DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Zmiana na szczytach niemieckiego wywiadu. Media spekulują nad przyczynami

Zmiana na szczytach niemieckiego wywiadu. Media spekulują nad przyczynami
fot. REUTERS/Soeren Stache/Pool

Niemiecki rząd potwierdził w środę, że szef służby wywiadu zagranicznego BND, Gerhard Schindler zostanie usunięty ze stanowiska dwa lata przed czasem. Media spekulują na temat przyczyny zwolnienia Schindlera.


O sprawie, jako pierwsza – zanim jeszcze rząd potwierdził te doniesienia - napisała gazeta „Süddeutsche Zeitung.” Schindler miał być naciskany, by sam zrezygnował z pełnionej funkcji. Gdy odmówił, gabinet kanclerz Merkel zmusił go do opuszczenia agencji.


Niemieckie media zastanawiają się, czy szef BND zostanie zastąpiony z powodu skandali, o których rozpisywały się gazety, czy tez dlatego, że rząd chce mieć bardziej zaufanego szefa wywiadu, bliższego politycznie.


Schindler jest znanym zwolennikiem Wolnej Partii Demokratycznej, a proponowany na jego stanowisko Bruno Kahl, to bliski współpracownik ministra finansów Wolfganga Schäuble i kanclerz Angeli Merkel, wywodzących się z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).


Ustępujący szef BND spowodował m.in. drobne zamieszanie dyplomatyczne w grudniu ub. roku, gdy ostrzegł, że Arabia Saudyjska destabilizuje świat arabski swoją "impulsywną polityką interwencjonizmu".


Z powodu tych wypowiedzi i by uspokoić Saudów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało oświadczenie, w którym napisano, że "BND nie jest upoważnione do wypowiadania się w kwestii niemieckiej polityki zagranicznej."


Agencja kierowana przez Schindlera znalazła się także w centrum uwagi opinii publicznej w 2015 r., gdy wyszło na jaw, iż ściśle współpracowała z amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).


Śledztwo parlamentarne uruchomione po opublikowaniu informacji Edwarda Snowdena nt. zachodnich programów inwigilacji obywateli wykazało, że BND wykorzystywała masowo oprogramowania nadzoru stosowane przez szpiegów amerykańskich. Te oprogramowania pozwoliły BND szpiegować polityków i urzędników z „zaprzyjaźnionych krajów”, takich jak Francja czy niemieckie firmy. BND przekazywała informacje na temat tych „celów” do NSA w ramach umów o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi.


Deputowani zarzucili kanclerz Merkel - która jest odpowiedzialna za nadzór nad agencjami wywiadowczymi – że nie udało się jej utrzymać BND pod kontrolą. Schindler bronił się mówiąc, że jego agencja była "uzależniona" od NSA i nie mogła odmówić udzielenia informacji, jeśli Amerykanie tego żądali. Dodał, że złe zarządzanie w agencji oznaczało z kolei, że był „nieświadomy szpiegostwa krajowego.”


Posłowie zażądali ujawnienia listy tak zwanych selektorów używanych do identyfikacji osób, które szpiegowano. Z listą 800 tys. inwigilowanych osób mógł się zapoznać jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który miał przedstawić komisji śledczej sprawozdanie w tym zakresie.


BND odmówiła udzielenia danych dot. współpracy z innymi bliskimi sojusznikami zagranicznymi, w tym z brytyjską agencją GCHQ, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.


Kilka tygodni temu Schindler i jego kolega Hans-Georg Maaßen we wspólnym wywiadzie dla magazynu „Stern,” przekonywali, że Edward Snowden był pionkiem rządu rosyjskiego. Stwierdzili także, że posłowie marnują czas ich podwładnych na śledztwo parlamentarne, zamiast podjąć walkę z terroryzmem.
Źródło: thelocal.de., AS.


DATA: 2016-04-29 08:05
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemieccy \'Posłowie zażądali ujawnienia listy\' Schindlera dopiero w 2016 roku? Ciekawe, czy na tej liście jest kwota wydana przez BND na utworzenie w Polsce tzw. Platformy Obywatelskiej, wykonane za sprawą takich speców, jak gen. Dukaczewski? Kto w Polsce teraz będzie dbał o interesy niemieckich właścicieli mediów, banków, hipermarketów i uczestników przetargów na zakup towarów zza Odry? Jak bardzo zagrożone jest kilkadziesiąt miliardów EUR rocznych zysków niemieckich z tytułu dojenia podatników Rzeczypospolitej? Jak bardzo trzeba będzie naciskać na Polskę, aby powrócić do poprzednich rządów Tuska, Komorowskiego i Kopacz? Czy tzw. KOD i Nowoczesna spełnią pokładane w nich niemieckie nadzieje na wywołanie takiego chaosu, aby można było wkroczyć do Polski w ramach \'klauzuli solidarności\' z Traktatu Lizbońskiego, wspieranego przez \'naszą\' ustawę 1066? Ano niedługo już zobaczymy... cdn.
ponad 4 lata temu / wmo
 
Niemieckie standardy demokratyczne! Niemieckie standardy moralne i ochrona prywatności obywatelskiej - że o konstytucyjnych prawach nie wspomnę! Niemiecka wolność słowa i prasy...!!! Niemiecki porządek na granicach i w Kolonii!!! Polacy na prawdę nie mają się czego wstydzić bo we wszystkich tych sprawach jesteśmy normalniejsi.
ponad 4 lata temu / szczery
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.