę zainteresowaną będzie on zachwalany jako wyraz wielkiej pokory”.

 

 

 

Źródła: KAI, die-tagespost.de

 

Pach


DATA: 2020-04-07 11:54
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejne TEOLOGICZNE BARBARZYŃSTWO ? A ile jeszcze ich będzie ? Prawdziwy "teatr" obłudy i ułudy w wykonaniu Watykanu. Jedno zgorszenie za drugim.
9 miesięcy temu / iskierka
 
Może odpowiednie byłoby: wielki mistrz dystryktu rzymskiego, albo prezydent Watykanu?
9 miesięcy temu / Gość
 
Zważywszy na to, jak zmienił się skład kolegium kardynalskiego, wybór konserwatywnego papieża byłby cudem. I o taki cud chyba musimy błagać modlitwą i postem. Franciszek powołuje kardynałów spośród biskupów najbliższych swemu sercu, często jeszcze większych wywrotowców niż on.
9 miesięcy temu / @PL
 
Przepowiednia Malachiasza: W czasie najgorszego prześladowania Świętego Kościoła Rzymskiego, na tronie zasiądzie Piotr Rzymianin, który będzie paść owce podczas wielu cierpień, po czym miasto siedmiu wzgórz Rzym zostanie zniszczone i straszny Sędzia osądzi swój lud. Koniec.
9 miesięcy temu / WojtekP
 
To jest realizacja postulatów Z.Brzezińskiego, masona, który powiedział "Tylko po co ten deputat?", co ja rozumiem jako sukcesja.
9 miesięcy temu / 543
 
Jak mówił Gregory Hesse, prawdziwy Kościół to nie sowiety, bo czym innym jak nie sowietami są wprowadzone kolegialne ''rady parafialne'', od słowa rada, czyli radzianie, radzieccy towarzysze, sowieckie zarządzanie.
9 miesięcy temu / gregoryhesse
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.