DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Zmarł współzałożyciel telewizji EWTN

Zmarł współzałożyciel telewizji EWTN
fot. Entoaggie09 / commons.wikimedia.org, licencja cc

Po długiej chorobie w wieku 83 lat zmarł założyciel i wieloletni prezes katolickiej telewizji Eternal Word Television Network (Telewizja Wiekuistego Słowa) diakon R. William Steltemeier Jr. Obok znanej ze znakomitych audycji Matki Angeliki był on najbardziej rozpoznawalną postacią związaną z największą katolicką telewizją świata.

 

Obecny prezes i dyrektor generalny EWTN, Michael P. Warsaw nazwał diakona Steltemeiera „człowiekiem niesamowitego zawierzenia”, zauważając, że tylko współzałożycielka EWTN Matka Angelica bardziej kojarzy się z telewizją EWTN. - Jako mąż, ojciec, adwokat i z powołania jako stały diakon, Bill zawsze skupiał się na służbie Bogu i bliźnim. Ofiarował się całkowicie misji Matki Angeliki i poświęcił wszystko co miał, aby pomóc jej zbudować EWTN, która stała się potężnym narzędziem ewangelizacji. Chociaż opłakujemy jego odejście, czerpiemy otuchę z jego przykładu wiary i jesteśmy pewni, że usłyszał te słowa z Ewangelii św. Mateusza, „Dobrze, sługo dobry i wierny ... wejdź do radości twego pana” – powiedział Warsaw.

 

Zmarły 15 lutego w Hanceville, w stanie Alabama R. William Steltemeier urodził się w Nashville, w stanie Tennessee 6 czerwca 1929 roku. Ożenił się z Ramoną Schnupp 22 sierpnia 1953 r. Ukończył Vanderbilt University i Vanderbilt Law School po czym wstąpił do wojska i służył przez dwa lata we Francji. Po zakończeniu służby wojskowej razem ze wspólnikiem założył w Nashville w 1960 r. działającą do dnia dzisiejszego kancelarię prawniczą Steltemeier & Westbrooke. Kancelaria działa w obszarze prawa handlowego, specjalizując się w prowadzeniu spraw upadłościowych.

 

Praca w kancelarii prawniczej nie przeszkadzała mu być dobrym katolikiem. Jako człowiek głęboko wierzący był mocno zaangażowany w życie Kościoła. 26 kwietnia 1975 r. bp Joseph A. Durick, ordynariusz diecezji Nashville (stan Tennessee) wyświęcił Steltemeiera na diakona.

 

Traktując bardzo poważnie swoją posługę, Steltemeier zaangażował się w pracę na różnych obszarach służby więziennej, szczególnie koncentrując się na resocjalizacji więźniów. Doceniając jego zasługi i doświadczenie, gubernator stanu Tennessee mianował go w 1975 r. członkiem stanowej komisji ds. reformy więziennictwa. W tym czasie pełnił także posługę w charakterze katolickiego kapelana Więzienia Stanu Tennessee dla mężczyzn.

 

Przełomowym wydarzeniem w życiu Steltemeiera był zjazd prawników w Chicago w marcu 1978 r. Poznał wówczas s. Ritę Antoinette Rizzo znaną na całym świecie jako Matka Angelica z zakonu Ubogich Klarysek od Wieczystej Adoracji. Kiedy przemawiała, usłyszał wewnętrzny głos mówiący „aż do dnia kiedy umrzesz”. Uwierzył, że oznacza to, że jego życie będzie poświęcone służbie Matce Angelice.

 

Kiedy w 1980 r. powstała telewizja EWTN, diakon Steltemeier został jej pierwszym prezesem i członkiem zarządu. W 1985 r. zrezygnował z pracy w swojej kancelarii, aby całkowicie poświęcić się EWTN. Przez 22 lata dojeżdżał ze swojego domu w Nashville do siedziby EWTN w Irondale, w stanie Alabama. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu dziś programy tej telewizji w językach angielskim, hiszpańskim a od 2012 r. także niemieckim odbiera ponad 200 mln widzów w 140 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce wybrane produkcje kanału z polskim tłumaczeniem pokazuje TV Trwam.

 

Od 2000 r. R. William Steltemeier samodzielnie zarządzał największą telewizją katolicką na świecie jako prezes i dyrektor wykonawczy jednocześnie. Ze względu na związane z tym liczne obowiązki w 2002 r. wraz z żoną na stałe przeniósł się do Hanceville w Alabamie. Z obu tych funkcji ustąpił w 2009 r., ale jeszcze w tym samym roku został ponownie wybrany na przewodniczącego Zarządu EWTN.

 

W październiku 2009 r., w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła katolickiego Ojciec Święty Benedykt XVI uhonorował go papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice.

 

 

Krzysztof Warecki, EWTN


DATA: 2013-02-17 17:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ri P Spoczywaj w pokoju.
ponad 7 lat temu / asdf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.